Pochybnosti před Soči: budou čeští hokejoví obránci stíhat?

Marek Židlický (vlevo) by měl v Soči patřit k oporám české obrany. O některých dalších jménech se ale diskutuje. | foto: AP

15 2014
V NHL momentálně zrovna moc gólů nedávají, přesto by s útokem čeští hokejisté na olympijském turnaji v Soči problém mít neměli. Daleko větší pochybnosti panují o síle obrany Hadamczikova výběru.

Dopředu je jasné, že úspěch českého týmu bude stát především na pevné a spolehlivé defenzivě. Právě složení zadních řad budí od zveřejnění nominace největší vášně a otázky. Tady jsou ty nejzásadnější: Zaslouží si místo v týmu vítkovický Michal Barinka? Dokáže se vypořádat s rychlostí soupeřů stárnoucí Tomáš Kaberle? Neměla dostat příležitost spíš trojice Hejda, Polák, Čáslava?

Problémy s obranou

Kvalitní obránci začínají být problémem českého hokeje. Fanoušky kromě polemického výběru trenéra Hadamczika trochu straší i zdravotní stav Zbyňka Michálka, jenž kvůli potížím s bokem už skoro měsíc nehraje. "Zatím lehce bruslím a budu si přidávat zátěž. Udělám vše, abych v Soči nechyběl," vzkázal. Pokud se neuzdraví, zřejmě dojde na někoho z trojice Čáslava, Polák, Kindl.

"Jde o trenérovo rozhodnutí a myslím, že je zbytečné o něm polemizovat," reaguje Marek Židlický, elitní bek, na němž bude v Soči ležet největší díl zodpovědnosti. Je pochopitelné, že jako člen týmu nechce kritizovat výběr kouče Aloise Hadamczika, s nímž má navíc dobrý vztah. To ovšem nijak nemírní nervozitu fanoušků a řady odborníků, včetně těch zámořských.

Experti z prestižní kanadské televize TSN například při hodnocení olympijských nominací prohlásili: "Největší slabinou českého týmu bude obrana."

"Asi jako celý hokejový národ jsem byl překvapený nominací Barinky. Trenér Hadamczik argumentoval jeho výkonem na posledním turnaji a také tím, že je sehraný s Krajíčkem. Jenže člověk si pomalu nedovede představit, že proti nejlepším týmům by hráli oni dva v jedné dvojici," pozastavuje se bývalý vynikající obránce a zlatý hoch z Nagana František Kučera.

Opravdu mohou právě tihle dva čelit nájezdům a kombinacím kanadských, ruských nebo švédských hvězd? Pravda je taková, že na tak krátkém turnaji se Barinka s Krajíčkem nemusí vůbec dostat na led. Ale co když se někdo zraní? "Podle mě měl dostat šanci Čáslava, který by v sestavě také nezačal, ale v nároďáku odehrál strašně moc a nikdy nezklamal," tvrdí Kučera.

Hadamczik chce v Soči vsadit na to, že k sobě dá ofenzivního a defenzivního beka. Útočného výletníka Židlického by měl vykrývat Zbyněk Michálek, podobnou úlohu budou mít Ladislav Šmíd a Radko Gudas s Tomášem Kaberlem, resp. Michalem Rozsívalem. Jenže ten první už zmizel z NHL a ten druhý zase v Chicagu nedostává moc příležitostí.

Vítkovický obránce Michal Barinka
Obránce Tomáš Kaberle se vrátil z NHL a oblékl dres extraligového Kladna.

Nejvíc debat vyvolala nominace Michala Barinky (vlevo) nebo Tomáše Kaberleho

"Jsou to zkušení hráči, kteří toho mají hodně odehráno, ale hlavně u Tomáše už ta pohyblivost a rychlost bruslení není taková, co bývala. Proti extralize nebo turnajům Euro Hockey Tour bude olympiáda velký rozdíl," upozorňuje Kučera.

Když národní tým v roce 2010 senzačně vyhrál zlato na MS v Německu, neměl v obraně žádná velká esa. Naopak na poslední olympiádě ve Vancouveru ani s nimi neuspěl. "Věřím, že můžeme udělat dobrý výsledek," tvrdí Židlický.

Přesto může zůstat pro někoho nepochopitelné, proč nedostanou příležitost borci, kteří mají v zámoří výbornou formu a jsou oporami zadních řad svých týmů, což platí o Polákovi s Hejdou. Spousta  fanoušků  poukazuje na údajné protežování a přehlížení hráčů kvůli osobním sporům. To potvrdila nedávná mediální přestřelka mezi Hejdou a Hadamczikem.

Reprezentační trenér má právo nominovat koho chce, klidně třeba Horáčka s Pažoutem. Když s nimi uhraje medaili, budou ho za to nakonec velebit. Pokud však neuspěje, měl by z toho vyvodit osobní odpovědnost. Barinku místo Hejdy v sestavě mu totiž potom nikdo neodpustí.

Nejčtenější

Další z rubriky

Sáblíková se chtěla podepsat všem, ale došly jí karty. Dojela pro nové

AUTOGRAMIÁDA. Rychlobruslařka Martina Sáblíková se neúnavně podepisovala svým...

Rychlobruslařka Martina Sáblíková přijela domů s cílem: "Počkám do posledního člověka, který si...

Dopoval, aby uživil rodinu. A mnoho zkoušek Dürrův podvod neodhalilo

Rakouský běžec na lyžích Johannes Dürr během Tour de Ski 2014.

Bral jsem i vyšší dávky a dopingovými zkouškami jsem procházel, popisoval rakouský běžec na lyžích...

Premiéra derniérou? Slopestyle byl v Soči nejnebezpečnějším sportem

Akrobatický lyžař Antti Ollila z Finska předvádí svůj trik v kvalifikační jízdě...

Olympijská premiéra slopestylu lyžařů a snowboardistů by mohla být i jeho derniérou. V Soči...

Grilujeme! 10 jednoduchých dobrot, které rychle mizí z grilu
Grilujeme! 10 jednoduchých dobrot, které rychle mizí z grilu

Teploty stoupají a krásné počasí nás zve do stínu stromů zahrad a parků. A to je ideální příležitost něco si ukuchtit. Inspirujte se nejlepšími recepty na grilování od našich uživatelek.

Najdete na iDNES.cz