Má vodácké geny a IQ nad 130. Jméno Hilgertová bude opět na olympiádě

SLAVNÉ JMÉNO MÁ. Amálie Hilgertová je neteří legendy vodního slalomu Štěpánky Hilgertové. Do Ria jede jako předjezdkyně olympijského závodu. | foto: Natálie Hilgertová

26 2016
Když se na seznamu pasažérů olympijského speciálu objevilo příjmení Hilgertová, někdo se mohl leknout. Cože, Štěpánka jede ve 48 letech na svou sedmou olympiádu? Ne, to opravdu ne. Legendu vodního slalomu nahradí v Riu její neteř Amálie v roli předjezdkyně.

Při pohledu na rodokmem osmnáctileté dívenky původem z Brandýsa nad Labem je zcela logické, kterému sportu se mladá Hilgertová věnuje. S nadsázkou řečeno - její geny se topí v divoké vodě.

Když začínala na přelomu 80. a 90. let jezdit Štěpánka, závodil také její manžel Luboš i jeho bratr Ivan se ženou Marcelou. Vodácký rod reprezentantů se později rozrostl o Luboše Hilgerta mladšího a také z jedné jeho sestřenic se stala „vodní víla Amálka“.

Ještě nedávno talentovaná Hilgertová vyprávěla, že sní o účasti na olympiádě v roce 2020. V neděli se vypravila s prvními deseti českými sportovci do Brazílie, i když mezi ně tak úplně nepatří - federace ICF určila juniorskou mistryni světa oficiální předjezdkyní olympijského závodu.

Amálie Hilgertová

Loď měla snad místo kolébky. Závodně však neteř slavné Štěpánky Hilgertové začala jezdit až ve 12 letech. Relativně brzo se dostala v klubu USK do tréninkové skupiny Jiřího Prskavce staršího, kam patří i jeho syn nebo Kateřina Kudějová, oba mistři světa.

Hilgertová studuje na soukromém pražském gymnáziu Mensa určeném pro děti s IQ nad 130 bodů. Ve volném čase se ráda stará o psa a cvičí jógu.

„Zjistili, že brazilské holky nejsou na tamní kanál dostatečně zdatné, tak nás vybrali podle juniorského žebříčku,“ řekla Amálie.

Vzhledem k drsným nominačním kritériím (Česko mohlo v každé kategorii vyslat maximálně jednu loď) nemusela prožívat stresové situace. Rio měla jisté už dřív. „A ostatní si mě kvůli tomu dobírali.“

Dospívající Češka zatím ani netuší, kde bude bydlet, v olympijské vesnici už zřejmě místo nenajde. Spíš stráví pobyt v Brazílii u kanálu, kde ji čekají dvakrát denně tréninkové hodiny na (kvůli sponzorům) vypůjčené lodi.

Nestraší vás zmatky při organizaci? Nedostatečné podmínky pro ubytování? Virus zika?

„Vážně vůbec nevím, jak to tam bude vypadat, nemám žádné informace, čekám, co se stane až tam. Velké dobrodružství,“ usmívala se Hilgertová mladší.

Vypadala nebojácně, ostatně do Ria necestuje poprvé. Naposledy loni při mistrovství světa vodní slalomáři museli častokrát zrušit trénink kvůli krokodýlům.

„Mám strach, ale zároveň se těším,“ líčila svou momentální náladu. „Chtěla bych stihnout se i někam podívat - na typickou brazilskou pláž, moře, vidět velikou sochu Ježíše a vyrazit někam do přírody, jestli to nebude nebezpečné.“

Neznámá pro Hilgertovou není ani olympijská atmosféra. Před dvěma lety v Číně na olympiádě mládeže získala bronz. „Tam se nezávodilo pořádně na divoké vodě, člověk nemusel být ani nervózní. Od Ria si slibuju, že to bude super zkušenost do příštích let, strašně se těším!“

Fotogalerie

Štěpánka Hilgertová

Za jízdu v peřejích mezi brankami nedostane žádné ocenění, přesto se chystá jet naplno a porovnávat časy s dospělými konkurentkami. mezi něž by ráda co nejdřív pronikla.

„Předjezdec by měl trať předvést pro diváky i pro ostatní závodníky, takže by měl jet rychle. Znamená to, že předvedeš, jaké místo je rizikové, že si tam závodník musí dávat pozor,“ vysvětluje Hilgertová, inteligentní, pohledná a přátelská slečna.

Věří, že Kateřina Kudějová s Jiřím Prskavcem mají na olympijském kanále šanci na úspěch. „Oba dva jezdí skvěle, jsou na tom psychicky dobře. Přála bych jim to, určitě, cinkne to.“ Ale radit kolegům nehodlá: „Myslím, že starej Jířa (trenér Prskavec) to vidí nejlíp, spíš poradí on.“

A co vzkázala před olympiádou „nanečisto“ své neteři zkušená matadorka Štěpánka Hilgertová? Nezávidí jí tak trochu?

„Je v klidu, vypadá spokojeně. Měla radost, že tam jedu. Přála mi to,“ odpověděla Amálie.

Její talent i potřebné zázemí je příslibem, aby rodinná tradice pokračovala a příjmení Hilgertová dál reprezentovalo Česko mezi pěti kruhy.

Podívejte se, co říkal Hilgertové kolega Prskavec při odletu do Ria

Nejčtenější

Pořadatelé OH 2020 se vedle vedra chystají i na tajfun a liják

Piktogramy, které budou provázet olympijskými hrami v Tokiu 2020.

Pořadatelé olympijských her 2020, které odstartují za rok a týden v Tokiu, se připravují nejen na...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Říše lži lamentuje: Svět lže. A vnější nepřítel se jí hodí

Richard McLaren hovoří o ruském dopingu.

Neopodstatněná urážka. Do očí bijící hulvátství. Nepodložená obvinění z McLarenovy zprávy by...

Odstoupil francouzský šéf vyšetřovací komise MOV, která řeší ruský doping

Guy Canivet

Francouz Guy Canivet, šéf vyšetřovací komise Mezinárodního olympijského výboru (MOV) zabývající se...

Tonžský taekwondista chce na zimní olympiádu jako běžec na lyžích

Pita Nikolas Taufatofua coby vlajkonoš výpravy Tongy na olympijských hrách v...

VIDEO Pita Taufatofua, který byl vlajkonošem výpravy souostroví Tonga při slavnostním zahájení letošních...

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.

Najdete na iDNES.cz