Lyžařský aristokrat Hubertus je zpět. Do Soči se vrací jako toreador

Hubertus von Hohenlohe | foto: AP

29 2014
Čtyřikrát už si na lyžích zlomil nohu, jednou ruku, jeho odhodlání však žádný karambol zatím nezlomil. Jsem zase tady, hlásí jeho výsost Hubertus von Hohenlohe-Langenburg, mexický aristokrat a umělec. Možná není nejlepším a nejrychlejším lyžařem, ale před šestou olympijskou účastí je rozhodně tím nejzkušenějším.

Je to třicet let, co v Sarajevu stál poprvé na startu olympijských her, ty v Soči budou jeho šesté.

"Pořád jdu za svými sny," tvrdí. Dnes, kdy je Von Hohenlohemu 55 let, bude nejstarším lyžařem v olympijské historii. "Nikdy jsem nechtěl posunovat věkové rekordy, ale teď tu jsem a je to hustý," říká pro britský deník The Telegraph.

Když ve Vancouveru závodil v kombinéze mexického bandity, za pasem kolt a na zádech klobouk, uvažoval: "Soči? "Asi ne. Jak říkal Michael Jackson: To je všechno..."

Po čtyřech letech však názor změnil. Celou zimu závodil po Evropě, aby získal dost kvalifikačních bodů pro Soči a tam chce znovu ohromit. Minimálně kombinézou s toreadorskými motivy - bílá košile, černá vesta, kolem pasu omotaný červený pás.

"Myslím, že pro olympiádu jsem přínosem. Každá show potřebuje různorodost, barevnost a legraci," tvrdí. "Chci si to užít, oslavovat život a inspirovat děti v Mexiku a všechny 50leté, že život ani v takovém věku nekončí."

Potomek kdysi vládnoucí německé dynastie je znám jako popový zpěvák, fotograf, kdysi byl múzou Andyho Warhola a právě teď do oběhu dává novou značku vína. A současně pracuje na knize o Bayernu Mnichov. Jen trénovat právě teď nestíhá, noha otlačená z lyžáků ho nepustí.

"Jsem v klidu!" přesvědčuje přesto. "Léčí mě neuvěřitelně energická Rakušanka, která má na starost i Angelu Merkelovou."

Princ Charles mu nedávno říkal: "Měl byste toho nechat, lyžování je nebezpečné." Vzápětí se Von Hohenlohe pochlubí, že do Soči za ním přijede i herec Gérard Depardieu. "Je dobrým přítelem mé matky. Potkávají se na odtučňovacích kůrách, ale vždycky se oba vrátí ještě tlustší než předtím."

Byť je jeho matce, princezně Iře von Fürstenberg, 73 let, vypadá mnohem mladší. "A taky má víc energie než celý lyžařský tým Mexika." Který tvoří jen Hubertus sám.

Před čtyřmi lety v Kanadě jako 51letý ve svém 14. olympijském závodě nebyl poslední. Nikdy nebývá. I v Soči chce hlavně naplnit coubertinovské tradice. "Ne každý může zvítězit, ale každý může být vítěz," ví.

V roce 2018 se může stát úplně nejstarším zimním olympionikem všech dob. "Jen se asi budu muset stát curlerem, abych i v 59 letech mohl závodit," uvažuje. "Budu poslouchat své tělo a taky uvidím, jak staře budu vypadat. Jako fotograf vím, že vizuální stránka je důležitá. Teď pořád ještě vypadám přijatelně, ne?"

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Zkusila jsem lyže olympijské vítězky, chlubí se Křížová

SPOKOJENÁ. Česká lyžařka Klára Křížová v cíli superobřího slalomu v areálu Rosa...

Poprvé v sezoně dokázala bodovat ve třech závodech Světového poháru. A vzestup výkonnosti potvrdila...

Německý bobista, jenž půjčil nože Rusům, se proti ročnímu trestu odvolal

Německý bobista Manuel Machata si rok nezazávodí...

Německý bobista Manuel Machata vyfasoval roční zákaz startu za to, že na olympijské hry v Soči...

Dvakrát zaplacený flám. Rakouští hokejisté dostali za oslavy pokutu

Rakouský útočník Thomas Vanek se snaží i na zemi bojovat před brankou Finska na

Rakouští hokejisté zaplatí za flám během únorového olympijského turnaje na hrách v Soči pokutu....

Najdete na iDNES.cz