Pondělí 9. prosince 2019, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Olympijská sportoviště od A do Z

13 2001
Salt Lake City - Dějištěm zimních olympijských her v příštím roce je sice město Salt Lake City, ovšem kromě hokeje, krasobruslení a rychlobruslení se bude většina soutěží odehrávat několik desítek mil od centra města. Opravdovým srdcem her se stane bývalé hornické městečko Park City, v jehož okolí jsou jedny z nejhezčích lyžařských areálů severoamerického kontinentu. Místní občaně jsou na to patřičně pyšní a občas si postesknou, proč za pořadatele nebylo označeno právě jejich město. Není tedy divu, že v místních obchůdcích najdete spoustu suvenýrů s olympijskými symboly a nápisy "Park City 2002".

Park City
Město si získalo slávu v druhé polovině 19. století jako bohaté naleziště stříbra. Stalo se hříšnou oázou uprostřed mormonského světa, centrem dobrodruhů celého Západu. Do města přicházeli tuláci, profesionální hráči a prostitutky, byl otvírán jeden saloon za druhým.

Podle odhadů se z okolních hor vytěžilo stříbro v hodnotě 400 milionů dolarů, prosperita ovšem skončila ve 30. letech minulého století v období hospodářské krize. Doly byly zavřeny a Park City se proměnilo v "město duchů."

Až lyžařský boom po druhé světové válce vrátil místu zašlou slávu. V roce 1946 byla postavena první sjezdovka a nyní mají lyžaři na prostoru několika kilometrů k dispozici celý sportovní komplex. Časy "stříbrné horečky" připomíná jen hornická kolonie a Main Street, která si udržela svůj ráz i po několika požárech.

V Park City se pravidelně konají závody Světového poháru ve sjezdovém lyžování, v létě se okolí stává rájem cyklistů, golfistů a balónových letců. Kulturní vyžití najdou návštěvníci v uměleckých galeriích a koná se zde také filmový festival, jehož ředitelem je známý herec Robert Redford.

V samotném Park City Mountain Resort se budou udělovat medaile pouze v obřím slalomu a snawboardingu, další soutěže se však uskuteční v nejbližším okolí.

Deer Valley
V těsném sousedství Park City je sjezdovka, na které budou probíhat soutěže v slalomu a akrobatickém lyžování. Bude je moci sledovat 13 tisíc diváků. Sláva zdejších tratí je spojena se jménem norského lyžaře Steina Eriksena, olympijského vítěze z roku 1952 v obřím slalomu a stříbrného ve slalomu. Po přesídlení do Utahu se stal známým lyžařským instruktorem a v Deer Valley je po něm pojmenován čtyřhvězdičkový hotel.

Utah Olympic Park
Sedm kilometrů od Park City a 38 kilometrů od Salt Lake City leží sportoviště, kde se budou udělovat medaile ve skocích na lyžích, jízdě na bobech, saních a skeletonu. Závody na ledovém toboganu bude moci sledovat 15 600 diváků, na asi 300 metrů vzdálené skokanské soutěže může přijet o 5400 fanoušků více.

Soldier Hollow
Součást státního parku ve Wasatch Mountain bude hostit soutěže v běhu na lyžích, biatlonu a běžecké části severské kombinace. Bude nejfrekventovanějším sportovištěm během her, neboť se zde rozdělí osmnáct sad medailí. Do Salt Lake City je to 80 kilometrů.

Snowbasin Ski Area
Hodinu jízdy od olympijské vesnice leží místo, kde proběhnou soutěže ve sjezdu a superobřím slalomu. Sjezdovky byly otevřeny v roce 1946 a jejich konečnou podobu utvářel olympijský vítěz Bernhard Russi. Trať pro sjezd má převýšení 881 metrů a po startu musí závodníci překonat sklon 74 procent. Sjezd bude moci sledovat 23 500 diváků, superobří slalom o 3000 méně.

Olympijská vesnice
Tradiční bydliště 3500 sportovců a jejich doprovodu bude umístěno do campusu University of Utah, jen tři kilometry od centra Salt Lake City. Tam je nejbližší sportoviště (Salt Lake Ice Center), nejdále - asi hodinu - se jede do Snowbasin Ski Area (sjezd), The Peaks Ice Arena (hokej) a Soldier Hollow (biatlon a běh).

Na místě dnešního campusu byla od poloviny 19. století základna americké armády, během 2. světové války se přeměnila v internační tábor pro německé zajatce.

Rice-Eccles Stadium
K univerzitnímu komplexu patří rovněž Rice-Eccles Stadium, původně určený pro americký fotbal. Postaven byl v roce 1927, prošel však už čtyřmi přestavbami. Sportoviště dříve neslo název Rice Stadium podle Roberta Riceho, který v roce 1972 přispěl na stavbu milionem dolarů. Před třemi roky věnovala nadace George a Dolores Dore Ecclesových dalších deset milionů a stadion získal současné jméno.

V té době byl rekonstruován, náklady činily 43,5 milionu dolarů. Při slavnostním zahájení i ukončení her by měl pojmout přes 50 000 diváků, kteří za vstupenku zaplatí po 885 dolarech.

Salt Lake Ice Center
Zatím tato hala s kapacitou 17 238 diváků nese jméno Delta Center a slavný basketbalový tým Utah Jazz s legendami Karlem Malonem a Johnem Stocktonem zde hraje NBA. Během olympiády se v jediném sportovišti v centru Salt Lake City budou konat soutěže v krasobruslení a rychlobruslení na krátké dráze.

Utah Olympic Oval
Hala s kapacitou 6500 diváků bude hostit rychlobruslařské soutěže. Leží v Salt Lake Valley, 27 kilometrů od olympijské vesnice. V tomto sportovním komplexu je také plavecký bazén a hřiště pro basketbal, volejbal a tenis.

The Ice Sheet
Hala pro curling leží v městečku Ogden, vzdáleném 65 kilometrů severně od Salt Lake City a nedaleko Velkého solného jezera. Její kapacita je 2000 diváků. Ogden proslavili zejména J. Willard Marriot, zakladatel celosvětové sítě hotelů, a John M. Browning, jehož jméno nese známá značka pistolí.

The Peaks Ice Arena
Menší hokejová hala (kapacita 8000 diváků) leží v městě Provo vzdáleném 70 kilometrů jižně od Salt Lake City. Odehraje se zde 13 z celkového počtu 55 zápasů mužského i ženského turnaje.

E Center
Hlavní hokejová hala olympijských her leží v městečku West Valley, asi 20 kilometrů od olympijské vesnice. Byla vybudována v roce 1997, pojme 10 451 diváků a je majetkem města. Sídlí zde profesionální tým Utah Grizzlies, který ještě na jaře hrál zkrachovalou farmářskou soutěž IHL a nyní byl přesunut do AHL. Před lety jeho dres oblékali čeští hokejisté Milan Hnilička a Milan Tichý nebo slovenský útočník Žigmund Pálffy.

Český dům
Pět set metrů od E Center bude v průběhu her otevřen Český dům, tradiční místo pro setkání sportovců, sponzorů a společenských celebrit. V menší budově v blízkosti čínské a mexické restaurace a velkého multikina se konají polečenské akce, nejčastěji svatby.

Uprostřed stojí malé pódium, na kterém oddávající vypravuje novomanžely do života. Horní místnůstka zase slouží jako přípravna pro nevěsty, které pak po schodech sejdou rovnou k oltáři. Dosavadní majitel pronajal budovu Českému olympijskému výboru a získal licenci pro pití alkoholu. Konečnou podobu získá Český dům až krátce před zahájením her.

Rice-Eccles Olympic Stadium, kde budou slavnostně zahájena i ukončena olympiáda.

Brána v Rice-Eccles Olympic Stadium, kde budou zahájeny i ukončeny olympijské hry

Rice-Eccles Olympic Stadium slouží jako univerzitní hřiště pro americký fotbal.

Rice-Eccles Olympic Stadium III. Původně hřiště pro americký fotbal, kde budou zahájeny i ukončeny olympijské hry.

Sjezdovky v Deer Valley, kde se uskuteční soutěže ve slalomu a akrobatickém lyžování.

Sjezdovky v Deer Valley, kde se uskuteční soutěže ve slalomu a akrobatickém lyžování

Pokladna v lyžařském středisku Deer Valley

Sjezdovky v Deer Valley III, kde se uskuteční soutěže ve slalomu a akrobatickém lyžování

Delta Center - obvykle se zde hraje NBA, při olympiádě budou v hale o medaile bojovat rychlobruslaři a krasobruslaři.

Víceúčelová hala Delta Center, během olympiády domov krasobruslařů a rychlobruslařů.

Víceúčelová hala Delta Center, kde proběhnou soutěže v krasobruslení a rychlobruslení na krátké dráze.

Hlavní hokejová hala E Center

Skokanský můstek v Utah Olympic Parku

Welcome to Utah Olympic Park - světelná tabule už je v létě připravena.

Main Street v Park City, v jehož okolí proběhne většina lyžařských soutěží

Domek v někdejším hornickém městě Park City

Kopce nad Park City, v jehož okolí proběhne většina lyžařských soutěží

Hlavní tiskové středisko v centru Salt Lake City.

Olympijská vesnice v campusu University of Utah

Park v olympijské vesnici

Olympijská vesnice v campusu University of Utah

Olympijská vesnice

Olympijská vesnice

Olympijská vesnice pod kopci Wasatch Mountain

Tobogán v Utah Olympic Parku

Autor:
  • Nejčtenější

Slalomáři považují olympijskou trať za neregulérní, může se změnit

Českým vodním slalomářům i dalším závodníkům se nelíbí olympijská trať pro hry v Tokiu, na které na přelomu listopadu a...

Egyptští vzpěrači nepojedou na OH do Tokia, arbitráž jim potvrdila trest

Egyptští vzpěrači ztratili šanci na start na olympijských hrách v Tokiu. Sportovní arbitrážní soud v Lausanne jim ve...

Atletické závody v Sapporu budou v posledních čtyřech dnech OH

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) přesunul všech pět atletických závodů, jež se budou příští rok místo Tokia konat v...

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

  • Další z rubriky

Lyžaři byli vymazáni z olympijských listin

Rakouští běžci na lyžích Marc Mayer a Achim Walcher byli dodatečně vyloučeni z letošních zimních olympijských her....

Lazutinová se bude o medaili soudit

Místo pokory a studu po dopingové aféře přešla ruská běžkyně na lyžích Larisa Lazutinová do protiútoku. Na olympiádě v...

Olympionička Novotná sbírá po tréninku žíněnky

V chumlu rychlobruslařů, kteří se několikrát týdně brzy ráno prohánějí po ledové ploše benáteckého zimního stadionu,...

Mühlegg žádá zpět zlatou medaili

Španělský běžec na lyžích Johann Mühlegg žádá u Mezinárodní sportovní arbitráže vrácení zlaté medaile z olympijského...

Najdete na iDNES.cz