Štěpánek: Berdychova zpráva byla šokující. Ale olympijský sen žije dál

Zklamaný Radek Štěpánek poté, co zahrál míčem do sítě. | foto: Jiří Seidl, MF DNES

18 2016
Ještě ve čtvrtek se tenista Radek Štěpánek při rozhovoru o olympijských hrách rozplýval. Těšil se, jak bude opět bojovat jako český lev. Jak možná povede výpravu jako vlajkonoš. Jak by mohl získat v Riu medaili. V sobotu se mu náhle tyhle sny rozplynuly. O den později se mu ulevilo.

Co se stalo?

Štěpánka vlastně ze hry vyřadilo rozhodnutí Tomáše Berdycha necestovat do Brazílie kvůli viru zika. Sedmatřicetiletý veterán počítal se čtyřhrou vedle osvědčeného daviscupového spoluhráče.

„Posledních čtyřiadvacet hodin jsem toho moc nenaspal, klíží se mi oči, ale jsem strašně rád, že se můj sen nerozplynul. Potom, co odvedli všichni zainteresovaní za práci, co se týče komunikace, nominací a tak dále, jsem rád, že to dopadlo a můžu se lvíčkem na prsou odjet na olympiádu. Mám z toho strašně velkou radost a momentálně cítím obrovskou úlevu,“ vyprávěl novinářům v neděli odpoledne, když se dozvěděl, že se podařilo ho dostat na olympiádu s Lukášem Rosolem.

Měl jste od Berdycha nějaké indicie, že by si mohl svou účast rozmyslet a na poslední chvíli odřeknout?
Neměl. Tu zprávu jsem vzal na vědomí a podle toho se odvíjelo další dvacet čtyři hodin. Dál bych se k tomu nevracel.

Jak jste se zprávu dozvěděl?
Opravdu se k tomu nechci vracet, chci si užít radost, že na olympiádu jedu. Spadlo ze mě obrovské břemeno, protože jsem tomu obětoval posledních šest měsíců svého plánování turnajů, hraní čtyřhry. Bojoval jsem o co nejlepší ranking, abych se tam mohl dostat.

Fotogalerie

Ta informace vás tedy hodně zasáhla?
V ten moment to byla ztráta naděje na olympiádu celkově. Dozvěděl jsem se to po prohře v pěti setech, takže to bylo šokující. Ale musel jsem to hned řešit, nebylo na přemítání čas. Dořešilo se to před pár minutami. Opakuji znovu, je to obrovská úleva a zároveň obrovská radost, že můj olympijský sen žije dál.

Je Rosol typově podobný hráč jako Berdych?
Berďa hraje debla jinak než Lukáš, ale jak jste viděli, tak jsme prvnímu páru světa setsakramentsky zatápěli. A to nám dodá důvěru, že se budeme moct rovnat všem párům, které tam budou hrát.

Ale s Rosolem nejste tolik sehraní.
Myslím, že v sobotu proti Francouzům jsme se sehráli dost. Lepší test jsme nemohli mít než hrát proti prvnímu páru světa. Zatlačili jsme je do kouta, museli vytáhnout to nejlepší. Z toho hlediska o nás v Riu strach nemám.

Nastoupíte i v mixu?
Tohle se taky řeší. Je to další bod k řešení s ITF. Přihlášky se dělají na místě, určitě se budu chtít přihlásit. Co vím, tak jsme jako Česko zažádali o volnou kartu do mixu. Holek, které hrají výborně debl, je strašně moc. Myslím, že se bude rozhodovat na místě až při samotném zápisu. Podle toho se to bude odvíjet. Předjímat s kým je hodně předčasné.

Jak to vlastně dopadlo s olympijskou kolekcí, kterou jste vyzkoušel ve čtvrtek?
To je srandovní. Když jsem se oblékal, tak jsem měl husí kůži a už se viděl jednou nohou v Riu. Věci mi padly, takže jsem strašně rád, že tu tašku nemusím vracet.

A vy se viru zika nebojíte?
Kdybych měl obavy, tak tam nejedu. Spíš to bude nafouknuté. Po debatách s profesorem Kolářem obavy nemám. Kdyby tam byla taková hrozba, tak nás do Ria ani nepustí. Nahlížím na to jenom jedním směrem, že tam jedu reprezentovat českou vlajku na olympijské hry. A to je jediný důvod, proč tam jedu.

Nejčtenější

Další z rubriky

Olympiáda v Riu výrazně překročila rozpočet. Stála 308 miliard korun

Etiopský vytrvalec Feyisa Lilesa běží pro stříbrnou medaili v olympijském...

Cena za loňské olympijské hry v Riu de Janeiro? 43,3 miliardy realů (asi 308,3 miliardy korun)....

KOMENTÁŘ: Říše lži lamentuje: Svět lže. A vnější nepřítel se jí hodí

Richard McLaren hovoří o ruském dopingu.

Neopodstatněná urážka. Do očí bijící hulvátství. Nepodložená obvinění z McLarenovy zprávy by...

Přiznání. Organizátoři olympiády v Riu prý podplatili Bubku i Popova

S ÚSMĚVEM. Sergej Bubka právě přijel na Valné shromáždění Evropských...

VIDEO Bývalý guvernér státu Rio de Janeiro u soudu přiznal, že kupoval hlasy členů Mezinárodního...

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na iDNES.cz