Počtrnácté ne aneb Jak Svendsen odstřelil Björndalenovi zápis do historie

Zklamaný Emil Hegle Svendsen v cíli štafety. | foto: AP

22 2014
Krasnaja Poljana (Od naší zpravodajky) - Po triumfu ve sprintu a vítězství smíšené štafety zněla otázka jasně: Získá norský fenomén Ole Einar Björndalen v Soči svou čtrnáctou olympijskou medaili? Nezískal. Emil Hegle Svendsen mu možné deváté zlato "odstřelil" na poslední střelecké položce her...

"Bylo těžké koukat se, jak se tam trápí. To je nejhorší situace. Musíme ho teď ale podržet nahoře," řekl Björndalen.

Dvakrát v areálu Laura přepsal Björndalen olympijské statistiky: po triumfu ve sprintu a vítězství ve smíšené štafetě se stal historicky nejúspěšnějším olympionikem zimních her. "Takhle jsem ho snad nikdy neviděl. Je neskutečně šťastný. Na vrcholu blaha," všiml si po ceremoniálu smíšených štafet Ondřej Moravec. "A pro nás byla čest být na vyhlášení s legendou zimních olympijských sportů. Toho bude těžko někdo překonávat."

Tehdy měl Björndalen u svého jména číslovku 13. A další - v pořadí čtrnáctou - olympijskou medaili v Soči do své kolekce nepřidal. Rozplynula se o sobotním večeru. 

Bratři Böeové zajeli výborné úvodní dva úseky, Björndalen po čisté střelbě sice v posledním běžeckém kole něco ztratil, ale Svendsen vyjel na čtvrtý úsek jako první s těsným náskokem. A zase jednou ve skupince s Rusem Šipulinem, Němcem Schemppem a Rakušanem Landertingerem  běžecky taktizoval.  "A taktizovat před stojkou se nevyplácí," komentoval český trenér Ondřej Rybář. 

Na poslední střelbu přijel 28letý rodák z Trondheimu jako druhý v pořadí - a zatímco soupeři uháněli za medailemi, on musel na trestné kolo... Ani osm nábojů mu nestačilo na pět terčů. V dáli zůstal svítit jeden černý puntík. 

Fotogalerie

"Dneska bude Ole asi trochu zklamanej, Emil to úplně neunesl," komentoval Ondřej Moravec. První část závodu strávil v restauraci závodníků na pohovce právě vedle Svendsena. "Vypadal odhodlaně a radoval se z každé dobré střelby. Že právě on dá kolo, na to bych si nevsadil ni korunu."

Gesto, jímž je Svendsen proslulý na střelnici, přišlo tentokrát v cíli. Rukou naznačil, že by se nejraději sám odstřelil. "Jsem zklamaný. Nemám pro to vysvětlení," řekl pouze.

Statistiky zůstaly nepřepsané. U jména Björndalen nadále svítí: 93 vítězství v závodech Světového poháru, 39 medailí z mistrovství světa, 6 triumfů v celkovém hodnocení Světového poháru a 13 cenných kovů z olympijských her.  Že by pod pěti kruhy přidal další, lze v jeho 40 letech stěží předpokládat.

"Už řekl, že končí?" ptal se Moravec. "Říkal mi to Svendsen, ale přímo od Oleho jsem to neslyšel. Spíš se povídá, že ještě tak dva roky to bude dělat."

Nejčtenější

Další z rubriky

Skikrosařka Komissarovová po pádu v Soči ochrnula od pasu dolů

Ruská skikrosařka Maria Komissarovovbá během tréninku v posilovně.

Skikrosařka Maria Komissarovová se svěřila se svým zdravotním stavem. A její zprávy nebyly dobré....

Lotyšským hokejistům hrozí kvůli dopingu diskvalifikace z turnaje v Soči

Lotyšští hokejisté brání svého gólmana Kristerse Gudlevskise. (19. února 2014)

Na olympijských hrách v Soči obsadili hokejisté Lotyšska historické osmé místo, nyní jim však kvůli...

Německý bobista, jenž půjčil nože Rusům, se proti ročnímu trestu odvolal

Německý bobista Manuel Machata si rok nezazávodí...

Německý bobista Manuel Machata vyfasoval roční zákaz startu za to, že na olympijské hry v Soči...

Najdete na iDNES.cz