Lazutinová se bude o medaili soudit

12 2002
Moskva - Místo pokory a studu po dopingové aféře přešla ruská běžkyně na lyžích Larisa Lazutinová do protiútoku. Na olympiádě v Salt Lake City měla po triumfu v běhu na 30 kilometrů pozitivní dopingový test a medaili musela vrátit. Nyní popřela užití jakékoli zakázané látky a podle předsedy Ruského olympijského výboru Leonida Ťagačova se obrátila na arbitrážní sportovní soud ve Švýcarsku aby jí pomohl získat medaili zpět. Její advokát Anatolij Kučerena řekl, že si je jist tím, že zájmy své klientky obhájí a lituje, že o jeho pomoc pořádala pozdě.

Lazutinová spolu s Olgou Danilovovou, jež byla také obviněna z užití dopingu, dnes poprvé od návratu z USA do Moskvy vystoupila na tiskové konferenci. "Jsme vždy připraveny ke startům a dopingové preparáty nepotřebujeme," řekla Danilovová.

Kučerena zdůraznil, že preparát, z jehož užívání byly Lazutinová a Danilovová obviněny, nepatřil na seznam zakázaných látek. Naznačil dále, že při testech byla porušena procedura; lyžařkám podle něj byly "nastrčeny špinavé zkumavky".

Dále upozornil, že ruské lyžařky byly pro testy vybrány nikoli počítačem, jak je to obvyklé, ale na základě ručně psaného požadavku. "Naše sportovkyně soudili předpojatě, šli po nich, aby na ně udělali podraz," uvedl Kučerena, aniž někoho konkrétně obvinil. Soudní proces může podle něj trvat až půl roku.

Ředitel antidopingové inspekce Ruského olympijského výboru Nikolaj Durmanov řekl, že preparát darbepoetin, z jehož užívání jsou lyžařky obviněny, působí tři až čtyři týdny a nemá smysl jej užívat den nebo dva před soutěží. Lyžařky měly v úvodu olympiády negativní výsledky dopingových zkoušek, tři dny před koncem her byly však jejich testy pozitivní. Podle Durmanova je celá situace zinscenovaná a vymyšlená.

Ťagačov ovšem na tiskové konferenci v pondělí nedokázal s jistotou říci, zda Lazutinová dopovala, či nikoli. "Když se mi dívala do oči, řekla, že nic zakázaného neužívala," uvedl. Zároveň přiznal, že Lazutinová spolu se šťávou užívala nějaké preparáty nezbytné k regeneraci organismu. "Pro mne je těžké zjistit ze slov trenérů a lékařů, zda to byl doping, či prostředky k regeneraci," dodal. Uvedl, že advokáti považují šance Lazutinové při soudním procesu za nadějné.

Autoři: ,

Další z rubriky

Lazutinová se bude o medaili soudit


Moskva Místo pokory a studu po dopingové aféře přešla ruská běžkyně na lyžích Larisa Lazutinová do...

Zlatou medaili dostala Slucká až doma


Moskva Kopii zlaté olympijské medaile dostal krasobruslařka Irina Slucká během slavnosti na Rudém náměstí...

Norové žádají vrácení dopingových medailí


Oslo Představitelé Norského olympijského výboru vyzvali podle rakouské tiskové agentury APA Mezinárodní...

Najdete na iDNES.cz