Já, nesmrtelný Bolt: Čím víc soupeři mluví, tím víc je chci porazit

Jamajský sprinter Usain Bolt v olympijském závodu na 200 metrů. (16. srpna 2016) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

16 2016
Rio de Janeiro (Od našeho zpravodaje) - Tvrdí, že je legendou, která si po dráze v Riu utíká pro nesmrtelnost. Legendou se dle vlastních slov stal už před čtyřmi lety v Londýně, když obhájil tři tituly z Pekingu. Pro svoji misi v Riu tudíž Usain Bolt hledal jiné motto.

„Kdosi řekl, že jestli tu zase získám tři zlaté, stanu se nesmrtelným. Takže ještě dvě vítězství a mohu to podepsat: Já, Usain Bolt, jsem nesmrtelný,“ prohlásil.

„Bolt, Bolt, Bolt,“ duněly tribuny v neděli jako hřmění hromu.

Stadion pro 60 tisíc diváků byl natěšený na finále stovky, fronty u bezpečnostních pásů nekonečné. „Jediný vyprodaný atletický večer her,“ přiznal Sebastian Coe, prezident IAAF. „Chcete na Bolta?“ pobíhali překupníci po ulici, která odděluje lesk stadionu od šedi okolní čtvrti a je chráněna džípy s po zuby ozbrojenými vojáky.

Techno hudba hrála, když Bolt před startem rozpřáhl ruce a naznačil, že létá. Na 20 metrech byl ve finále poslední, 20 metrů před cílem první. Potřetí ovládl na hrách královskou stovku a předváděl své vítězné, byť již poněkud okoukané gesto.

NADVLÁDA POKRAČUJE. Usain Bolt (vlevo) potřetí za sebou vyhrál olympijskou...
ÚSMĚV KRÁLE. Usain Bolt potřetí za sebou vyhrál olympijskou stovku.

Sliboval předtím přitažlivou show a nabídl ji.

Jen byla tentokrát o něco menší než obvykle.

Nefascinovala jako v Pekingu 2008, kam přijel neokoukaný, jeho oslavná gesta před cílem byla šokující a světový rekord 9,69 s vypuštěným závěrem ohromující.

Nepřiblížila se nakonec ani k Londýnu 2012, kde po sezoně mnoha pochybností deklasoval soupeře a předvedl nejrychlejší stovku olympijské historie za 9,63.

Tentokrát je vítězný čas 9,81 nejpomalejší z jeho zlatých stovek.

Show postrádala dramatično. Před ní nebo v jejím průběhu.

OBVYKLÁ SHOW. Usain Bolt a jeho vítězné křepčení po finále stovky.

Rio navenek působí spíše jako rozlučkový festival na konci Boltovy olympijské pouti či jako exhibice, při které se mistři předvedou divákům. Nejdiskutovanějším vjemem nebyl po závodě jeho běh, ale počin diváků, kteří vypískali v minulosti dopujícího Američana Gatlina.

Ovšem takový pohled na závod, ačkoliv je rozhodně možný, by nikterak neměl snižovat, jak fantastického výkonu z pohledu historie 29letý jamajský sprinter dosáhl.

Stovka je závodem, při němž šampioni padají na hrách z trůnu. Pouze Carl Lewis na ní v minulosti dokázal titul obhájit. V Soulu 1988 se mu to povedlo po diskvalifikaci Kanaďana Johnsona, přičemž na základě pozdějších tvrzení také Lewis tehdy údajně dopoval.

Kromě něj už pouze Valerij Borzov a Maurice Greene dokázali na olympiádě, která následovala po jejich vítězné, dosáhnout na stovce alespoň na stupně vítězů.

Bolt ji vyhrál třikrát v řadě!

Ba co víc, od roku 2008 má na vrcholných akcích v kláních na 100, 200 a 4 x 100 metrů bilanci 18 vítězství – 1 porážka. A za tu si mohl ulitým startem na světovém šampionátu v Tegu především sám.

Zranění? To už je tradice

Jistě, čas 9,81 z Ria je v porovnání s jeho předchozími tituly nejhorší. Ten ale mohl ovlivnit nejen jeho věk, ale také skutečnost, že jindy dvouhodinová pauza mezi semifinále a finále byla nyní jen 80minutová. „Doběhl jsem semifinále a hned jsem natáhl nohy nahoru a vyplavoval laktát,“ vyprávěl.

Únava těla a častější zranění činí Bolta náchylnějším k porážce. Justin Gatlin byl naopak v posledních letech zdravý a v průběhu sezon i nejrychlejší. „Ale šanci porazit Usaina propásl. Loni na mistrovství světa v Pekingu se to stát mohlo. Letos už ne,“ soudí bývalý světový rekordman Maurice Greene.

Fotogalerie

Letos Bolt opět jednou vyhlásil, že má zraněný, snad dokonce i natržený stehenní sval, načež se někdejší velký rival Tyson Gay neudržel a reagoval: „Už se stává tradicí, že vždycky před velkým závodem Usain vyleze s tím, že je zraněný. A pak je pokaždé připraven.“

Podobně hovořil rovněž Gatlin.

Bolt opáčil: „Asi se za ta léta nenaučili, že čím víc mluví, tím víc je chci všechny porazit.“

Udělal to. Znovu převýšil vyzývatele. Fyzicky, ale patrně ještě víc mentálně. Největší showman, nejvíc uvolněný, nejvíc sebevědomý. Zvítězí vždy, pokud o něco jde.

Soupeři to vědí.

Čímž nahlodává jejich psychiku.

„Umí využívat příležitosti,“ vyzdvihl stříbrný Gatlin. „Zato já byl po semifinále až příliš unavený. Přesto jsem na sebe hrdý.“

Přidá Bolt další dvě zlaté?

Gatlin, 34letý vítěz z Atén 2004, při představování vypískaný a vybučený, po doběhu obcházel sám s americkou vlajkou ochozy a hledal aspoň nějaké přívětivé obličeje.

„Pískot na Justina mě šokoval,“ podotkl Bolt. „Ale pak jsem se zase rychle soustředil na sebe.“

Matce Jennifer před závodem Bolt řekl: „Kdybych nebyl připravený, nebyl bych tady. Protože já tyhle věci neprohrávám.“

Dosáhne však i na vysněný vítězný triple-triple? Vyhraje potřetí na hrách všechny tři své disciplíny? Na dvoustovce se jeví takřka nedotknutelným, zatáčku zvládá lépe než kdokoliv. Zato ve štafetě Američané už loni při prestižních World Relays na Bahamách Jamajčany porazili. „Nikdy za Boltovy éry nebyla jamajská štafeta tak slabá jako letos,“ říká Nick Zaccardi, expert společnosti NBC.

Ale i kdyby s ní v Riu na zlato nedosáhl, jeho dekret mezi „nesmrtelné“ sportovce dějin byl už stejně dávno vyplněn a podepsán.

Usain Bolt před tiskovkou křepčil s tanečnicemi samby, záběry z 9. srpna:

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Přiznání. Organizátoři olympiády v Riu prý podplatili Bubku i Popova

S ÚSMĚVEM. Sergej Bubka právě přijel na Valné shromáždění Evropských...

VIDEO Bývalý guvernér státu Rio de Janeiro u soudu přiznal, že kupoval hlasy členů Mezinárodního...

MOV zahájil disciplinární řízení s 28 ruskými sportovci

Ilustrační snímek

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) zahájil disciplinární řízení s 28 ruskými sportovci, kteří jsou...

Kvůli dopingu v Soči nesmějí závodit i čtyři ruští skeletonisté

KUK. Alexandr Treťjakov si jede pro zlato ve skeletonu.

Mezinárodní federace bobového sportu a skeletonu pozastavila činnost čtyřem ruským skeletonistům....

Advantage Consulting, s.r.o.
KASTELÁN/KA - BLANENSKO

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 45 000 - 55 000 Kč

Najdete na iDNES.cz