Někdo mi snad olympiádu nepřeje, říká Háková

24 2002
Praha - Ve sterilním prostředí jablonecké ambulance se držely za ruce, příliš nechápaly, co se děje kolem. "Zdenko, my to asi nestihneme," šeptla Eva Háková své biatlonové kolegyni Zdence Vejnarové. České reprezentantky měly ve středu v noci při cestě na letiště automobilovou nehodu, právě se chystaly nabrat směr Yellowstone, kde je čekala poslední příprava před ZOH v Salt Lake City. A hrozilo, že kvůli zraněním o olympiádu definitivně přišly. "Poslední zprávy jsou dobré, jejich stav se lepší. Dopoledne jsem volal na Český olympijský výbor, aby zatím nominaci neměnili," hlásil Václav Fiřtík, předseda Českého svazu biatlonu.

Eva Háková si v posledních měsících prožila své. V létě si při bouračce na kole málem přibouchla dveře na své třetí zimní olympijské hry. Natřikrát zlomená klíční kost, zmrzačené rameno, zněla diagnoza. Dokázala se vrátit, bojovala se svým tělem i nepřízní osudu a v poslední chvíli si letenku do Salt Lake City zajistila. A teď tohle.

Zhmožděné tělo ji bolí, tržná rána na hlavě se jí táhne od obočí až do vlasů. "Když jsem se ptala doktora, kolik je tam stehů, říkal, že je ani nepočítal," podotkla Eva Háková. Ve čtvrtek ráno ji pustili z nemocnice domů, její stav se rapidně zlepšil. Ale v hlavě dvaatřicetileté závodnice se honí všechno možné. "Mám pocit, že si někdo nepřeje, abych na olympiádu jela, tohle už přece není možné," ptá se a významně pohlédne kamsi k nebi.  

Co tě nezabije... Tuhle okřídlenou větičku Háková odhání jako nepříjemný hmyz. "Myslím, že za poslední rok jsem posílená až dost," mínila s hořkým úsměvem. Má velkou oporu ve své dceři, jedenáctileté Verunce, která za ní hned ve středu přispěchala do nemocnice a ve čtvrtek si vzala volno ve škole, aby se o svoji smůlou pronásledovanou maminku mohla starat. "Verunka mi strašně pomáhá, když jsem si v létě zlomila ruku, čtrnáct dní jsem byla odkázaná jen na ní," připomněla biatlonistka z Horní Branné. Její manžel Zdeněk Hák je teď daleko, s reprezentací se vrátí ze Světového poháru v italské Anterselvě až v neděli.

Biatlonový šéf Václav Fiřtík věří, že obě děvčata do Salt Lake City odletí v pondělí. "V pátek musí český olympijský výbor nahlásit jmenovitou nominaci, ale čas máme až do neděle, kdy je poslední termín," uklidňuje se. Samozřejmě chce, aby na olympiádu odletěli nejlepší Češi. V případě, že by okolnosti nedovolily Vejnarové s Hákovou na ZOH startovat, jsou připraveny zaskočit Doskočilová s Pešinovou.

Zraněné biatlonistky se nyní léčí doma. "Zdence Vejnarové se otok rozlezl po celém obličeji, vypadá jako Indián," poznamenal Fiřtík se špetkou humoru v hlase. Ale není mu do smíchu. "Já budu hlavně ležet, možná si v neděli dojdu na malou procházku," pravila Eva Háková. "Už je mi ale líp, za čtrnáct dnů by to mělo být dobré," věří. Na severu Čech je bude opatrovat doktor Martin Kaldovský, který rovněž odletí do dějiště ZOH - s běžci na lyžích. Vedení biatlonového svazu na jeho úsudek spoléhá, protože ví, kolik snese lidské tělo při enormní zátěži vrcholných akcí typu olympijských her.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Norové žádají vrácení dopingových medailí


Oslo Představitelé Norského olympijského výboru vyzvali podle rakouské tiskové agentury APA Mezinárodní...

Zlatou medaili dostala Slucká až doma


Moskva Kopii zlaté olympijské medaile dostal krasobruslařka Irina Slucká během slavnosti na Rudém náměstí...

Lazutinová se bude o medaili soudit


Moskva Místo pokory a studu po dopingové aféře přešla ruská běžkyně na lyžích Larisa Lazutinová do...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz