OH

Doporučujeme

Karolína Erbanová | foto: AP

Erbanová skončila na 1 500 metrů třináctá, závod ovládly Nizozemky

  • 34
Česká rychlobruslařka Karolína Erbanová skončila třináctá v olympijském závodě na 1 500 metrů. Závod ovládly Nizozemky, které obsadily první čtyři místa. Zlato získala nečekaně Jorien Ter Morsová, která se v Soči představila i v shorttracku.

Čtyřiadvacetiletá vlajkonoška nizozemské výpravy při slavnostním zahájení Ter Morsová nebyla považována za adeptku na jednu z medailí. V Soči už byla v shorttracku čtvrtá na 1500 a šestá na 500 metrů a teď startovala mezi slabšími závodnicemi už v deváté z osmnácti rozjížděk.

Rychlobruslařka, jež kombinuje obě disciplíny teprve od roku 2012, však šokovala soupeřky časem 1:53,51. Překonala tím olympijský rekord Němky Anni Friesingerové ze Salt Lake City 2002 a pak už jen zhruba hodinu čekala, zda ji některá z dalších závodnic nepředstihne.

"Je to fantastické, nemám slov. Teď se mi honí hlavou všechno, co se mi za uplynulý rok přihodilo. To špatné i dobré. Nejdříve jsem ztratila tátu a teď tohle," připomněla Ter Morsová v slzách svého otce, jenž zemřel loni v létě na rakovinu.

Nejvíc se jí přiblížila její hvězdná krajanka Wüstová. Přemožitelka Martiny Sáblíkové ze závodu na 3000 metrů a držitelka zlata z Vancouveru za ní ale zaostala 58 setin sekundy a získala stříbro, bronz brala Lotte van Beeková s odstupem více než sekundy. Nejsmutnější z Nizozemek byla čtvrtá Marrit Leenstraová. "Bohužel jsou na stupních vítězů jen tři místa. Ale pořád je lepší, že jsou přede mnou tři nizozemské holky, než by to byly nějaké cizí," poznamenala.

Ter Morsová tak letos získala už druhé velké zlato, před necelým měsícem se stala mistryní Evropy ve víceboji na krátké dráze. "Shorttrack je její opravdová láska. Raději by měla olympijský bronz z něj než zlato tady. Tohle je pro ni jen zábava," tvrdí její kouč Jeroen Otter.

Nejvíc se jí přiblížila její hvězdná krajanka Wüstová. Přemožitelka Martiny Sáblíkové ze závodu na 3 000 metrů a držitelka zlata z Vancouveru za ní ale zaostala 58 setin sekundy a získala stříbro, bronz brala Lotte van Beeková s odstupem více než sekundy. Nejsmutnější z Nizozemek byla čtvrtá Marrit Leenstraová.

Nizozemská rychlobruslařka Jorien Ter Morsová se raduje z olympijského zlata na...

Nizozemská rychlobruslařka Jorien Ter Morsová se raduje z olympijského zlata na 1500 metrů.

Karolína Erbanová v olympijském závodě na 1500 metrů.

Karolína Erbanová v olympijském závodě na 1500 metrů.


"Je to něco úžasného, takový obojživelnice na olympiádě. Osobně mě ale její dnešní úspěch tolik nepřekvapil. Viděla jsem ji takhle zajet v prosinci na Světovém poháru v Berlíně, kde startovala v divizi B a zajela rychlejší čas než holky v áčku," chválila vízěku Karolína Erbanová.

Nizozemci v Adler Areně potřetí obsadili kompletní stupně vítězů a získali už 16 medailí. Překonali díky tomu dosavadní rekord v podobě 13 rychlobruslařských medailí, které v Calgary 1988 vybojovali zástupci tehdejší Německé demokratické republiky.

Erbanová po dvou desátých místech na nejsilnějších tratích 500 a 1 000 m rozjela třetí závod v Soči mimořádně rychle. V úvodu své jízdy dokonce před Ter Morsovou vedla, v závěrečných dvou okruzích ale tempo neudržela a v čase 1:58,23 skončila třináctá.

"S patnáctkou jsem spokojená. Dala jsem do toho úplně všechno. šla jsem se rvát, jak jsem mohla. Věděla jsem, že je to poslední distance, takže jsem do toho opravdu chtěla dát vše," řekla Erbanová a poukázala na to, že patnáctistovka je nejtěžší tratí. Startují na ní sprinterky i závodnice, které se věnují trojce.

Svěřenkyně trenéra Petra Nováka, jejíž spolužačka z vrchlabské základní školy Eva Samková získala v neděli ve snowboardcrossu první české zlato v Soči, zaostala za nečekanou šampionkou o 4,72 sekundy.

"Jsem ráda, že Eva přiveze do Vrchlabí zlato a moc jí to přeju. Chodily jsme spolu devět let na základku a pak i chvilku na gymnázium. Strávily jsme spolu nějaký čas a je to jedna z mých největších kamarádek z dětství," dodala Erbanová, která celý závod Samkové sledovala v televizi.

Zimní olympijské hry v Soči

Rychlobruslení

Ženy - 1 500 m: 1. Ter Morsová 1:53,51 - olympijský rekord, 2. Wüstová 1:54,09, 3. Van Beeková 1:54,54, 4. Leenstraová (všechny Niz.) 1:56,40, 5. Skokovová (Rus.) 1:56,45, 6. Bachledová-Curusová (Pol.) 1:57,18, 7. Richardsonová (USA) 1:57,60, 8. Lobyševová 1:57,70, 9. Fatkulinová 1:57,88, 10. Šichovová (všechny Rus.) 1:58,09, ...13. Erbanová (ČR) 1:58,23.