Ruské reprezentantky podle ohlasů z Moskvy hodlají svou obhajobu postavit na tom, že látka darbepoetin není jmenovitě na listině zakázaných látek Mezinárodního olympijského výboru. Na té však stojí, že dopingem je známější látka zlepšující okysličení krve erytropoetin a jeho analogy. Mezi ty patří právě darbepoetin.
Podle regulí nyní mohou obě strany, tedy ruské závodnice a Mezinárodní olympijský výbor, zaslat do Lausanne svá písemná stanoviska. Poté soud předvolá sportovkyně k výslechu. Celý proces by měl trvat přibližně čtyři měsíce.
Mühlegg se po zveřejnění dopingu skrýval před veřejností kdesi ve Španělsku a zdůvodnil to tím, že případ studovali advokáti, kteří mu doporučili, aby nevydával prohlášení.
"Jsem klidný, nepodváděl jsem, nedopustil jsem se žádné chyby. Někdo nechce, aby Španělsko získalo medaile," konstatoval Mühlegg pro španělské noviny. O darbeopoetinu, který mu dopingová komise objevila v moči, však odmítá na radu advokátů mluvit.
Na otázku, kdo tedy za vším stojí, odpověděl vyhýbavě: "Vy mě pochopíte, ale nemohu to říct."
Německý rodák Mühlegg měl užít stejnou látku jako obě Rusky a jako Lazutinová přišel o poslední zlatou medaili, kterou získal v závodě na 50 kilometrů. Všem však zůstaly předešlé medaile. Advokáti prý Mühlegga ujistili, že není možné, aby mu byly medaile odebrány, jak to žádá norská federace.
List píše, že medailista dementoval prohlášení zveřejněná ve středu v norském deníku Verdens Gang, pro který měl říct: "Pokud řeknu vše, co vím, mohu vyvolat chaos ve světě klasického lyžování. Ale to nechci."
Mühlegg nejdřív potvrdil, že ukončí kariéru. Ne proto, že ho nenechají závodit, ale "protože chce". Vzápětí to však zpochybnil. "Nevím. Je potřeba to promyslet. Uvidíme, co se stane nakonec, ale opakuji, že moje idea je nepokračovat," dodal. "Při posledních metrech padesátky jsem už věděl, že jsou poslední mé kariéry."
Očekává se, že trojici čeká dvouletý zápasi. "Pokud bych trest opravdu dostal, už bych sotva někdy začínal znovu," řekl Mühlegg.