Ruská federace tvrdě kritizovala Fetisova

15 2002
Praha - Ostrou kritiku Ruské hokejové federace si vysloužil hlavní trenér a manažer ruské olympijské sborné Vjačeslav Fetisov. Předseda federace Alexandr Stěblin na tiskové konferenci v Moskvě prohlásil, že nebylo správné jmenovat trenérem olympijského týmu člověka, který nemá zkušenosti ze samostatné práce. Fetisov zase obvinil federaci, že se o olympijské hry vůbec nestarala.

Podle Stěblina byla Fetisovova kandidatura "vnucena vedením země". Distancoval se tak od osobních kontaktů Fetisova s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, který se o dění kolem olympijského hokeje zajímal. Stěblin se zároveň kategoricky
ohradil proti tomu, aby Fetisov byl trenérem ruské sborné také při příštích olympijských hrách.

Všichni měli lepší systém než my, zlobí se na trenéra 
"Sportovní federace budou nyní samy doporučovat trenéry olympijskému výboru," konstatoval.  Náměstek předsedy Ruské hokejové federace Boris Majorov soudí, že Fetisov nevymyslel pro olympiádu dobrý herní systém, ačkoli měl k dispozici skutečné mistry. "Všichni naši konkurenti včetně Finů, Švédů, Čechů, Američanů i Kanaďanů byli zajímavější," uvedl.

Posteskl si, že ruští hokejisté nepůsobili jako jednotný a sladěný tým a že se nepodařilo vytvořit atmosféru, jaká byla v ruské sborné na předchozích hrách v Naganu, kde prohrála až ve finále. Ruský hokej podle Majorova "nikdy nebude žít podle zákonů NHL". Dodal, že hru ruských hokejistů na olympiádě oceňuje na "tři plus". 

Já a mistrovství světa? Žádnou nabídku jsem nedostal 
Fetisov, který přiletěl na pár dnů do Moskvy a byl přijat v Kremlu, si v rozhovoru pro deník Moskovskij komsomolec postěžoval, že hokejová federace jej ani nepozvala na své zasedání, které se konalo počátkem týdne.

"Věděli, že jsem v Moskvě a dokonce v budově, kde se schůze konala. Já se však vnucovat nebudu," uvedl s tím, že o jeho účasti na přípravě ruských hokejistů na mistrovství světa se vůbec nejedná. Sdělil, že žádnou nabídku na působení v roli trenéra z ruské strany nedostal.

Fetisov zároveň řekl, že podle jeho názoru se v Salt Lake City podařilo vytvořit jedinečnou atmosféru vzájemné důvěry a respektu. Federace se však podle něj o to vůbec nezasloužila a o olympijskou sbornou se ani nestarala. "Věnoval jsem na její financování vlastní peníze," uvedl s tím, že 50.000 dolarů, které sborná dostala, zdaleka nestačilo a že on sám zaplatil 30.000 dolarů.

Federace podle Fetisova odmítla jeho žádost o soustředění hokejistů před olympiádou, což bylo podle něj jedním z důvodů její nepříliš podařené hry. "Byla to taková ruská ruleta. Sborná se sešla 15 hodin před prvním utkáním. Na olympiádu je třeba se připravovat," uvedl s tím, že v Rusku by měl působit stálý olympijský tým.

Nejsilnější byli na olympiádě Češi
Na dotaz, které mužstvo bylo na olympiádě nejsilnější, Fetisov prohlásil, že Češi. "Každý z šesti vedoucích týmů mohl vyhrát turnaj. Nejsilnější ale byli Češi, a to co se týkalo přípravy i dovedností hráčů," konstatoval překvapivě.

Jeho svěřenci přitom Českou republiku zdolali ve čtvrtfinále 1:0.  O sobě sdělil, že v současné době má několik nabídek z NHL a že se zatím nerozhodl, kde bude působit. "Jsem profesionální trenér a bez práce nezůstanu," uvedl.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Mühlegg žádá zpět zlatou medaili


Lausanne Španělský běžec na lyžích Johann Mühlegg žádá u Mezinárodní sportovní arbitráže vrácení zlaté...

Ruské běžkyně medaile vracet nebudou


Harrachov Olympijské medaile zůstanou běžkyním na lyžích Danilovové a Lazutinové. Dopingové vzorky, odebrané...

Ruská federace tvrdě kritizovala Fetisova


Praha Ostrou kritiku Ruské hokejové federace si vysloužil hlavní trenér a manažer ruské olympijské sborné...

Advantage Consulting, s.r.o.
JUNIOR FAKTURANT S NĚMČINOU

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 28 000 - 32 000 Kč

Najdete na iDNES.cz