Lyžaři byli vymazáni z olympijských listin

26 2002
Kuala Lumpur - Rakouští běžci na lyžích Marc Mayer a Achim Walcher byli dodatečně vyloučeni z letošních zimních olympijských her. Mezinárodní olympijský výbor rozhodl, aby všechna umístění závodníků, kteří nedosáhli na medaile, byla z výsledkových listin vymazána. Důvodem byl nález zařízení na transfúzi krve v jejich pokoji v olympijské vesnici.

Trenér obou lyžařů, Mayerův otec Walter, a německý člen lékařského týmu Volker Müller dostali zákaz působit na olympiádách až do roku 2010. Nepomohla ani obhajoba rakouské výpravy, že aparatura měla pomáhat při případných nachlazeních a na posílení imunitního systému, nikoli ke zvyšování výkonnosti závodníků.

Člen MOV Denis Oswald, jenž vedl vyšetřování případu, potvrdil, že indicie poukazovaly na nedovolenou manipulaci s krví běžců. "Rakouská výprava nepodala přesvědčivé důkazy o terapeutickém využívání aparatury," řekl. Vedle přístroje byly v pokoji nalezeny také náhradní pytlíky s krví. 

Šéf rakouského olympijského výboru Heinz Jungwirth po dnešním výroku potvrdil, že se proti němu nehodlá odvolat. "Věřím, že se z toho všichni poučili," komentoval záležitost. 

Mayer skončil v Salt Lake City pětadvacátý na trati 50 kilometrů a pětapadesátý ve stíhačce na 10 km. Walcher na této vzdálenosti doběhl na 38. místě a byl pětačtyřicátý na třicítce.

Autor:

Další z rubriky

Norové podali stížnost kvůli dopingu


Lausanne Zástupci Norského olympijského výboru a tamního lyžařského svazu podali oficiální stížnost u...

Ruské běžkyně medaile vracet nebudou


Harrachov Olympijské medaile zůstanou běžkyním na lyžích Danilovové a Lazutinové. Dopingové vzorky, odebrané...

Olympionička Novotná sbírá po tréninku žíněnky


Benátky nad Jizerou V chumlu rychlobruslařů, kteří se několikrát týdně brzy ráno prohánějí po ledové ploše benáteckého...

Najdete na iDNES.cz