Biker Kulhavý bere v Riu stříbro. Schurter mu vrátil porážku z Londýna

Český cyklista Jaroslav Kulhavý (vpravo) a Švýcar Nino Schurter v olympijském závodu horských kol v brazilském Riu (21. srpna 2016) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

21 2016
Česká výprava si odveze z her v Riu stejně jako naposledy z Londýna deset medailí. Biker Jaroslav Kulhavý poslední den soutěží vybojoval v cross country horských kol stříbrnou medaili! Sahal po zlaté obhajobě, ale v repete čtyři roky starého souboje podlehl svému velkému rivalovi Ninu Schurterovi ze Švýcarska.

Kdyby si diváci odmysleli ohořelé okolí olympijského okruhu v Rio de Janeiru, museli si připadat jako v opakovaném záznamu závodu z Londýna 2012.

Na čele osamoceně válčí dva nejslavnější gladiátoři na horských kolech: obhájce zlata Jaroslav Kulhavý a pětinásobný mistr světa Nino Schurter.

Jen hlavní role si prohodili a zlaté vyvrcholení si tentokrát užilo Švýcarsko.

Schurter ujížděl zbytku startovního pole společně kolo na kolo s českým bikerem už od třetího ze sedmi okruhů.

Bál jsem se, že vyhodím ven všechno jídlo

Přečtěte si dojmy stříbrného bikera

Jaroslav Kulhavý pózuje se stříbrnou olympijskou medailí ze závodu horských kol...

Na opakovaný souboj si Kulhavý věřil. „Bilance je úspěšnější pro mě,“ tvrdil před olympiádou.

Jenže až do cílové rovinky, v níž před čtyřmi lety „ukradl“ o něco favorizovanějšímu Schurterovi zlatou medaili, tentokrát nevydržel.

Švýcar tvrdě zaútočil ve stoupání v předposledním okruhu, utrhl se od Kulhavého a v zuřivém tempu si dojel pro svůj první olympijský triumf.

Kulhavý na Schurtera nestačil, ale pohodlně si došlapal pro stříbro. Ve finiši tentokrát nemusel spurtovat a oslavně rukou pumpoval ve vzduchu.

„Mám obrovskou radost. Jsem spokojený a myslím, že si to ještě uvědomím s odstupem času,“ prohlásil Kulhavý po dojezdu.

Rivalovi s úsměvem potřásl rukou, za Schurterem zaostal o 50 sekund.

Švýcarský biker v Riu dovršil svou medailovou sbírku z olympiád. „Na tuhle zlatou jsem dřel čtyři roky a jsem rád, že to vyšlo,“ řekl Schurter. „Když se ohlédnu, potřeboval jsem být druhý v Londýně, abych se vrátil silnější.“

Ani souboj o bronz nenabídl velké drama. O deset sekund ho uhlídal Španěl Carlos Coloma, který na Kulhavého ztratil přes půl minuty.

Český cyklista Jaroslav Kulhavý v olympijském závodu horských kol v brazilském...

DVA FAVORITÉ. Jaroslav Kulhavý projíždí přes kameny, v závěsu má Schurtera

Olympijským šampionem v závodu horských kol se stal Švýcar Nino Schurter. (21....

ZLATÝ ŠAMPION. Švýcar Nino Schurter měl v závěru více sil a ovládl závod.

Na čtrnáctém místě se ztrátou 4:50 na vítěze dojel Ondřej Cink, který se po většinu závodu pohyboval v elitní desítce, jenže v závěru o ni přišel.

Poslední český reprezentant na startu Jan Škarnitzl se po nepodařeném začátku propracoval na 22. pozici s mankem 7 minut a 43 sekund.

Smolařem dne se stala hvězda silničních spurtů Peter Sagan, jehož po báječném startu zbrzdil defekt předního kola. Slovák hned v úvodním okruhu nabral ohromnou ztrátu a přišel o veškeré šance na medailový útok.

Po dalších problémech na trati nakonec nebyl v cíli ani klasifikován.

Kulhavého zaváhání, Sagan z chvostu na špici a zpátky

Ačkoliv závěr proběhl bez napětí, začátek závodu přinesl atraktivní podívanou.

Kulhavý, muž s číslem 1 na startu, špatně našlápl a po startu se propadl. Zato Peter Sagan, který startoval z poslední pozice, prorazil balík jako blesk a po pár metrech šlapal nejen před Kulhavým, ale hnal se do čela.

Úzká, klikatá trať plná těžkých překážek se často ucpávala pod náporem závodníků, kteří se snažili najít nejlepší stopu, anebo prostě jen projet dál.

Fotogalerie

Šňůra jezdců se proto rychle roztrhala a ti, co se v úvodu zasekli příliš hluboko v závodním poli, nabrali nepříjemné manko.

To se dotklo i českých bikerů.

Na špici si odstup vypracovala pětice závodníků, v níž nechyběl jak Schurter, tak Sagan. Kulhavý musel v celém prvním kole pracně dojíždět díru, která mezi ním a soupeři vznikla.

Pak se ale příběhy dvou bedlivě sledovaných jezdců - Kulhavého a Sagana - vydaly opačným směrem. Čech stoupal vzhůru, zatímco Slovák padal.

Sagana, který na horském kole rozjížděl svou kariéru a před Riem se do jeho sedla vrátil, potkala velká smůla: v závěru prvního kola píchnul přední kolo a šlapal tak ještě několik kilometrů, než si ho mohl nechat vyměnit.

To Kulhavý už projížděl do druhého okruhu na prvním místě.

Schurter ještě jednou zrychlil a snažil se soka, který mu už jednou sebral zlato, zaskočit a brzy ho odpárat. Stále se ohlížel za sebe. Hledal očima Kulhavého.

Jako by se ptal: „Jak je ten Jára daleko?“

Olympijským šampionem v závodu horských kol se stal Švýcar Nino Schurter, druhý...

STUPNĚ VÍTĚZŮ. Olympijským šampionem se stal Švýcar Nino Schurter, druhý skončil Čech Jaroslav Kulhavý a bronz bere Carlos Coloma ze Španělska.

Když ale v průjezdu do třetího kola viděl, že se Čech drží na dohled s minimální ztrátou, svou urputnou snahu na několik kilometrů odložil.

Zvolnil svůj kvapík a na špici se už během třetího okruhu utvořilo trio medailistů. Tempu dvou světových es ale Španěl Coloma brzy přestal stačit.

Horským kolům na olympiádě vládnou čtyři roky pouze dva jezdci: Kulhavý a Schurter. Oba se nyní mohou pochlubit stejně skvělou zlatostříbrnou bilancí.

Horská kola v Riu

Cross country: 1. Schurter (Švýc.) 1:33:28, 2. Kulhavý (ČR) -50, 3. Coloma (Šp.) -1:23, 4. Marotte (Fr.) -1:33, 5. Botero (Kol.) -2:16, 6. M. Flückiger (Švýc.) -2:24, 7. Braidot (It.) -2:57, 8. Absalon (Fr.) -3:15, ...14. Cink -4:50, 22. Škarnitzl (oba ČR) -7:43.

Nejčtenější

Další z rubriky

Policie zatkla předsedu brazilských olympioniků. Je viněn z korupce

Pelé (vpravo), brazilský prezident Luiz Inacio Lula da Silva (vlevo) a šéf kandidatury Carlos Arthur Nuzman slaví přidělení OH 2016 Riu

Brazilská policie zatkla předsedu národního olympijského výboru Carlose Arthura Nuzmana a obvinila...

KOMENTÁŘ: Říše lži lamentuje: Svět lže. A vnější nepřítel se jí hodí

Richard McLaren hovoří o ruském dopingu.

Neopodstatněná urážka. Do očí bijící hulvátství. Nepodložená obvinění z McLarenovy zprávy by...

Kvůli dopingu v Soči nesmějí závodit i čtyři ruští skeletonisté

KUK. Alexandr Treťjakov si jede pro zlato ve skeletonu.

Mezinárodní federace bobového sportu a skeletonu pozastavila činnost čtyřem ruským skeletonistům....

Najdete na iDNES.cz