Grenoble 1968: Tajemný muž vzal Schranzovi zlatý sen

Jean-Claude Killy (vpravo) blahopřeje svému sokovi Karlu Schranzovi ke zlatu z olympijského slalomu v Grenoblu. Jenže nakonec bylo všechno jinak: rozhodnutím jury připadlo vítězství Killymu a Schranz byl vyloučen. | foto: Profimedia.cz

22 2014
Levý oblouk, pravý, vlásenka. Karl Schranz tancuje na olympiádě v Grenoblu 1968 mezi slalomovými brankami. Ale co to, kdo to tam běží? Tajemný muž. Snad pořadatel? Voják? "Viděli jste ho? Musel jsem zastavit smykem," lamentuje rakouský sjezdař, když doklouže do cíle.

Po prvním kole ztrácí 32 setin na svého francouzského soka Jeana-Clauda Killyho, na těchto hrách už zlatého ze sjezdu a obřího slalomu, a zoufá si: "Osm let jsem ve sjezdařské špičce a pořád mám jen olympijské stříbro. Tohle je poslední šance!"

Rozhodne druhá jízda.

Hory nad Grenoblem se topí v ­bílé tmě, mlha se válí na sjezdovce a praporky zvadle visí na slalomových brankách. Ani jediný závan, co by nepříznivé podmínky odvál.

Lyžaři vidí sotva na krok, start se odkládá, pak zasedne jury a zvažuje: Neměli bychom závod zrušit? Jenže pompézní závěrečný ceremoniál IX. zimních her už je napevno naplánován na další den.

Jedeme!

21 zimních her, 21 příběhů

Před letošními hrami v Soči přinese seriál MF DNES dohromady 21 příběhů, jež připomenou všechny předchozí zimní olympiády.
Vyšlo: Chamonix 1924
            Sv. Mořic 1928 
            Lake Placid 1932 
            Ga-Pa 1936 
            Sv. Mořic 1948
            Oslo 1952
            Cortina 1956
            Squaw Valley 1960
            Innsbruck 1964
Dnes:  Grenoble 1968
Příště: Sapporo 1972

Killy vyráží ze startovní budky jako první ještě za relativně dobré viditelnosti. "Ale v polovině závodu padla děsná mlha," popisuje. "Musel jsem jet skoro krokem." Přesto je průběžně nejrychlejší.

Pak startuje Nor Mjön a o 69 setin odsouvá Francouze na druhé místo. Cestou za životním úspěchem však míjí dvě branky a u jeho jména se objeví zkratka DQ - diskvalifikován.

Nervozita stoupá, už je tu Schranz. Start. Letí z kopce, ale mezi brankou 19 a 20 se najednou zastaví. "Někdo mi přeběhl přes trať," tvrdí a dožaduje se opakování jízdy. Jury váhá, ale nakonec kývne. Schranz zajede ze všech nejrychleji a po součtu obou kol je o půl sekundy rychlejší než Killy.

Francouzská výprava však podá proti výsledku protest, zatímco Killy už s přáteli sedí opodál, srká šampaňské a slaví dvě zlaté medaile. Ty mi nikdo nevezme, uvědomuje si a Schranzovi gratuluje k­ triumfu.

Jenže rozhodčí po hodinovém rokování vyjdou ven s novým ortelem: Schranz také neprojel dvěma brankami, vyloučíme ho.

Následuje však další protest z rakouské strany a jury znovu zasedne nad televizními záběry. Až pozdě večer, po nejkontroverznějším rozhodnutí v dějinách her, padne ortel. Třemi hlasy proti dvěma je Schranz vyloučen. Ten příběh si vymyslel, protože věděl o své chybě, argumentuje porota.

Vítězem je dekorován Jean-Claude Killy, ze kterého je rázem hrdina her a idol teenagerek.

Schranz soptí, slovně útočí na všechny kolem sebe i na trojnásobného šampiona: "Kdyby měl aspoň trošku sportovního ducha, odmítl by medaili, na kterou mám právo já"

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Dvakrát zaplacený flám. Rakouští hokejisté dostali za oslavy pokutu

Rakouský útočník Thomas Vanek se snaží i na zemi bojovat před brankou Finska na

Rakouští hokejisté zaplatí za flám během únorového olympijského turnaje na hrách v Soči pokutu....

Sáblíková se chtěla podepsat všem, ale došly jí karty. Dojela pro nové

AUTOGRAMIÁDA. Rychlobruslařka Martina Sáblíková se neúnavně podepisovala svým...

Rychlobruslařka Martina Sáblíková přijela domů s cílem: "Počkám do posledního člověka, který si...

Lotyšským hokejistům hrozí kvůli dopingu diskvalifikace z turnaje v Soči

Lotyšští hokejisté brání svého gólmana Kristerse Gudlevskise. (19. února 2014)

Na olympijských hrách v Soči obsadili hokejisté Lotyšska historické osmé místo, nyní jim však kvůli...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz