Doporučujeme

JE TO STŘÍBRO! Český kajakář Josef Dostál vybojoval na kilometrové trati v Riu...

JE TO STŘÍBRO! Český kajakář Josef Dostál vybojoval na kilometrové trati v Riu stříbrnou medaili. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

12. DEN OH: První stříbro vybojoval Dostál, Hejnová i Špotáková ve finále

• 357
Česká výprava získala na olympiádě v Riu de Janeiru sedmou medaili - kajakář Josef Dostál vybojoval na kilometrové trati druhé místo. Kanoista Martin Fuksa skončil na stejně dlouhé trati šestý. Běžkyně Zuzana Hejnová postoupila do finále 400 metrů překážek, podobně se dařilo i Barboře Špotákové v oštěpu, Jakub Holuša je zase na trati 1500 metrů v semifinále.

Česko má nyní bilanci jedné zlaté medaile (judista Krpálek), jedné stříbrné (právě kajakář Dostál) a pěti bronzových (slalomář Prskavec, tenistka Kvitová, tenisový deblový pár Strýcová a Šafářová, tenisový mix Hradecká a Štěpánek a skifař Synek).

Josef Dostál si pro svou stříbrnou medaili dojel v úterý časně odpoledne českého času, kdy v Brazílii teprve začínal dvanáctý olympijský den.

On-line reportáž

12. den jsme sledovali v on-line reportáži

„Dnes jsem se vydal nejvíc v životě. Posledních tři sta metrů do cíle jsem si říkal, že nadešla chvíle, kvůli které jsme měli několik skutečně nechutných tréninků na zakyselení, při nichž jsem se poblil. To mi dnes pomohlo k medaili,“ uvedl Dostál.

Z nevýhodné osmé dráhy vystartoval slušně, držel se mezi nejlepšími na pátém místě. V polovině závodu už byl třetí - před cílem se ohlédl na ostatní a viditelně zrychlil. Posouval se dopředu, ale ještě lépe zvládl závěr španělský kajakář Walz.

Dostál na něj v cíli ztratil sedm desetin sekundy a skončil druhý. I z tohoto umístění měl mistr světa z roku 2014 radost. Vždyť to pro něj byla první individuální olympijská medaile (zpravodajstvíXrozhovor).

V Riu de Janeiru bude ještě závodit ve čtyřkajaku, se kterým před čtyřmi lety v Londýně skončil třetí.

Co říkal Josef Dostál po stříbrném závodě:

Před Dostálem se představil další medailový kandidát a kanoistický svéráz Martin Fuksa, nástupce současného šéfa olympijské mise Martina Doktora.

Usiloval o medaili, jenže kilometrový závod se dvojnásobnému stříbrnému medailistovi z této distance na mistrovství světa vůbec nepovedl. Od začátku ztrácel a do cíle dojel v čase 4:03,322 až šestý (zpravodajství a rozhovor).

„Neměl jsem tu svoji pohodu, jízda ode mě nebyla stoprocentní,“ uznal Fuksa po závodě.

Různě se dařilo rovněž atletům. Zatímco běžec Jakub Holuša postoupil z rozběhu na 1 500 metrů do semifinále, tyčkařky Jiřina Ptáčníková a Romana Maláčová v kvalifikaci neuspěly a do finále nepostoupily (o atletice čtěte zde).

„Bylo to lepší, než jsem si myslel, i když bylo docela teplo a hůř se mi dýchalo. Už při rozcvičení jsem se cítil skvěle a říkal jsem si, že to je úplně něco jiného než na loňském mistrovství světa v Pekingu,“ poznamenal Holuša (co ještě říkal?).

Mimo olympijská sportoviště se rozhodlo o překážkářovi Petru Svobodovi. Jeho pondělní čas původně stačil na postup, ale českého atleta diskvalifikovali. Až druhý protest ho vrátil do semifinále (zpravodajství).

Svoboda se na 110 metrovou trať vydal v 1:40 a ve svém semifinálovém běhu skončil předposlední. Do finálových bojů tak nezasáhne (více zde).

Necelou hodinu po něm nastoupily ke svému semifinále na 400 metrů překážek Zuzana Hejnová s Denisou Rosolovou. Zatímco druhá zmíněná doběhla poslední a do finále nepostoupila, Hejnová znovu běžela fantasticky.

Do cílové rovinky vbíhala s mírným náskokem a dál všem svým soupeřkám utíkala. V závěru si tak mohla dovolit znovu zvolnit, přesto si výkonem 55,54 sekundy vylepšila letošní maximum (o semifinálových bojích čtěte zde).

Ve večerním atletickém bloku se představila také oštěpařka Barbora Špotáková, která obhajuje zlato z Pekingu 2008 a Londýna 2012. Může se stát první atletkou historie, které se povede „zlatý hattrick“. První krok k němu udělala.

V kvalifikaci hodila druhým pokusem 64,65 metru, limit byl rovných 63 metrů. Obsadila druhou pozici, nestačila jen na Polku Marii Andrejczykovou, která hodila 67,11 metru a osobní rekord si vylepšila o více než tři metry (o kvalifikaci oštěpařek více zde).

Překážkářka Zuzana Hejnová doběhla v semifinálovém závodě na 400 metrů první a s přehledem postoupila do finále. (17. srpna 2016)

Jaroslav Bába sice postoupil do výškařského finále, v něm ale skočil jen základní výšku a bronzový medailista z Atén tak v Riu obsadil čtrnáctou příčku (více o finále zde).

Dráhový cyklista Pavel Kelemen v keirinu neuspěl. Mistr Evropy dojel v rozjížďce i opravné jízdě na posledním místě (zpravodajství).

„Když nejsou nohy, tak prostě nejsou. Když mám formu, tak se mi nohy točí samy, ale tady jsme to pořád drhnul, musel jsem do toho dřít a na konec nezbyly síly,“ vysvětloval Kelemen.

Noční finále se muselo kvůli brzkému startu dvakrát opakovat, i s tím si ale bravurně poradil Jason Kenny, který v Riu vybojoval už třetí zlato. Celkem jich má na svém kontě šest, čímž dorovnal v historické tabulce svého mentora sira Chrise Hoye (více o dráhařském keirinu zde).

Americká gymnastka Simona Bilesová vyrovnala legendy Věru Čáslavskou a Larisu Latyninovou, které v současných gymnastických disciplínách získaly na jedné olympiádě čtyři zlaté medaile. Po zaváhání na kladině, z níž má bronz, Bilesová jednoznačně vyhrála prostná a získala čtvrté zlato na aktuální olympiádě (o gymnastice více zde).

Poprvé se mezi vzpěrači představil i český sportovce. Jiří Orság zvládl v nadhozu 240 kilogramů a na hrách obsadil osmou příčku (o vzpěračské soutěži čtěte zde).

Část českých sportovců už je doma. Judista Lukáš Krpálek, slalomář Jiří Prskavec a skifař Ondřej Synek ukázali své medaile v olympijském parku Rio-Lipno, kde také byli hosty ve studiu iDNES.cz (zpravodajství).

Výsledky českých sportovců

RYCHLOSTNÍ KANOISTIKA: C1, 1000 m - finále: Martin Fuksa - 6. místo
ATLETIKA: tyč - kvalifikace: Jiřina Ptáčníková - 19. místo, Romana Maláčová - 24. místo
RYCHLOSTNÍ KANOISTIKA: K1, 1000 m - finále: Josef Dostál - 2. místo
DRÁHOVÁ CYKLISTIKA: keirin - 1. kolo: Pavel Kelemen - 21. místo
ATLETIKA:
1500 m - rozběhy: Jakub Holuša - postup. 110 m př. - semifinále: Petr Svoboda - vypadl. 400 m př. - semifinále: Zuzana Hejnová, Denisa Rosolová - postup, vypadla. výška - finále: Jaroslav Bába - 14. místo. oštěp - kvalifikace: Barbora Špotáková - postup.
VZPÍRÁNÍ: kategorie nad 105 kg: Jiří Orság - 8. místo

, ,

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.