Liberec jako kříž na zádech. OH studio navštívila lyžařka Neumannová

11 2016
Na tu chvíli, kdy si v Turíně 2006 doběhla pro olympijské zlato, se nedá zapomenout. V cíli za ní přiběhla její tehdy tříletá dcerka Lucinka a emotivní fotografie obletěly zeměkouli - Kateřina Neumannová na závěr kariéry vydřela nejcennější triumf a ovládla závod na 30 km klasicky. Byl to takzvaný majstrštyk a závěr závodu bral dech se vším všudy.

„Tu zlatou medaili z Turína si považuju ze všech nejvíc, protože nejtěžší je vyhrát - to se musí sejít opravdu všechno, navíc čelíte tlaku okolí. Na zlato jsem myslela už při předchozím skiatlonu, ale bylo z toho stříbro. Stříbro je někdy vyhrané, tohle ale bylo prohrané,“ pravila slavná lyžařka v Olympijském studiu iDNES.cz.

Přestože se jako velký talent od trenérského pultu Stanislava Frühaufa uvedla už jako juniorka, přišly největší úspěchy až po třicítce. Krátce poté, co se v roce 2003 stala matkou dcery Lucie. Přes mateřské povinnosti znovu spřádala sportovní plány – velkých medailí sice měla fůru, včetně olympijských stříbrných z Nagana 1998 a Salt Lake City 2002, ale zlatou žádnou.

Poprvé o sobě dala vědět na mistrovství světa v italském Val di Fiemme v roce 1991, kde 15. místem na pětikilometrové trati naznačila svůj talent. Kromě již zmíněných úspěchů pod pěti kruhy si ze světových šampionátů přivezla hrst medailí, dvakrát se stala mistryní světa a ještě dnes není jasné, zda se její vavříny nebudou měnit, neboť časem přibývá odhalení dopujících soupeřek.

Podívejte se na celý rozhovor s Kateřinou Neumannovou:

„Při olympiádě v Soči se řešil právě turínský závod ve skiatlonu, ve hře byl údajný doping vítězné Šmigunové, ale pak se nade vším zavřela voda. Já to neřeším, ale mám pocit, že mi někde pořád visí ještě jedna zlatá,“ přiznala Neumannová, která ve studiu hovořila i o případu Martiny Sáblíkové..

Studio iDNES.cz

Každý den živě

Moderátorská dvojice olympijského studia iDNES.cz Martin Moravec a Vladimír...

Ve všední den začíná živé vysílání v 11 hodin dopoledne, o víkendu ve 20 hodin. Více čtěte zde.

Vždy dobře naladěná dáma má ve sbírce i bronz z mistrovství Evropy na horských kolech ze Špindlerova Mlýna 1995 a 18. místo z OH v Atlantě ve stejné disciplíně. Stala se tak vůbec první českou sportovkyní, které se podařilo zúčastnit se jak letních, tak zimních olympijských her.

„Horské kolo jsem měla jako doplňkový sport. Úplně první jsem si koupila za devět tisíc korun a moje začátky byly až směšné - když jsem na trati měla technický problém, tak jsem s bicyklem třeba půl okruhu utíkala, protože jsem na tom byla fyzicky dobře,“ vzpomněla s úsměvem.

S jejím jménem je spojený i jistý škraloup. Působila v roli prezidentky organizačního výboru mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci 2009, které se stalo předmětem kritiky kvůli vysokým zadlužením.

„V období kolem mistrovství světa jsem přišla o pár přátel i životního partnera, ale zase jsem poznala pár nových lidí, takže se to přesypalo,“ přiblížila Neumannová a na otázku, zda nelituje, že se do „akce Liberec“ pustila, odpověděla bez vytáček.

„Jde to se mnou pořád, nesu to s sebou jako kříž. Teď už bych to řešila jinak, ale vždycky pracujete s informacemi, které v tu chvíli máte. Už bych do toho nešla, už bych takovou zkušenost prožít nechtěla,“ zakroutila hlavou.

V posledních letech působí Kateřina Neumannová na ministerstvu obrany, má na starosti koncepci armádního sportu a reprezentace.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Tonžský taekwondista chce na zimní olympiádu jako běžec na lyžích

Pita Nikolas Taufatofua coby vlajkonoš výpravy Tongy na olympijských hrách v...

VIDEO Pita Taufatofua, který byl vlajkonošem výpravy souostroví Tonga při slavnostním zahájení letošních...

Odstoupil francouzský šéf vyšetřovací komise MOV, která řeší ruský doping

Guy Canivet

Francouz Guy Canivet, šéf vyšetřovací komise Mezinárodního olympijského výboru (MOV) zabývající se...

KOMENTÁŘ: Říše lži lamentuje: Svět lže. A vnější nepřítel se jí hodí

Richard McLaren hovoří o ruském dopingu.

Neopodstatněná urážka. Do očí bijící hulvátství. Nepodložená obvinění z McLarenovy zprávy by...

Advantage Consulting, s.r.o.
MISTR VE VÝROBĚ

Advantage Consulting, s.r.o.
Zlínský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz