Ruští politici mluví o krizi olympismu

22 2002
Moskva - Bouři nevole vyvolalo v Rusku údajné utlačování ruských sportovců na olympijských hrách v Salt Lake City. Po protestu, který ruská delegace ohlásila kvůli stažení běžkyň z lyžařské štafety, zaznělo i z Moskvy tvrdé obvinění vůči olympijským funkcionářům. "Všechno, co se děje v Salt Lake City, znamená diskreditaci olympijského hnutí a sportovního ducha," prohlásil dnes náměstek vedoucího aparátu ruské vlády Alexej Volin. Jde podle něj o "divokou olympiádu na Divokém Západě".

Uvedl dále, že případný odjezd ruské delegace ze Salt Lake City může být "emocionálně odůvodněný". "Olympijské hnutí prožívá nejvážnější krizi od roku 1980," konstatoval Volin. Podle něj vše, co se děje kolem ruské sborné, připomíná pomstu za úspěchy Rusů ve sportu, kterých dosáhli v poctivém boji.

Sportovci podle něj nesmějí mlčet, neboť se setkali s jízlivými urážkami ze strany pochybných olympijských funkcionářů. "Je možné, že za tohoto stavu Rusko a další země budou muset hledat jiné formy poctivých soutěží, které budou odpovídat olympijskému duchu a tradicím," řekl.

Místopředsedkyně dolní komory parlamentu, Státní dumy, Ljubov Slisková řekla, že podle jejího názoru ruská sborná musí z olympiády odjet. "Samozřejmě bychom si přáli, aby naši hokejisté porazili americké. Pak by ale sportovci měli demonstrativně opustit Salt Lake City," řekla.

"To, že USA se snaží prostřednictvím sportu ukázat svou nadřazenost, ve mně vyvolává pocit hnusu," uvedla. Všechno se podle jejích slov děje tak, aby Rusko nemohlo důstojně vystoupit na této olympiádě. "Ve vztahu k ruské sborné jde o promyšlenou provokaci," řekla poslankyně. Je podle ní zarážející, že olympijské hry, které by měly smiřovat politické vášně, se staly příčinou nových politických rozporů.

Prezident Ruského olympijského výboru Leonid Ťjagačov pohrozil odjezdem ruské delegace z olympiády na protest proti "nespravedlivým sudím". Uvedl, že sportovci tak učiní, pokud neobjektivní rozhodnutí vůči ruským krasobruslařům, hokejistům a lyžařům nebudou do 24 hodin napravena. Podobným ponižováním jako Rusové podle něj trpí také týmy Ukrajiny, Jižní Koreje a Číny. Hry pak označil za "nejšpinavější v dějinách".

Putin se diví 
"To, co se děje v Salt Lake City, vyvolává, mírně řečeno, údiv," citovala agentura Interfax z odpovědi Putina na otázky novinářů v Kremlu. Problémy kolem zaujatých rozhodnutí podle něj souvisejí se změnou vedení Mezinárodního olympijského výboru (MOV).

"Pan Samaranch odešel a panu Roggovi se první věc, které se ujal, nepovedla," uvedl ruský prezident s tím, že mluví "jako občan". Vyzval pak Ruský olympijský výbor k aktivnější pozici při obraně ruských sportovců a vyjádřil naději, že MOV tyto potíže překoná. "Uvidíme, čím skončí olympijské hry," dodal.

Putin také vyjádřil překvapení nad tím, že MOV uzavřela s NHL dohodu o tom, že jako rozhodčí hokejových turnajů mohou vystupovat jen sudí NHL. "Nechápu, jak může být v tomto případě zajištěna nezaujatost rozhodčích," uvedl s tím, že severoameričtí sportovci "mají zjevnou přednost".

Ministr zahraničí Igor Ivanov dnes vyzval vedení Mezinárodního olympijského výboru, aby zajistilo normalizaci situace kolem ruských sportovců. "Ruská veřejnost je znepokojena atmosférou, která se vytváří kolem ruských sportovců a která je
podle našeho názoru vůči nim neobjektivní," citoval Ivanova Interfax.

"Obrátili jsme se na vedení MOV s tím, aby byla přijata nezbytná opatření a vytvořena normální situace, aby ruští sportovci mohli ukázat výsledky, kterých jsou schopni," uvedl dále při setkání s americkou delegací v Moskvě.  Ruská média od časného rána přinášejí rozhořčené komentáře.

Senátor Michail Margelov prohlásil, že dění kolem ruských sportovců je recidivou studené války. "Ti, co se snaží utřít nohy naší vlajkou, se snaží zhoršit klima kolem příprav návštěvy amerického prezidenta George Bushe v Rusku, jež se má konat letos v květnu, a vyprovokovat nás k tvrdým krokům," uvedl.

Podle něj by se ruských sportovců nyní měl zastat americký prezident.
Návrat někdejší konfrontace mezi Ruskem a USA spatřuje v dění kolem olympioniků i režisér Nikita Michalkov, který se právě vrátil ze Salt Lake City. "To co dnes vidíme, je pokračování studené války," řekl televizi ORT. Chování Američanů je podle něj
možná odrazem 11. září.

Bouřlivé reakce vyvolaly poslední zprávy ze Salt Lake City mezi ruskými poslanci. "Je třeba plivnout do obličeje všem sudím a organizátorům této olympiády. Tak hnusná olympiáda ještě nikdy nebyla. Je to vyřizování účtů mezi kriminálními sportovními
strukturami. Mezinárodní olympijský výbor ovládla absolutní korupce. Celý svět si všiml, že na olympiádě vládne zvůle," rozčiloval se místopředseda Státní dumy Vladimir Žirinovskij.

Předseda dumy Gennadij Selezňov míní, že na olympiádě bylo vytvořeno nezdravé ovzduší s cílem "vyřadit ruské sportovce ze  hry". "Je zřejmá předpojatost sudích k ruským sportovcům. Letošní olympiáda předvedla nejnižší úroveň rozhodčích," uvedl.

Poslanci vyzvali premiéra Michaila Kasjanova a další vládní představitele, aby neprodleně reagovali na "skandální situaci". Obvinili přitom vládu, že náležitě včas nereagovala.

Autor:

Nejčtenější

Malé Nagano. Češi slaví zlato na Evropském olympijském festivalu mládeže

ZLATO J NAŠE. Český tým na Evropském zimním olympijském festivalu mládeže v...

Na led padaly helmy a hokejky. Siréna, která oznamovala konec zápasu, přitom zazněla až vzápětí. A...

Jižní a Severní Korea chtějí mít společné týmy i v Tokiu

Týmy Severní a Jižní Kereje nastoupili při slavnostním zahájení zimních...

Jižní a Severní Korea uvažují o tom, že i na olympijských hrách 2020 v Tokiu vytvoří v některých...

Další z rubriky

Norové žádají vrácení dopingových medailí


Oslo Představitelé Norského olympijského výboru vyzvali podle rakouské tiskové agentury APA Mezinárodní...

Mühlegg: Když řeknu vše, vyvolám chaos


Sevilla Tři sportovci přistižení při dopingu během Zimních olympijských her v Salt Lake City se snaží...

Zlatou medaili dostala Slucká až doma


Moskva Kopii zlaté olympijské medaile dostal krasobruslařka Irina Slucká během slavnosti na Rudém náměstí...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz