OH

Doporučujeme

JASNÉ VÍTĚZSTVÍ. Skifař Ondřej Synek v rozjížďce na olympijských hrách v Riu. (6. srpna 2016) | foto: AP

Synek i Topinková Knapková si splnili povinnost a jsou ve čtvrtfinále

  • 5
Úspěšný vstup do olympijské regaty absolvovali skifaři Ondřej Synek a Miroslava Topinková Knapková. Na jezeře Rodrigo de Freitas v Riu de Janeiro nejprve vyhrál svou rozjížďku a zajistil si postup do čtvrtfinále Ondřej Synek, po něm se s těžkými povětrnostními podmínkami popasovala i Miroslava Topinková Knapková. Do semifinále postoupila dvojka bez kormidelníka Lukáš Helešic a Jakub Podrazil. Na start se chystají ještě dvě české posádky.

Před Synkovým startem se zhoršily povětrnostní podmínky, a tak se jela nejpomalejší rozjížďka skifařského programu. „Megaextrém. Nikdy jsem to nezažil, že by se v takových vlnách vůbec závodilo. Hlava mi nebere, že to pustili,“ rozhovořil se český reprezentant o podmínkách po závodě.

V něm byl jasným favoritem. Stříbrný medailista z her v Pekingu 2008 i v Londýně 2012 se dostal do vedení už na první pětistovce a svůj náskok dál zvyšoval.

Přesto byl z větru rozpačitý.

Fotogalerie

„Olympijská medaile za tohle... Fakt mi to přijde zvláštní. Asi kdybych ji vyhrál, budu mluvit jinak, teď jsem z toho hodně rozpačitý. Tady nejen jednoduše chytíte kraba (záběr veslem v opačném směru), ale i jednoduše vystoupíte z lodi, řekl bych. Divím se, že tam nikdo nespadl,“ řekl Synek.

Uspěli i další favorité, v rozjížďkách vyhráli obhájce londýnského zlata Mahé Drysdale z Nového Zélandu, Brit Alan Campbell i Angel Fournier z Kuby. Další práce všechny čeká v úterý, kdy se jedou čtvrtfinálové jízdy.

O hodinu později se na olympijské regatě představila i obhájkyně londýnského olympijského zlata Mirka Topinková Knapková. V páté rozjížďce jí patřila čtvrtá dráha a podmínky se od startu Synka ještě o něco zhoršily.

Hned po startu měla se svou lodí co dělat Akossiwa Ayivonová z Toga, i zbylé čtyři skifařky se tak tak držely.

Po pár stovkách metrů veslovala pětatřicetiletá Češka až na čtvrtém místě, na kilometru dokonce ztrácela na vedoucí Nigerijku Ukoguovou osm a půl vteřiny.

Skifařka Miroslava Topinková Knapková v cíli olympijské rozjížďky. (6. srpna...

Skifařka Miroslava Topinková Knapková v cíli olympijské rozjížďky. (6. srpna 2016)

Vichr ale třiadvacetileté skifařce dělal obrovské problémy. Spíš než veslování to v jejím případě vypadalo na slalom mezi bojkami, a tak se před ni postupně dostaly Rakušanka Lobnigová i Topinková Knapková, která tak z druhého místa bez problémů postoupila do úterního čtvrtfinále.

„V těchto podmínkách jsem úplně marná, proto jsem spokojená. Počasí se může každou chvíli měnit, dva dny předtím tak vůbec nefoukalo. Ještě dobré, že to je na ty rozjížďky, horší je to pak třeba v semifináíle, kdy už se o něčem rozhoduje,“ nechala se slyšet česká skifařka.

Vítr způsobil problémy i úřadující mistryni světa Kimberley Brennanové z Austrálie, která do čtvrtfinále postoupila až ze třetího místa. S podmínkami si naopak poradila další z velkých favoritek na zlato Emma Twiggová, která svou šestou rozjížďku ovládla o více než čtyři vteřiny.

Veslaři ve vlnách: Jako na surfu, to jsme mohli jezdit u Karlova mostu

V první rozjížďce dvojky bez kormidelníka bojovala o postup do semifinále i česká dvojice Lukáš Helešic s Jakubem Podrazilem.

Většinu závodu absolvovala na třetím, posledním postupovém místě. Ještě na kilometru drželo české duo těsný náskok před Američany, těm ale ve druhé polovině pláchlo a s přehledem si zajistilo postup do semifinále.

Na rozvlněné regatě se představily i dvě české zástupkyně ve dvojskifu. Lenka Antošová s Kristýnou Fleissnerovou začaly svižně, po první pětistovce se držely na druhém místě, pak jim ale síly docházely.

V cíli byly na čtvrtém, prvním nepostupovém místě a v neděli je čekají opravy.

Do těch se podívá i čtyřka bez kormidelníka ve složení: Jan a Ondřej Vetešníkovi, Jiří Kopáč a Miroslav Vraštil.

České kvarteto ztrácelo na zbylé posádky už od úvodních mezičasů, v cíli z toho pak bylo páté místo se ztrátou 36 vteřin na vítěznou posádku z Itálie.

Veslování

rozjížďky s českou účastí:

Muži:
Skif - 5. rozjížďka: 1. Synek (ČR) 7:21,90 - postoupil do čtvrtfinále.
Dvojka bez korm. - 1. rozjížďka: 1. Turrin, Lloyd (Austr.) 6:40,79, ...3. Helešic, Podrazil (ČR) 6:42,71 - postoupili do semifinále.
Čtyřka bez korm. lehkých vah - 1. rozjížďka: 1. Itálie 6:03,26, ...5. ČR (Kopáč, J. Vetešník, O. Vetešník, Vraštil) 6:39,95 - jdou do oprav.

Ženy:
Skif - 5. rozjížďka: 1. Lobnigová (Rak.) 8:26,83, 2. Topinková Knapková (ČR) 8:28,90 - postoupila do čtvrtfinále.
Dvojskif - 3. rozjížďka: 1. MacFarlaneová, Stevensonová (N. Zél.) 7:14,31, ...4. L. Antošová, Fleissnerová (ČR) 7:35,85 - jdou do oprav.