Oheň nad Salt Lake City dohořel

25 2002
Salt Lake City - Devatenácté zimní olympijské hry jsou minulostí. Při slavnostním ceremoniálu v Salt Lake City pronesl předseda Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge ve 20:10 místního času tradiční větu o ukončení her. Českou vlajku při závěrečném nástupu 78 zúčastněných výprav nesl olympijský vítěz v akrobatickém lyžování Aleš Valenta, který si tuto roli vyzkoušel už při zahájení her. V průvodu nechyběli ani Rusové a Korejci, třebaže v průběhu olympijských bojů na protest proti sporným verdiktům rozhodčích a údajné diskriminaci svých sportovců hrozili bojkotem slavnostního ceremoniálu.

Při slavnostním zahájení před šestnácti dny přitom nad stadiónem zavlálo pouze 77 zástav zúčastněných zemí. Až dodatečně byl totiž do startovní listiny běžeckého závodu mužů ve sprintu zařazen kostarický lyžař. Letošní hry tak byly co do účasti národních výprav rekordní, počet akreditovaných sportovců překročil dva a půl tisíce.

Slavnostní ceremoniál zahájila vystoupení zpěváků a skupin nejrůznějších hudebních stylů, 55 tisícům diváků na tribunách stadiónu se mezi hvězdami minulých olympiád opět představil i slovenský krasobruslař Jozef Sabovčík. Tu nejvzdálenější minulost Utahu zastupovali obří dinosauři za jednou z tribun, kteří ve svém rozhovoru označili hry v Salt Lake City za "nejlepší od doby ledové".

Šéf organizačního výboru Mitt Romney připomněl mezi hvězdami devatenáctých zimních her také českého akrobata Valentu. "Olympijský duch zde inspiroval i skokana, který předvedl zcela nový skok a bylo mu přitom úplně jedno, zda za něj získá zlatou medaili," řekl Romney.

Předseda MOV Rogge poděkoval pořadatelům, kteří podle něho připravili hry bezchybně. "Co do kvality se vyrovnaly hrám v Sydney," zhodnotil. "A další poděkování patří také bezpečnostním složkám, které odvedly dokonalou práci," řekl Rogge. Po zářijovém teroristickém útoku na Spojené státy bylo Salt Lake City v době olympiády považováno za nejlépe střežené místo na světě.

Předseda Mezinárodního olympijského výboru poté hry obvyklou formulí zakončil a vyzval sportovce k setkání za čtyři roky v italském Turíně, jehož zástupci při ceremoniálu slavnostně převzali od Salt Lake City olympijskou vlajku. Krátce po půl deváté večer místního času pak v obří číši nad stadiónem zhasly poslední plamínky olympijského ohně, který před šestnácti dny zapálili američtí hokejisté.

Při závěrečném ceremoniálu zimních olympijských her v Salt Lake City ozářily Rice-Eccles stadion desítky ohňostrojů.

Během závěrečného ceremoniálu 19. zimních olympijských her se nad stadionem objevily lebky obřích dinosaurů.

Během závěrečného ceremoniálu byl k vodění i průvod s vlajkami všech zúčastněných států.

Při slavnostním ukončení zimních olympijských her v Salt Lake City byla symbolicky předána štafeta italskému Turínu, kde se budou konat ZOH 2006.

Při slavnostním zakončení ZOH v Salt Lake City se krasobruslaři proháněli po barevném fosforeskujícím ledě.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Zlatou medaili dostala Slucká až doma


Moskva Kopii zlaté olympijské medaile dostal krasobruslařka Irina Slucká během slavnosti na Rudém náměstí...

Mühlegg žádá zpět zlatou medaili


Lausanne Španělský běžec na lyžích Johann Mühlegg žádá u Mezinárodní sportovní arbitráže vrácení zlaté...

Mühlegg: Když řeknu vše, vyvolám chaos


Sevilla Tři sportovci přistižení při dopingu během Zimních olympijských her v Salt Lake City se snaží...

Clarion Hotel Špindlerův Mlýn****
Recepční

Clarion Hotel Špindlerův Mlýn****
Královéhradecký kraj

Najdete na iDNES.cz