Crosby či Ovečkin? To si uvědomím, až když je vylučuju, říká rozhodčí

Antonín Jeřáběk | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

28 2014
Na dráhu rozhodčího se většinou hokejisté vydávají kvůli zraněním, on však k tomu měl pragmatický důvod. "Jednoduše jsem poznal, že v hokejové kariéře to nebude nic velkého a určitě se jako hráč neuživím," vysvětluje Antonín Jeřábek. Jedenatřicetiletý rodák z Vysočiny, který už několik let žije v Brně, se tak od sedmnácti po ledové ploše prohání s píšťalkou v ruce.

"Byla to pro mě nová perspektiva. Jako rozhodčí jsem měl všechno před sebou," líčí Jeřábek. Napodobil tak svého otce, který dříve v tuzemsku pískal třetí nejvyšší soutěž.

Junior to však dotáhl o dost dál. Už osmým rokem stabilně řídí extraligové zápasy, jako první Čech v historii předloni absolvoval předsezonní kemp rozhodčích NHL, dvakrát pískal finálový duel mistrovství světa. Nyní ho však čeká vrchol kariéry - v únoru bude arbitr z Brna jedním ze sedmi Evropanů, kteří budou rozhodovat na olympiádě v Soči.

Mezinárodní hokejová federace IIHF zveřejnila nominaci rozhodčích do Soči na začátku prosince, byl jste předtím nervózní?
O datu jsem věděl z letního kempu IIHF, ale nějak jsem to nevyhlížel. Nominaci jsem se dozvěděl od svého kolegy ze zahraničí, který mi poslal e-mail s gratulací. Až potom jsem se podíval na stránky IIHF.

Slavil jste, nebo se vám hlavou honilo, že je to velký závazek být rozhodčím na olympiádě?
Přiznám se, že nikdy jsem takové okamžiky neslavil. Je to čest, ale na druhou stranu je to moje práce. Beru to jako každou jinou věc a nechci se na to nějak psychicky upínat. Potěšilo mě to, ale teďka ještě pískám extraligu, což slouží jako příprava na olympiádu. Jak se člověku daří u nás, to si přiveze i do Soči.

Takže i sudí může mít formu?
Je to strašně relativní, ale je to tak. Hodně u nás pracuje psychika. Když se daří, tak to přichází samo, což je podobné jako u hráčů. Když se vám povedou zvládnout těžká rozhodnutí, posílí vás to. Také ale ne všechno se podaří a může se to začít nabalovat. Člověk pak tu formu ztratí. Jde ale o to, že když uděláte chybu, musíte zjistit, proč jste ji udělal. Potom to člověk musí hodit za hlavu a jít dál.

A jak jste na tom vy, cítíte formu?
Zaklepu to, ale myslím si, že je to dobrý.

Po nominaci jste zmiňoval, že se začnete víc připravovat, co to znamená?
Je pravda, že se snažím víc chodit cvičit do posilovny, a když to jde, tak se jdu proběhnout. Ve volnu se snažím být aktivní, ale nepřeháním to. Když pískáte třikrát týdně, tak musíte mít i nějaký čas na relax.

Jak vypadá den rozhodčího?
Vstávám, až se vzbudím čili v pohodě v osm hodin. To je výborná stránka mé profese. Dopoledne se s jedním svým kolegou snažím chodit dvakrát týdně cvičit, když je volno. Nemám speciální trénink, ale jde o to se udržet v pohybu, a ne se jen doma válet.

Olympijský turnaj bude řídit sedm Evropanů a sedm borců z NHL, bude to problém?
Pro nás Evropany se nic nemění. Turnaj řídí IIHF, oproti mistrovství světa by neměla být změna. Horší to bude pro kolegy ze zámoří. Mají trochu jinou interpretaci pravidel a jiné druhy trestů. Předpokládám ale, že budeme mít videoseminář, kde se budou pouštět určité klipy se zákroky, na co si dát pozor. V hlavě si uděláte takovou videobanku, podle které by se měl turnaj řídit.

Jaká je na velkých akcích atmosféra mezi rozhodčími?
Je zásadní předpoklad, že atmosféra mezi námi musí být dobrá. I my tam jedeme jako tým a na ledě musíme spolupracovat.

Je nějaký sudí z NHL, na kterého se v Soči těšíte?
Přiznám se, že rozhodčí v NHL úplně nesleduju. Vím ale, že by tam měl být Mike Leggo, se kterým jsem se bavil na kempu NHL. Je to pro mě známý člověk, kterého rád uvidím a prohodím s ním pár slov.

Takže se těšíte spíš na hráče?
Když jsem dva roky zpátky ve Finsku měl možnost pískat Ovečkina s Malkinem, všichni se mě ptali, jaké to bylo. Člověk si to uvědomí, že tam takové hvězdy jsou, ale na ledě nemáte čas. To by se z toho člověk musel zbláznit. Maximálně si to uvědomíte, když hráče vylučujete nebo když projede kolem vás. Jinak ale bude pro mě čest, že budu moct mezi takovými ikonami být.

A sledujete už hráče, co budou na hrách teď v NHL či KHL?
Všechno se dá vysledovat v průběhu turnaje, když máte čas. Když nepískám, máme volno a můžeme se jít podívat na zápasy týmů, které nás čekají. Anebo také býváme stand-by rozhodčí, kteří jsou na zápas připraveni v případě zranění.

PLATIL, NEBO NEPLATIL? Hlavní rozhodčí Antonín Jeřábek a René Hradil se...

PLATIL, NEBO NEPLATIL? Hlavní rozhodčí Antonín Jeřábek a René Hradil se domlouvají s videem.

Podle počtu zápasů a arbitrů to vypadá, že byste mohl řídit asi tři nebo čtyři zápasy...
Není nikde psané pravidlo, že musíme odřídit tolik utkání. Může se stát, že odpískáte jedno, které se hrubě nepovede, a tím to pro vás končí. Všichni ale zůstáváme až do konce turnaje, teda pokud mám správné informace. Letenku mám na 24. února.

Co kromě povinností plánujete v Soči podniknout?
Nevím, jaký bude program a kolik bude času. Bude to nabité, ale máme bydlet v komplexu Krasna Poljana, kde bude stadion pro rychlobruslení, krasobruslení, hokej a curling. Tam někde bychom mohli být ubytovaní a doufám, že bude možnost se jít podívat třeba na Martinu Sáblíkovou.

Přibalíte si tedy do kufru vlajku na fandění?
To asi ne. Ale podívat se živě na olympiádu, to už se nemusí opakovat.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Skikrosařka Komissarovová po pádu v Soči ochrnula od pasu dolů

Ruská skikrosařka Maria Komissarovovbá během tréninku v posilovně.

Skikrosařka Maria Komissarovová se svěřila se svým zdravotním stavem. A její zprávy nebyly dobré....

Německý bobista, jenž půjčil nože Rusům, se proti ročnímu trestu odvolal

Německý bobista Manuel Machata si rok nezazávodí...

Německý bobista Manuel Machata vyfasoval roční zákaz startu za to, že na olympijské hry v Soči...

Dvakrát zaplacený flám. Rakouští hokejisté dostali za oslavy pokutu

Rakouský útočník Thomas Vanek se snaží i na zemi bojovat před brankou Finska na

Rakouští hokejisté zaplatí za flám během únorového olympijského turnaje na hrách v Soči pokutu....

Najdete na iDNES.cz