Pondělí 8. března 2021, svátek má Gabriela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 8. března 2021 Gabriela

Ruští politici mluví o krizi olympismu

  14:15
Moskva - Bouři nevole vyvolalo v Rusku údajné utlačování ruských sportovců na olympijských hrách v Salt Lake City. Po protestu, který ruská delegace ohlásila kvůli stažení běžkyň z lyžařské štafety, zaznělo i z Moskvy tvrdé obvinění vůči olympijským funkcionářům. "Všechno, co se děje v Salt Lake City, znamená diskreditaci olympijského hnutí a sportovního ducha," prohlásil dnes náměstek vedoucího aparátu ruské vlády Alexej Volin. Jde podle něj o "divokou olympiádu na Divokém Západě".

Uvedl dále, že případný odjezd ruské delegace ze Salt Lake City může být "emocionálně odůvodněný". "Olympijské hnutí prožívá nejvážnější krizi od roku 1980," konstatoval Volin. Podle něj vše, co se děje kolem ruské sborné, připomíná pomstu za úspěchy Rusů ve sportu, kterých dosáhli v poctivém boji.

Sportovci podle něj nesmějí mlčet, neboť se setkali s jízlivými urážkami ze strany pochybných olympijských funkcionářů. "Je možné, že za tohoto stavu Rusko a další země budou muset hledat jiné formy poctivých soutěží, které budou odpovídat olympijskému duchu a tradicím," řekl.

Místopředsedkyně dolní komory parlamentu, Státní dumy, Ljubov Slisková řekla, že podle jejího názoru ruská sborná musí z olympiády odjet. "Samozřejmě bychom si přáli, aby naši hokejisté porazili americké. Pak by ale sportovci měli demonstrativně opustit Salt Lake City," řekla.

"To, že USA se snaží prostřednictvím sportu ukázat svou nadřazenost, ve mně vyvolává pocit hnusu," uvedla. Všechno se podle jejích slov děje tak, aby Rusko nemohlo důstojně vystoupit na této olympiádě. "Ve vztahu k ruské sborné jde o promyšlenou provokaci," řekla poslankyně. Je podle ní zarážející, že olympijské hry, které by měly smiřovat politické vášně, se staly příčinou nových politických rozporů.

Prezident Ruského olympijského výboru Leonid Ťjagačov pohrozil odjezdem ruské delegace z olympiády na protest proti "nespravedlivým sudím". Uvedl, že sportovci tak učiní, pokud neobjektivní rozhodnutí vůči ruským krasobruslařům, hokejistům a lyžařům nebudou do 24 hodin napravena. Podobným ponižováním jako Rusové podle něj trpí také týmy Ukrajiny, Jižní Koreje a Číny. Hry pak označil za "nejšpinavější v dějinách".

Putin se diví 
"To, co se děje v Salt Lake City, vyvolává, mírně řečeno, údiv," citovala agentura Interfax z odpovědi Putina na otázky novinářů v Kremlu. Problémy kolem zaujatých rozhodnutí podle něj souvisejí se změnou vedení Mezinárodního olympijského výboru (MOV).

"Pan Samaranch odešel a panu Roggovi se první věc, které se ujal, nepovedla," uvedl ruský prezident s tím, že mluví "jako občan". Vyzval pak Ruský olympijský výbor k aktivnější pozici při obraně ruských sportovců a vyjádřil naději, že MOV tyto potíže překoná. "Uvidíme, čím skončí olympijské hry," dodal.

Putin také vyjádřil překvapení nad tím, že MOV uzavřela s NHL dohodu o tom, že jako rozhodčí hokejových turnajů mohou vystupovat jen sudí NHL. "Nechápu, jak může být v tomto případě zajištěna nezaujatost rozhodčích," uvedl s tím, že severoameričtí sportovci "mají zjevnou přednost".

Ministr zahraničí Igor Ivanov dnes vyzval vedení Mezinárodního olympijského výboru, aby zajistilo normalizaci situace kolem ruských sportovců. "Ruská veřejnost je znepokojena atmosférou, která se vytváří kolem ruských sportovců a která je
podle našeho názoru vůči nim neobjektivní," citoval Ivanova Interfax.

"Obrátili jsme se na vedení MOV s tím, aby byla přijata nezbytná opatření a vytvořena normální situace, aby ruští sportovci mohli ukázat výsledky, kterých jsou schopni," uvedl dále při setkání s americkou delegací v Moskvě.  Ruská média od časného rána přinášejí rozhořčené komentáře.

Senátor Michail Margelov prohlásil, že dění kolem ruských sportovců je recidivou studené války. "Ti, co se snaží utřít nohy naší vlajkou, se snaží zhoršit klima kolem příprav návštěvy amerického prezidenta George Bushe v Rusku, jež se má konat letos v květnu, a vyprovokovat nás k tvrdým krokům," uvedl.

Podle něj by se ruských sportovců nyní měl zastat americký prezident.
Návrat někdejší konfrontace mezi Ruskem a USA spatřuje v dění kolem olympioniků i režisér Nikita Michalkov, který se právě vrátil ze Salt Lake City. "To co dnes vidíme, je pokračování studené války," řekl televizi ORT. Chování Američanů je podle něj
možná odrazem 11. září.

Bouřlivé reakce vyvolaly poslední zprávy ze Salt Lake City mezi ruskými poslanci. "Je třeba plivnout do obličeje všem sudím a organizátorům této olympiády. Tak hnusná olympiáda ještě nikdy nebyla. Je to vyřizování účtů mezi kriminálními sportovními
strukturami. Mezinárodní olympijský výbor ovládla absolutní korupce. Celý svět si všiml, že na olympiádě vládne zvůle," rozčiloval se místopředseda Státní dumy Vladimir Žirinovskij.

Předseda dumy Gennadij Selezňov míní, že na olympiádě bylo vytvořeno nezdravé ovzduší s cílem "vyřadit ruské sportovce ze  hry". "Je zřejmá předpojatost sudích k ruským sportovcům. Letošní olympiáda předvedla nejnižší úroveň rozhodčích," uvedl.

Poslanci vyzvali premiéra Michaila Kasjanova a další vládní představitele, aby neprodleně reagovali na "skandální situaci". Obvinili přitom vládu, že náležitě včas nereagovala.

Autor:
  • Nejčtenější

Japonci se uzavírají, olympiádu chtějí bez zahraničních fanoušků

Japonská vláda patrně neumožní zahraničním fanouškům přicestovat na olympijské hry v Tokiu. Kvůli obavám ze zhoršení...

Skoro neslyší, i tak bobista Nosek míří na olympiádu: Už nejsme „české kokosy“

Stojíte na startu. Poslední kontrola, poplácání s parťáky a jde se na to. Úkol je jasný - co nejrychleji roztlačit...

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

  • Další z rubriky

Olympionička Novotná sbírá po tréninku žíněnky

V chumlu rychlobruslařů, kteří se několikrát týdně brzy ráno prohánějí po ledové ploše benáteckého zimního stadionu,...

Zlatou medaili dostala Slucká až doma

Kopii zlaté olympijské medaile dostal krasobruslařka Irina Slucká během slavnosti na Rudém náměstí v Moskvě. V Rusku...

Slalomář Baxter musí vrátit olympijský bronz

Britský lyžař Alain Baxter přijde kvůli pozitivnímu dopingovému nálezu o bronzovou olympijskou medaili ze slalomu....

Rozhodčí Le Gougneová prý je obětí komplotu

Francouzská sudí Marie-Reine Le Gougneová tvrdí, že se na olympijských hrách v Salt Lake City stala obětí komplotu...

Nepravda a účelovka, říká Koukal o tvrzení exmanželky Soukalové

Po obviněních bývalé biatlonistky Gabriely Soukalové (31), že ji exmanžel Petr Koukal (35) podváděl a utrácel její...

Zemřel rockový bubeník kapely Citron a podnikatel Radim Pařízek

Zemřel rockový bubeník spjatý zejména s heavymetalovou kapelou Citron Radim Pařízek. Hudebníkovi, který se uplatnil i v...

Jeden partner byl sadista, druhý asexuál, říká autorka erotické trilogie

Blanka Lipinska (35) se proslavila svou erotickou trilogií s názvem 365 dní. Polská spisovatelka si momentálně užívá na...

České lvy vyhrál Šarlatán, z herců Trojan, Borová, Mádl a Špalková

Filmové ceny Český lev za rok 2020 vyhrál životopis léčitele Šarlatán, vyslaný rovněž za Oscary. Cenu pro herce v...

Těžká z dokumentu V síti má kromě manžela a přítelkyně i další milostné vztahy

Tereza Těžká (25) je divákům známá jako jedna z představitelek náctiletých dívek v dokumentu o sexuálních predátorech V...