OH

Doporučujeme

Jágr měl pravdu, Slováci se trápí

  • 84
Salt Lake City - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) Slovenští hokejisté byli zahnáni do šílené pasti. Stejně jako v Naganu nepostoupí z kvalifikace, v níž nemohou nasadit všechny své nejlepší hráče. NHL je nepustila. Po sobotní porážce od Německa 0:3 remizovali s Lotyšskem 6:6 a bolestivému vypadnutí se neubránili. Po čtyřech letech se opakuje naganská tryzna. "Není to fér!" říkají shodně Šatan, Pálffy i kapitán Petrovický.Přečtěte si o zápase s Lotyšskem

Těžko nazývat slovenskou reprezentaci skutečným týmem. Vždyť v každém zápase předkola se představí v odlišné sestavě. Manažer Peter Šťastný sice dělal, co mohl, i přes svůj vliv však slovenské hvězdy získal od klubů jenom na jediný zápas, v mezeře mezi jejich programem v NHL.

V národním mužstvu se pak kolem jádra z evropských soutěží a zámořských farem střídají jako turnusy v letních dětských táborech. "Zítra přijedou další skvělí hráči. Demitra, Stümpel, Hossa, Chára. Ani nevím, kdo další," rekapituloval sklíčený Róbert Petrovický po prvním utkání. Tahle várka nahradila Šatana a Handzuše, kteří se po střetnutí s Německem vrátili do svých klubů.

"Slováci to nezvládnou," prorokoval před dvěma týdny Jaromír Jágr, český útočník Washingtonu. "Nejde to takhle točit. Hráči jsou unavení z cestování, zvykají si na jiné hřiště. A mezi klukem z NHL a z Evropy zase není takový rozdíl. Jedině v platu..."

Slovensko pro NHL vychovalo plno osobností, ovšem v hokejové diplomacii se mu stále nepodařilo přiřadit k šesti velmocím, jež jsou nasazeny do hlavní soutěže. "Jestli můžeme být opravdový tým? Jistě, jsme všichni Slováci, známe se a víme, co od sebe očekávat," prohlašoval Petrovický.

Hráči vskutku projevují obdivuhodné vlastenectví. Poletují po Severní Americe a jsou ochotni nastoupit skoro každý večer. Ať za svůj klub v NHL nebo za svou zemi na olympiádě. To mučení sahá až do extrému.

Útočník Pálffy kvalifikaci v Naganu proseděl na tribuně. Proti Němcům dřepěl až do 29. minuty na střídačce. Večer předtím dal za Los Angeles Kings tři góly ve Phoenixu. Ráno sedl do letadla, v 10.30 přistál v Salt Lake City. V hotelu se vysprchoval a přesunul se do haly E Center. "Dohodli jsme se s Kings a trenérem Filcem, že naskočím pouze tehdy, když bude zle," vysvětlil.

Jako legendární blanický rytíř se za stavu 0:2, v čase 28:51 vydal do boje za spásu Slováků. Jenže urputnou německou obranou se vůbec neprodral ke střelbě a potupu neodvrátil. A vyplýtval si povolený start, který chtěl využít až v neděli proti Lotyšům.

"Musím si to večer srovnat v hlavě," přemítal. "Musím myslet taky na Kings. Pět mačů v pěti dnech se nedá zvládnout." "Je pozdě na výmluvy,“ pronesl Róbert Petrovický. "Ale je smutné, že se chlapci z NHL nemůžou naplno zúčastnit té nejkrásnější soutěže, která se pořádá jednou za čtyři roky."

  • Nejčtenější