Rozhodčí Le Gougneová prý je obětí komplotu

7 2002
Paříž - Francouzská sudí Marie-Reine Le Gougneová tvrdí, že se na olympijských hrách v Salt Lake City stala obětí komplotu krasobruslařských funkcionářů a médií. Le Gougneová mluvila s novináři poprvé od návratu z olympiády, která se pro ni proměnila v noční můru. Francouzka totiž přiznala, že v soutěži sportovních dvojic rozhodovala zaujatě. Na základě jejího verdiktu získali zlato Rusové Jelena Běrežná s Antonem Sicharulidzem, ačkoliv udělali ve volné jízdě chybu, zatímco jejich rivalové Jamie Saleová a David Pelletier z Kanady zajeli dokonale.

Le Gougneová prohlásila, že rozhodovala pod tlakem. Podle spekulací médií tak učinila výměnou za to, že potom ruský sudí "pomůže" francouzskému tanečnímu páru Gwendal Peizerat, Marina Annisinová. Mezinárodní olympijský výbor (MOV) dodatečně udělil kanadskému páru druhou sadu zlatých medailí.

"Byla jsem v pasti," uvedla Le Gougneová na tiskové konferenci v budově Francouzského bruslařského svazu. Spolu s nícpředstoupil před novináře předseda svazu Didier Gailhaguet. "Nechali mě říct jen to, co chtěli, abych řekla," vykládala Le Gougneová. "Jsem přitom jedna z nejkompetentnějších rozhodčích na světě," postěžovala si na verdikt Mezinárodní bruslařské unie (ISU), která ji po skandálu v Salt Lake City vyloučila z řad sudích.

Den po skončení soutěže sportovních dvojic Le Gougneová prohlásila, že na ni vyvíjel nátlak Gailhauget. "Asi za dvanáct hodin nebo přibližně za tak dlouho (po skončení soutěže) jsem to už nebyla já," vysvětlila svá tehdejší slova rozhodčí. "Didier na mě nikdy tlak nevyvíjel, ani žádný jiný funkcionář našeho svazu," odmítla.

Pak se ve vzpomínkách vrátila k osudnému večeru. "Jakmile jsem položila tužku, stala jsem se cílem fyzického, ústního a morálního nátlaku," tvrdí rozhodčí. Neuvedla však, kdo ji vydíral, či napadl. Konkrétní byla jen v případě šéfky technické komise ISU Sally Staplefordové, která ji prý osočila v recepci hotelu, v němž byla ubytována.

"Kritizovala mě za to, že jsem nedala Kanaďany na první místo... Říkala hrozné věci, jako: "Jak jste se mohla dostat do ISU, když takhle rozhodujete?" líčila dále Le Gougneová. "Pak na mě naléhala: Byla jste pod tlakem? Neodpověděla jsem. Byl to Didier, kdo na vás tlačil? Ani na to jsem jí neodpověděla. Ona z toho ale vyvodila, že jsem rozhodovala pod tlakem. Ocitla jsem se na dně a od té doby jsem nebyla schopná dát dohromady souvisle tři slova," uvedla dále Francouzka.

Jejich rozhovoru byl prý přítomen další rozhodčí Jon Jackson, podle něhož měla Le Gougneová odpovědět: "Udělala jsem to pro náš taneční pár. Taková byla dohoda s Rusy, zlato za zlato."  Le Gougneová tvrdí, že Jacksona nikdy neviděla a nezná ho. Rozhovoru se Stapletonovou prý nebyl přítomen nikdo jiný, než ona a funkcionářka ISU. Později ale na tiskové konferenci připustila, že se před koncem jejich debaty v hotelové recepci objevili "nějací známí Staplefordové".

Ta k nim prý poodešla a řekla jim: "Marie-Reine to přiznala!" Le Gougneová ale neobjasnila, co všechno tehdy Staplefordová svým známým řekla.  Další den prý Francouzku zaskočily televizní štáby, které ji sledovaly cestou na mítink ISU, kde se měla záležitost řešit.

"Všechno to do sebe zapadá," vysvětluje si to s odstupem Le Gougneová. Podle ní ti, kteří chtěli změnit výsledky soutěže, usilovali o to, aby se zhroutila.  "Pan Ron Pfenning (rozhodčí v soutěži tanečních párů) přečetl na mítinku nádherný dopis, v němž nás nařkl z nečestného jednání.

Nás rozhodčí, kteří zařadili Rusy na první místo. Gratuloval nám. To slovo, nečestné, mě zničilo," vrátila se k zasedání sudích. Pfenning se tehdy nechal slyšet, že se Le Gougneová neudržela a vybuchla. "Křičela, že ji tlačili lidé z jejího svazu a opakovala jméno Didier," tvrdil rozhodčí.

Následoval prý rozhovor s předsedou ISU Ottaviem Cinquantou. "Zeptal se mě: Marie-Reine, je pravda, že jste na mítinku, kde se hodnotila soutěž sportovních dvojic, nařkla Didiera Gailhagueta? Řekla jsem, že ano, ale že jsem byla psychicky na dně, a že jsem nebyla schopná vnímat realitu. To je to, co jsem podepsala," objasňovala Le Gougneová.

Za svým tehdejším verdiktem si stojí i dnes. "Rusové sice chybovali, ale šlo jen o malou chybu. Co do provedení byla jejich jízda na mnohem vyšší úrovni," uzavřela francouzská sudí.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Rozhodčí Le Gougneová prý je obětí komplotu


Paříž Francouzská sudí Marie-Reine Le Gougneová tvrdí, že se na olympijských hrách v Salt Lake City stala...

Ruské běžkyně medaile vracet nebudou


Harrachov Olympijské medaile zůstanou běžkyním na lyžích Danilovové a Lazutinové. Dopingové vzorky, odebrané...

Lyžaři byli vymazáni z olympijských listin


Kuala Lumpur Rakouští běžci na lyžích Marc Mayer a Achim Walcher byli dodatečně vyloučeni z letošních zimních...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz