Dopovali Rakušané? Mohou přijít o medaile...

1 2002
Salt Lake City - Mezinárodní olympijský výbor (MOV) nepřijal vysvětlení rakouské lyžařské výpravy, že transfúzní nástroje, nalezené ve čtvrtek v jejím domě v Midway, sloužily výlučně k prevenci. Rakušanům teď hrozí, že budou obivněni z krevního dopingu a že přijdou o olympijské medaile. Ohroženi jsou především Christian Hoffmann a Michail Botvinov, kteří získali stříbro a bronz v běhu na 30 kilometrů, ale také bronzový biatlonista Wolfgang Perner.

Nová aféra propukla, když uklízečka objevila injekční stříkačky se stopami krve a další zařízení pro transfúze v domě, který během olympiády obývali rakouští běžci. V jedné z plastikových tašek se našla identifikační karta Michaila Botvinova.

Zbytky krve jsou teď v dějišti her testovány v laboratořích a podle jejich DNA experti zjišťují, komu patřily. Rakušané se brání obviněním z dopingu. Údajně prý v domě jen používali málo známou metodu prevence nachlazení, při níž je sportovci odebráno malé množství krve a po ozáření ultrafialovými paprsky vráceno zpět do žíly.

"Nezní to věrohodně a navíc jakákoli manipulace s krví naplňuje podstatu krevního dopingu. Rakouské vysvětlení je pro mě nepřijatelné," řekl ředitel lékařské komise MOV Patrick Schamasch.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Norové žádají vrácení dopingových medailí


Oslo Představitelé Norského olympijského výboru vyzvali podle rakouské tiskové agentury APA Mezinárodní...

Lyžaři byli vymazáni z olympijských listin


Kuala Lumpur Rakouští běžci na lyžích Marc Mayer a Achim Walcher byli dodatečně vyloučeni z letošních zimních...

Norové podali stížnost kvůli dopingu


Lausanne Zástupci Norského olympijského výboru a tamního lyžařského svazu podali oficiální stížnost u...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNICKO-ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNÍK

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz