Korejka a Ruska bruslí o ledový trůn? Mladá Češka se otrkává

Česká krasobruslařka Elizaveta Ukolová skončila v krátkém programu na mistrovství čtyř zemí v Bratislavě na prvním místě. | foto: ČTK

19 2014
Soči (Od našeho zpravodaje) - Tomáš Verner hraje v Olympijské vesnici v Soči karty se svou tréninkovou sparingpartnerkou Carolinou Kostnerovou. "To je teď tady moje druhá práce. Dostat Carolinu před závodem do pohody," povídá. "Jo, všichni ji tu obskakujeme," ujišťuje trenérka Vlasta Kopřivová, která s přípravou Kostnerové pomáhá kolegovi Huthovi.

Možná i pro 27letou Italku, pětinásobnou mistryni Evropy a mistryni světa z roku 2012, jsou hry v­ Soči posledním závodem kariéry. "Ale možná ne. Ještě se nerozhodla," tvrdí Kopřivová.

Může na nich získat medaili. Ale může i vyhrát? "Je to reálné. Tu vůli má."

Nicméně dvě jiná jména se před napjatě očekávaným kláním krasobruslařek skloňují nejvíce. Korejka Kim Ju-na, obhájkyně titulu z Vancouveru. A Ruska Julija Lipnická, nová mistryně Evropy.

Přepíšou historii?

Kim se může v 23 letech stát teprve třetí ženou po Sonje Henie a Katarině Wittové, jež obhájí olympijské prvenství. A 15letá Lipnická útočí na primát nejmladší krasobruslařské šampionky her, který z­ Nagana 1998 drží její takřka jmenovkyně, Američanka Lipinská.

Kristy Yamaguchiová, vítězka z ­Albertville1992, upozorňuje: "Srazit olympijskou vítězku z trůnu je vždy přetěžké. Kim musí udělat chyby, aby to Lipnické umožnila."

Korejka přiletěla do Soči až v neděli, jen v Soulu sledovala v televizi, jak Lipnická s ruským týmem dominuje soutěži družstev.

Doma patří Kim k nejsledovanějším celebritám, stýká se s hvězdami showbyznysu. "Díky tomu umí zvládat tlak, to je její výhoda," tvrdí Ruska. Už ve Vancouveru předvedla Kim jednu z nejúchvatnějších volných jízd všech dob. "I tady vše odskáče, ale jako by jí chyběla radost z­ pohybu. A Lipnická má skoky nízké, unavené," všímá si Kopřivová.

Otevírá se tím šance pro druhý sled? Pro Kostnerovou, Japonku Asadovou či Rusku Sotnikovovou?

Po 16 letech má v olympijské třicítce žen zastoupení také Česko. Jelizaveta Ukolová je i nejmladší českou olympioničkou. Přijela se učit a­ otrkat, proto ji sem její trenérka Kopřivová vzala už s Vernerem. "A prospělo jí to," věří.

V tréninkových skupinách byla s Kim Ju-na i americkou mistryní Goldovou. Pochvalovala si: "Jsem v dobré společnosti." Každý den zvládla na tréninku svůj krátký program se všemi skoky. "Když ho tak zajede i ve středu, je šance, aby prošla do volné jízdy."

V ní se už představí jen 24 žen. A po ní poznáme (staro)novou šampionku her.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Německý bobista, jenž půjčil nože Rusům, se proti ročnímu trestu odvolal

Německý bobista Manuel Machata si rok nezazávodí...

Německý bobista Manuel Machata vyfasoval roční zákaz startu za to, že na olympijské hry v Soči...

Dvakrát zaplacený flám. Rakouští hokejisté dostali za oslavy pokutu

Rakouský útočník Thomas Vanek se snaží i na zemi bojovat před brankou Finska na

Rakouští hokejisté zaplatí za flám během únorového olympijského turnaje na hrách v Soči pokutu....

Zkusila jsem lyže olympijské vítězky, chlubí se Křížová

SPOKOJENÁ. Česká lyžařka Klára Křížová v cíli superobřího slalomu v areálu Rosa...

Poprvé v sezoně dokázala bodovat ve třech závodech Světového poháru. A vzestup výkonnosti potvrdila...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz