Hadamczik po inspekci: Počítám s Jágrem, ale do Soči chci i mladé

JAK TO PROVEDEME? Jaromír Jágr (vlevo) konzultuje herní situaci s koučem Aloisem Hadamczikem | foto: ČTK

7 2013
New York (Od našeho zpravodaje) - Střelec Hertl, křídlo Palát, drsňák Gudas, obrovitý Šustr nebo i gólman Mrázek. To jsou mladíci, kteří mají šanci prosadit se do hokejové reprezentace pro olympiádu v Soči. "Chceme mít v týmu zkušené hráče, ale taky zástupce střední a nejmladší generace," řekl kouč Alois Hadamczik v Newarku na závěr své inspekce po NHL.

Trenér se při své dvoutýdenní cestě sešel na obědě s Eliášem, na večeři s Plekancem, hodinu a půl na stadionu New Jersey Devils seděl s Jágrem.

Potkával se s hráči, sledoval zápasy, sbíral informace. Mluvil třeba s bývalým kanonýrem Václavem Nedomanským, nyní skautem Nashvillu, nebo se Stevem Yzermanem, generálním manažerem Tampy i kanadského "nároďáku" pro Soči.

Zase si trochu upřesnil svou představu o mužstvu, které se představí na olympiádě: "Máme pět šest volných míst. Tři v útoku. A v obraně dvě, na které máme čtyři adepty."

Reportér iDNES.cz si o přestávce utkání New Jersey - Detroit (1:3) narychlo zkusil nahodit soupisku: Pavelec, Neuvirth, Kovář - Židlický, Hejda, Polák, Kaberle, Kindl, Michálek, Gudas, Čáslava - Jágr, Plekanec, Hertl - Voráček, Eliáš, Michálek - Hemský, Krejčí, Hudler - Vrbata, Hanzal, Sobotka - Frolík, Červenka.

Velký rozhovor s trenérem hokejistů Aloisem Hadamczikem o olympijské nominaci Čtěte v pondělí, 9. 12.

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

Když si návrh prohlédl Hadamczik, pousmál se a poznamenal: "V útoku máte dvě chybičky. V obraně se zatím lišíme víc. A dva z těch tří brankářů asi pojedou. Víc vám prozradit nemůžu."

Hlavním kandidátem na kapitána je Eliáš. Kouč ho hodlá použít jako středního útočníka, na tomto postu nyní nastupuje i v Devils.

Je jasné, že na svou pátou olympiádu poletí Jágr, jenž o své účasti ještě v létě mluvil neurčitě. "Chce jet. Má chuť reprezentovat. Přeju mu, aby byl zdravý a udržel formu," řekl Hadamczik.

Ten s ním předběžně počítá do dvojice s centrem Plekancem. Další ofenzivní páry by mohli tvořit Hemský s Krejčím a Eliáš s Michálkem. Naopak je dost možné, že se rozdělí dvojice Hanzal - Vrbata, jež válí ve Phoenixu.

"Budeme hodně přihlížet k tomu, jak se hráči projevují na velkém hřišti," pravil Hadamczik. "Na něm Radim nevyniká tak jako v NHL. Ale to neznamená, že se nemůže 7. ledna v nominaci objevit."

Přestože ve Washingtonu nedostává moc příležitostí, doufat stále smí křídlo Erat. "Rozhodovat bude hlavně momentální forma," řekl kouč před sobotním odletem z USA. "Ale některé kluky vezmeme i podle toho, jak je známe z minulosti. Jak mají vyrovnanou ofenzivní a defenzivní část hry. Jaké mají charakterové vlastnosti. Jedním z nich by mohl být Erat."

V podobné situaci se nachází Havlát ze San Jose.

Gólmanskou jedničkou bude Pavelec z Winnipegu. Protože Neuvirth nyní za Washington kvůli zranění nehraje, blíž do Soči mají Kovář se Salákem, který se může předvést při nadcházejícím podniku Euro Hockey Tour v Rusku. Hadamczik nezavrhuje ani nadějného Mrázka, jenž chytá na farmě Detroitu.

Ondřej Palát (v modrém) z Tampy Bay kličkuje k brance Edmontonu, puk se mu...

Ondřej Palát (v modrém) z Tampy Bay kličkuje k brance Edmontonu.

ČESKÉ SETKÁNÍ. Vladimír Sobotka ze St. Louis pálí, proti němu se napřahuje

Vladimír Sobotka ze St. Louis pálí, proti němu se napřahuje Radko Gudas z Tampy Bay.

VE STŘEHU. Brankář Detroitu Petr Mrázek čelí šanci Sama Gagnera z Edmontonu.

Brankář Detroitu Petr Mrázek čelí šanci Sama Gagnera z Edmontonu.

Z ostatních mladých kandidátů má nejsilnější pozici kanonýr Hertl ze San Jose. Hadamczik bedlivě sleduje zadáky Gudase se Šustrem z Tampy. Šustr sice chyběl v původním širším výběru, ale svaz ho na seznam stihl doplnit.

"Cesta mi hodně ukázala," tvrdí trenér. "Snažím se poskládat jednolitý tým se strukturou a danými rolemi. Ne soubor individualit, které se chtějí prezentovat. Ale ještě nás čeká hodně práce a přemýšlení."

Autor:

Další z rubriky

Premiéra derniérou? Slopestyle byl v Soči nejnebezpečnějším sportem

Akrobatický lyžař Antti Ollila z Finska předvádí svůj trik v kvalifikační jízdě...

Olympijská premiéra slopestylu lyžařů a snowboardistů by mohla být i jeho derniérou. V Soči...

Medaile je přeceňovaná. Jde přece o zážitky, říká zlatá Samková

Česká snowboardistka Eva Samková

VIDEO Před dvěma týdny ještě byla pro řadu lidí v Česku neznámá. Pak Eva Samková na olympijských hrách v...

Zkusila jsem lyže olympijské vítězky, chlubí se Křížová

SPOKOJENÁ. Česká lyžařka Klára Křížová v cíli superobřího slalomu v areálu Rosa...

Poprvé v sezoně dokázala bodovat ve třech závodech Světového poháru. A vzestup výkonnosti potvrdila...

Najdete na iDNES.cz