Tenisté a Rio. Na koho nezbude místo v deblu? A kdo nastoupí v mixu?

NOMINACE VE STÍNU. Kdo nastoupí za Česko na olympijském turnaji v brazilském Riu zatím není jasné, konkrétní jména a tváře budou známy až v polovině června. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

6 2016
Bitvy na antukových kurtech v pařížském areálu Roland Garros mají za sebou. Teď je pro české tenisty a tenistky na řadě administrativní souboj na dálku, který už však mohou pramálo ovlivnit. Na základě pondělních žebříčků ATP a WTA teď (ne)dostanou nominaci na olympijský turnaj v brazilském Riu.

Podle redukovaného pořadí elitních světových hráčů se uzavřela kvalifikace a hlavní zpráva pro Čechy zní, že pod pěti kruhy by mohlo svou zem reprezentovat až deset mužů a žen.

Ale kdo? A proč? Pro činovníky Českého tenisového svazu, kteří teď vytvoří konečnou sestavu a musí ji mezinárodní federaci do 16. června odeslat, to vypadá jako docela složitý rébus.

Tenisté a olympijské Rio

Pro žebříčkově nejlepší muže (i ženy) je rezervováno 56 míst, šest může na základě dalších kritérií určit ITF a dvě teoreticky obsadit Mezinárodní olympijský výbor grandslamovými či olympijskými vítězi. (více ZDE)

Ještě jeden olympijský otazník tak zůstává nad účastí českých tenistů v mužské dvouhře. Vedle Berdycha by měl hrát také Jiří Veselý (67. hráč ATP), Lukáš Rosol (71.) by do Ria také mohl letět.

Někteří hráči se totiž účasti dopředu zřekli, či jim to nedovolí malá účast v Davis Cupu, nebo kvóty pro jednotlivé země.

Zatímco ve dvouhrách bude hrát 64 hráčů, pavouky čtyřher tvoří jen 32 párů a ve smíšené čtyřhře usiluje o cenné kovy jen 16 dvojic.

Poslední medaili ve dvouhře vybojovala Jana Novotná, která skončila třetí v Atlantě 1996. Ve dvouhře mužů slavilo tehdejší Československo zlato díky Slovákovi Miloslavu Mečířovi v Soulu 1988.

Největším a dlouho probíraným tématem je ženská čtyřhra. Jak známo, na čtyři místa pro dva páry se tlačí pět dam.

Lucie Hradecká jako 10. deblistka světa má právo výběru partnerky. Každý očekává, že zvolí Andreu Hlaváčkovou, s níž v Londýně před čtyřmi lety vybojovala stříbro.

Pro medaili si duo H+H tehdy slavně došlo v holínkách.

Druhý pár pro čtyřhru musí složit hráčky pro dvouhru, kde by měly mít jistotu startu Petra Kvitová, Lucie Šafářová, Karolína Plíšková a Barbora Strýcová.

Fedcupové hrdinky Plíšková se Strýcovou vyslovily přání nastoupit spolu.

Jenže Šafářová na deblovém žebříčku WTA figuruje na 14. místě a je dvojnásobnou grandslamovou šampionkou ve čtyřhře, byť hrála s americkou parťačkou Bethanií Mattekovou-Sandsovou.

Navíc travnatou část sezony stráví s Petrem Pálou, bývalým úspěšným deblistou. Fedcupový kapitán se na tvorbě nominace pro olympiádu v Riu také podílí.

Třeba svaz vyřeší složitou situaci ve čtyřhře tak, že pátá hráčka místo toho nastoupí do smíšené čtyřhry.

Česko by teoreticky mohlo v mixu mít dva páry. Mluvilo se o spojení Tomáš Berdych, Karolína Plíšková. Jenže česká mužská jednička bude pravděpodobně startovat ve čtyřhře s Radkem Štěpánkem, s nímž tvoří v Davis Cupu takřka neporazitelnou dvojici. Tři soutěže během krátké doby by mohly Berdycha v náročné tenisové sezoně vyčerpat. Ale zase medaile v mixu visí vzhledem k počtu startujících (viz box) tak nízko!

A co třeba složení Štěpánek, Šafářová? Při současné formě by dvojice Š+Š patřila k velkým favoritům. Páry do mixu se každopádně budou dávat dohromady až v dějišti olympiády, přihlášky jsou do 9. srpna.

Na konci tohoto týdne by mohlo být o trochu jasněji alespoň v zamotané ženské čtyřhře.

Autoři: ,

Nejčtenější

Další z rubriky

Tonžský taekwondista chce na zimní olympiádu jako běžec na lyžích

Pita Nikolas Taufatofua coby vlajkonoš výpravy Tongy na olympijských hrách v...

VIDEO Pita Taufatofua, který byl vlajkonošem výpravy souostroví Tonga při slavnostním zahájení letošních...

Olympiáda v Riu výrazně překročila rozpočet. Stála 308 miliard korun

Etiopský vytrvalec Feyisa Lilesa běží pro stříbrnou medaili v olympijském...

Cena za loňské olympijské hry v Riu de Janeiro? 43,3 miliardy realů (asi 308,3 miliardy korun)....

Boxer Alojan a vzpěrač Sincraian dopovali a přijdou o medaile z Ria

Rumunský vzpěrač Gabriel Sincraian na olympijských hrách v Riu de Janeiro.

Ruský boxer Michail Alojan a rumunský vzpěrač Gabriel Sincraian přijdou kvůli dopingu o olympijské...

Najdete na iDNES.cz