Bauer dojel sedmý, kraloval Mühlegg

9 2002
Soldier Hollow - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Životního úspěchu dosáhl český lyžař Lukáš Bauer, v olympijském závodě na třicet kilometrů volnou technikou dojel sedmý. Dařilo se i Martinovi Koukalovi a Petrovi Michlovi, oba se vešli do 25. příčky. Suverénním vítězem se stal španělský závodník Johann Mühlegg, jenž se do čela prodral hned po startu. Vytvořil si velký náskok a už v průběhu závodu zdravil diváky. Další stupně vítězů patří rakouské dvojici Hoffmann - Botvinov.

Mühlegg, Němec se španělským pasem, se představil ve skvělém světle a jeho náskok v průběhu závodu stále narůstal. Za ním se postupem času vytvořila šestičlenná skupina, do níž se dotáhl i Lukáš Bauer. "Když jsem je na konci druhého kola dojel, bylo vidět, že mě tam neradi vidí. Moc místa mi nenechávali, ale já jsem se taky nenechal zahanbit a trochu do nich kopal," usmíval se český reprezentant.

V jednom okamžiku dokonce figuroval na druhé příčce, Norové Björndalen a Skjeldal i duo Rakušanů taktizovalo, Ital Piller Cottrer jakbysmet. "Musel jsem to vzít na sebe. Říkal jsem si: buď skončím do desátého místa, nebo poslední. A nebo bych jim mohl ujet," popisoval Bauer.

Pak však na něj dolehly krušné chvilky, do levé nohy ho chytala křeč a soupeři se mu vzdálili. Začal se bát, že se na něho dotáhnou jeho pronásledovatelé. "Strašilo mě, že za mnou moc velká díra není, asi jen půl minuty. Když člověk rupne, tak je to záležitost kilometru," podotkl Bauer, jehož nejlepším výsledkem z předchozích ZOH v Naganu bylo 32. místo. Skvělou sedmou pozici však uhájil. "Zmátořil jsem se, dostal se do pohody a hlídal jsem si techniku, vysvětloval.

Dobře si vedli i další čeští reprezentanti, Petr Michl obsadil 25. příčku, Martin Koukal byl v cíli kvalifikován jako 21. "Možná jsem mohl skončit i do patnáctky, jenomže v prvních dvou kolech jsem se trápil, bolely mě nohy," posteskl si Koukal.

Potom však našel svou lepší tvář a začal šplhat výsledkovou listinou vzhůru. "Představoval jsem si, že takhle pojedu celou dobu. Ke konci jsem cítil čím dál tím líp, což je na třicítce paradoxní. A u mě jako u sprintera hodně překvapivé..." kroutil nechápavě hlavou běžec ze Ždáru nad Sázavou, jenž spíš naopak občas počáteční tempo přežene. "Dost jsem hlídal, protože kdybych vypálil, jak umím, tak jste mě v cíli neviděli," ušklíbl se. 

Výsledky - muži, 30 km volnou technikou (hromadný start):
1. Mühlegg (Šp.) 1:09:28,9 hod., 2. Hoffmann -2:02,1, 3. Botvinov (oba Rak.) -2:03,4, 4. Skjeldal (Nor.) -2:13,8, 5. Piller-Cottrer (It.) -2:13,9, 6. Björndalen (Nor.) -2:15,6, 7. Bauer (ČR) -2:54,4, 8. Bolčakov -3:21,7,   9. Krjanin (oba Rus.) - 3:23,1, 10. Zorzi (It.) -3:41,1, 11. Jonnier -3:43,2, 12. Vittoz (oba Fr.) -3:52,8, 13. Alsgaard (Nor.) -4:01,3, 14. Maj (It.) - 4:14,6, 15. Dolidovič (Běl.) -4:22,2, ...21. Koukal -4:57,0, 25. Michl (oba ČR) -5:11,1, 33. Bajčičák (SR) -6:39,6, 44. Magál (ČR) -7:49,4.

Oprávněná radost španělského běžce. Johann Mühlegg nevýdaným způsobem vyhrál závod na třicet kilometrů volnou technikou

Lukáš Bauer na trati závodu na 30 km, kde skončil na příjemném sedmém místě

Start běhu mužů na 30 kilometrů volnou technikou - uprostřed s číslem dvě bojuje o pozici suverénní vítěz Muehlegg ze Španělska, vlevo s číslem dvanáct Lukáš Bauer

Autor:

Nejčtenější

Malé Nagano. Češi slaví zlato na Evropském olympijském festivalu mládeže

ZLATO J NAŠE. Český tým na Evropském zimním olympijském festivalu mládeže v...

Na led padaly helmy a hokejky. Siréna, která oznamovala konec zápasu, přitom zazněla až vzápětí. A...

Jižní a Severní Korea chtějí mít společné týmy i v Tokiu

Týmy Severní a Jižní Kereje nastoupili při slavnostním zahájení zimních...

Jižní a Severní Korea uvažují o tom, že i na olympijských hrách 2020 v Tokiu vytvoří v některých...

Další z rubriky

Slalomář Baxter musí vrátit olympijský bronz

Baxter s inhalátory

Londýn Britský lyžař Alain Baxter přijde kvůli pozitivnímu dopingovému nálezu o bronzovou olympijskou...

Lyžaři byli vymazáni z olympijských listin


Kuala Lumpur Rakouští běžci na lyžích Marc Mayer a Achim Walcher byli dodatečně vyloučeni z letošních zimních...

Mühlegg žádá zpět zlatou medaili


Lausanne Španělský běžec na lyžích Johann Mühlegg žádá u Mezinárodní sportovní arbitráže vrácení zlaté...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz