Medaile z běžecké padesátky mají tři Rusové. Bauer na čelo nestačil

RUSKÁ NADVLÁDA. Olympijský závod na 50 km ovládli běžci z pořadatelské země. První byl Alexandr Legkov (uprostřed), druhý Maxim Vylegžanin (vlevo) a třetí Ilja Černousov. (23. února 2014) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

23 2014
Krasnaja Poljana (Od našeho zpravodaje) - Krásnější závěr olympijských her si pořadatelská země nemohla přát. V lyžařském maratonu na 50 kilometrů s hromadným startem si Rusko rozebralo všechny medaile. Zlato slaví Alexandr Legkov, stříbro Maxim Vylegžanin a bronz Ilja Černousov. Češi z hlavního pole vypadli a běžecká elita jim utekla.

Běžecká padesátka měla také na náročných tratích v okolí Krasné Poljany klasický průběh: hodinu a půl dlouhá jízda v pevném balíku, v posledních kilometrech dravý souboj o medaile. Vítězně z něj tentokrát vyšli Rusové.

Legkov, Vylegžanin a Černousov nastoupili v závěrečném stoupaní a jediný, kdo se domácího vláčku stačil zachytit, byl Martin Johnsrud Sundby z Norska. Favorizovaný Švýcar Dario Cologna v tu chvíli hrubě klel, protože zlomil lyži.

On-line reportáž

Závod jsme sledovali minutu po minutě

Na cílové rovině ovšem ani Sundby neodolal ruskému tlaku a skončil až čtvrtý. Rusové tak zopakovali norský triumf z vytrvalostního závodu žen a zajistili si vítězství medailovém pořadí národů. Tím splnili svůj neskromný olympijský cíl.

Čeští reprezentanti na nejlepší nestačili a z hlavního pole odpadli už zhruba 8,5 kilometru před cílem. Specialista na dálkové běhy Petr Novák skončil na 29. místě, o dvě místa za ním dorazil Lukáš Bauer.

Martin Jakš byl 37. a Jiří Magál dojel na 52. místě.

Petr Novák na trati olympijského závodu na 50 km s hromadným startem.

Petr Novák v olympijském závodu na 50 km

Olympijský závod na 50 km ovládli ruští běžci - první byl Alexandr Legkov (č....

Vítěz závodu Rus Alexandr Legkov (č. 3)

"Jsem spokojený," řekl Novák, který v sezoně běhá pouze laufy. "Já chtěl být do třiceti, takže své jsem si splnil. Ale ostatní kluci určitě spokojení nebudou."

Bauer si na padesátku volnou technikou nevěřil už před závodem. Nejlepší český běžec totiž všechno směřoval ke klasické patnáctce. "Když to hodně přeženu, snažím se teď zase naučit bruslit. Mám z toho trochu obavy," tvrdil Bauer.

V úvodních kilometrech se chvíli objevil na čele a také se postaral o jediný zajímavý okamžik první poloviny závodu. Úplně sám totiž měnil lyže už po 20 kilometrech.

Brzy tímto manévrem získal drobnou výhodu, jelikož na 30. kilometru nazula nově běžky většina závodníků. Bauer se proto vyšvihl na čelo, kde ho doplnil reprezentační kolega Novák. Žádný útok, pokus o odstřižení balíku, však společně nepodnikli.

Fotogalerie

"Byl to velký boj a hodně to bolelo," přiznal Bauer. Z ruského horka měl červené tváře, suché rty, ale úsměv na nich. "Když jsem se zamýšlel nad tím, jestli jsem měl v závodě nějaký světlý moment, tak jsem si úplně nevzpomněl. Minimálně poslední dvě kola byla na morál."

Češi neměli sílu a jen se dívali, jak za zatáčkou mizí Fin Heikkinen, který se jako vůbec jediný lyžař v celém klání pokusil prchnout favoritům s dobrým finišem.

Ani on však nebyl úspěšný. Chvíli držel nadějný náskok dvaceti sekund, jenže brzy ho pole čtyřiceti závodníků spolklo a vyloučilo ze hry o medaile. Ta začala až v posledním kole a její pravidla diktovali pouze Rusové. Nikdo jiný do ní nezasáhl.

Pro Lukáše Bauera bylo Soči pátou olympiádou a neustále na ní musel čelit dotazům o dalších plánech. "Všichni vyzvídali," přiznal. "Ale jestli budu v Koreji, to nikomu slibovat nebudu a ani nebudu říkat, že tam nebudu. Nechci říkat, že končím, abych se pak náhodou nevracel a obráceně."

Olympijské hry v Soči

Běh na lyžích

Muži - 50 km volně s hromadným startem: 1. Legkov 1:46:55,2, 2. Vylegžanin -0,7, 3. Černousov (všichni Rus.) -0,8, 4. Sundby (Nor.) -1,0, 5. Dolidovič (Běl.) -14,3, 6. Duvillard (Fr.) -14,9, 7. Södergren -17,8, 8. Richardsson -24,4, 9. Olsson (všichni Švéd.) -32,1, 10. Niskanen (Fin.) -32,3, ...29. Novák -1:45,8, 31. Bauer -1:56,1, 37. Jakš -3:05,3, 52. Magál (všichni ČR) -9:33,5.

Autor:

Nejčtenější

Jižní a Severní Korea chtějí mít společné týmy i v Tokiu

Týmy Severní a Jižní Kereje nastoupili při slavnostním zahájení zimních...

Jižní a Severní Korea uvažují o tom, že i na olympijských hrách 2020 v Tokiu vytvoří v některých...

Malé Nagano. Češi slaví zlato na Evropském olympijském festivalu mládeže

ZLATO J NAŠE. Český tým na Evropském zimním olympijském festivalu mládeže v...

Na led padaly helmy a hokejky. Siréna, která oznamovala konec zápasu, přitom zazněla až vzápětí. A...

Další z rubriky

Medaile je přeceňovaná. Jde přece o zážitky, říká zlatá Samková

Česká snowboardistka Eva Samková

VIDEO Před dvěma týdny ještě byla pro řadu lidí v Česku neznámá. Pak Eva Samková na olympijských hrách v...

Švédové se zlobí na MOV kvůli dopingu: Bylo to politické rozhodnutí

STŘÍBRO. Smutní švédští hokejisté po prohraném olympijském finálovém utkání s...

V Kanadě se po finále olympijského turnaje v Soči hráči a miliony fanoušků radují: "Hokej je naše...

Sáblíková: Medaile ze Soči už je poškrábaná. Ale to jí na kráse neubírá

Martina Sáblíková při exhibičním curlingovém turnaji.

Uplynul už přesně týden od chvíle, kdy v Soči přebrala svoji zlatou medaili, přesto se Martina...

Najdete na iDNES.cz