Neděle 2. dubna 2023, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 2. dubna 2023 Erika

A oheň hoří. Nezažehl jej ani Pelé, ani Kuerten, ale maratonec De Lima

  23:39aktualizováno  6. srpna 5:17
Rio de Janeiro (Od našeho zpravodaje) - Historicky první olympijské hry v Jižní Americe jsou zahájeny. Na stadionu Maracaná jejich oheň překvapivě zažehl 46letý maratonec Vanderlei de Lima.

Nebyl to Pelé, jak se dlouhé měsíce očekávalo, kdo obstaral závěrečný akt štafety s olympijským ohněm na její pouti z řecké Olympie až na stadion Maracaná.

„Chodí jen o holi, dělá mu problémy zvednout se ze židle,“ omlouval 75letou sportovní legendu Pepito Fornos, fotbalistův mluvčí. „Lékaři mu doporučili odpočinek. Doufá, že nebude chybět při slavnostním zakončení.“

On-line

Zahajovací ceremoniál jsme sledovali v podrobné on-line reportáži.

Posledním běžcem štafety potom nebyl ani tenista Gustavo Kuerten, trojnásobný šampion Roland Garros. Přesto, že ho v průběhu večera tipovala na Pelého náhradníka i agentura Reuters.

Atmosféra v Riu v době slavnostního zahájení olympijských her:

Už jednou Kuerten nesl v Riu olympijskou pochodeň, při její celosvětové pouti před hrami v Aténách 2004. Tentokrát ji přinesl na Olympijský stadion, před 80 tisíc diváků i před nastoupené sportovce.

Ale nikoliv až k číši.

Předal štafetu basketbalistce Hortencii Marcariové, a ta ji vložila do rukou maratonci Vanderleiovi de Limovi, bronzovému medailistovi z olympijských Atén, kde v závodě dlouho vedl, než mu skočil do cesty šílený fanoušek.

Vanderlei de Lima (vpravo) přebírá olympjskou pochodeň

Toto byla Limova satisfakce.

Ve 23.47 brazilského času, stále ještě v pátek, přiložil pochodeň k malé číši u velkého ornamentu ve tvaru slunce, který se zjevil na ploše, a zapálil oheň her.

Slunce se vzneslo ke stropu stadionu a rozzářilo.

Vanderlei de Lima zažehl olympijský oheň v Riu, na snímku s pochodní
Olympijský oheň se chystá na stadionu Maracaná v Riu de Janiero zažehnout...
OLYMPIJSKÝ OHEŇ HOŘÍ. Momentka ze slavnostního zahájení olympiády v Riu
UŽ HOŘÍ. Olympijský oheň v brazilském Riu de Janiero vzplál. Má symbolizovat...

Takřka čtyřhodinový ceremoniál tomu všemu předcházel.

Moderátorka, instruující před zahájením slavnostního večera diváky, jim sdělila, že k Riu a k Maracaná nyní hledí „deset miliard obyvatel Země“, čímž naši už tak zalidněnou planetu rázem rozmnožila o další tři miliardy.

Přesto se při pohledu na tribuny o zcela zalidněném Maracaná zprvu nedalo hovořit.

V den, kdy protivládní demonstrace na Copacabaně zatarasily či zpozdily dopravu po celém městě, jakoby byl i stadion najednou obtížně dostupný. Časomíra odpočítávala poslední vteřiny do začátku beznadějně vyprodaného ceremoniálu, přesto na tribunách stále zela zhruba pětina volných míst, náležících divákům, kteří se patrně nestihli dostavit včas.

BARVA, KAM SE PODÍVÁŠ. Momentka ze slavnostního zahájení olympiády v Riu
SAMBA DE JANIERO. Při slavnostním zahájení olympijských her v Riu se tančilo.

Za tři miliony eur pak nabídlo Rio desetkrát lacinější zahájení olympijského festivalu než před čtyřmi lety Londýn.

„Styděl bych se, kdybych utratil stejné peníze jako tehdy Londýn v zemi, které chybějí zdravotní prostředky i peníze na vzdělání,“ prohlásil režisér večera Fernando Meirelles. „Proto jsem rád, že jsme je nevyhazovali jako blázni. Pracovat s nízkým rozpočtem mělo v Brazílii smysl.“

V předstihu organizátoři varovali: „Nebude to tentokrát tak cool jako v Londýně a Pekingu.“

Neobjevily se ani mnohými očekávané tanečnice v typických brazilských karnevalových kostýmech. Důvod byl nicméně podle tvůrců programu kuriózní: dveře stadionu Maracaná jsou prý příliš nízké a úzké, aby je v takových kostýmech vpustily na stadion.

V brazilském Riu už vlají prapory Brazílie i ten s pěti olympijskými kruhy.
OHŇOSTROJ NA MARACANÁ. Momentka ze slavnostního zahájení olympiády v Riu
Nad stadionem Maracaná byl odpálen ohňostroj, slavnostní zahájení olympijských...

Producenti večera zároveň hlásili: „Chceme změnit některá paradigmata zahajovacích ceremoniálů.“

A tak měnili.

Třeba tím, že výpravy jednotlivých zemí přicházely na plochu stadionu středem, nikoliv po jeho obvodu.

Nebo tím, že oheň her přenesou z Maracaná do přístavní oblasti Ria, kde bude hořet po zbytek olympiády. Neuvidíte jej tentokrát, jak bývalo zvykem, na atletickém stadionu.

A bude zároveň i skromný, jelikož Brazilci odmítli plýtvat plynem.

Jiné byly i kulisy slavnostního zahájení her.

V Aténách 2004 při něm vzniklo na ploše umělé jezírko, Peking 2008 nabídl „vesmírnou“ show technologické dokonalosti, v Londýně 2012 naopak vyrůstalo ze země celé město.

Rio nabídlo alternativu: zcela rovnou plochu stadionu, na které pomocí videomapingu vytvářelo 3D kulisy pro příběh Brazílie, od zrození života, přes vlnící se oceán, prales, louky plné motýlů, primitivní obydlí... až k příchodu Portugalců, kteří to vše změnili, k černým otrokům i k zástupům imigrantů.

Pohled z tribun na zahajovací ceremoniál olympijských her v Riu de Janiero.

Pokud jsme opustili tribunu, vyšli na ochoz stadionu a pohlédli odtud do dáli, za nádraží Maracaná, zářila tam jedna z nesčetných favel města. Jiná umělá „favela“, na pohled černá, zaplnila kratší stěnu stadionu, aby se během večera proměnila v pestrobarevnou imitaci překotně rostoucích měst.

Brazilská topmodelka Gisele Bündchenová.

Brazilské rytmy roztančily „jeviště“, ovládly jej samba, breakdance i rap, zazněla populární melodie Brazílie žije, modelka Gisele prošla stadionem za zvuku písně Dívka z Ipanemy.

Tři témata vyhlásil režisér ceremoniálu za stěžejní: ekologii, odlišnost a radost.

Ekologická pasáž varovala v apokalyptickém duchu před hrozbami, jež hrozí této planetě, ukazovala možné zničení velkoměst, od Amsterodamu po Miami. Stačí se však jen projet Riem a spatříte místa, zdevastovaná člověkem, pro které jakoby už ani žádná záchrana nebyla.

Každý ze sportovců obdržel před ceremoniálem semínko stromu, které pak zasadil do připravených malých květináčů. Z nich má nedaleko od stadionu vyrůst Park sportovců v Riu.

Téměř dvě hodiny trval nástup 207 výprav.

Ta česká, coby až 186. v pořadí, kráčela za judistou Lukášem Krpálkem, každý její člen i se třemi klobouky v barvách národní trikolóry, které rozhazovali mezi ostatní.

Čeští sportovci si užívají nástup na zahájení olympijských her v brazilském Riu.

Michael Phelps přivedl Američany, nešl však před výpravou, nýbrž v první řadě spolu s ostatními, aby dal najevo, že se nepovyšuje nad tým. Královna sprinterek Shally Ann Fraserová s jamajskou vlajkou okouzlila žlutozeleným účesem, který jí v Miami vytvářeli tři hodiny.

Negativní reakce doprovázely na sociálních sítích oblečení německé výpravy, zatímco přirozenou eleganci vnesli na stadion Dánové či Španělé.

Rozpačitého přijetí doprovázelo příchod Rusů, bouřlivý potlesk naopak vítal Agentince nebo Mexičany a ještě větší aplaus tým uprchlíků. Vzápětí už skandování „Brasil, Brasil“ uvádělo na Maracaná tančící domácí výpravu.

Nejvíce vlajkonošů pocházelo tento večer z řad atletů - 58. Následovalo je 21 plavců a 19 judistů.

Početná je výprava Spojených států amerických. Vlajkonošem na zahájení...
Španělský tenista Rafael Nadal přivedl svou zemi na olympijskou scénu do Ria.

OSOBNOSTI VLAJKONOŠI: Michael Phelps a Rafael Nadal.

Olympijské kruhy, jež se poté zjevily na ploše, se proměnily v zelený les. Diváky vypískaný dočasný prezident země Michel Temer prohlásil hry za zahájené, osm osobností včetně fotbalistky Marty a basketbalisty Oskara Schmidta přineslo olympijskou vlajku a jachtař Robert Scheidt složil slib sportovců.

Večer spěl ke svému finále.

Nadšeně vítaný de Silva jej obstaral.

Oheň hoří a zůstane v Riu sedmnáct dnů.

Až se Brazílie probudí do sobotního rána, vydají se cyklisté na trať k prvnímu finálovému závodu her. Ale ještě než ho stihnou dokončit, stane se prvním šampionem Ria 2016 vítězka závodu žen ve vzduchové pušce.

Otvírací slavnost je minulostí, XXXI. letní olympijské hry skutečností.

A jsou v pohybu.

Olympiáda už byla zahájena na Lipně, kde se nachází olympijský park

Autor:

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.

  • Nejčtenější

Důtka a konec v olympijském výboru. Svoboda dostal trest za podporu Rusů

Bývalý moderní pětibojař David Svoboda skončil v čele Komise sportovců Českého olympijského výboru. Za výroky k válce...

Černochová o Svobodovi: Pojedeme za ukrajinskými vojáky, snad změní názor

Olympijský vítěz v pětiboji a do dneška i předseda Komise sportovců Českého olympijského výboru David Svoboda v pátek...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neutrální, bez symbolů. MOV doporučil návrat Rusů a Bělorusů do soutěží

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) doporučil mezinárodním sportovním federacím, aby umožnily návrat neutrálních ruských...

Může to být mýlka. Svoboda je jako slon v porcelánu. V Kremlu mají radost

I kdyby ta slova pronesl „jen“ jako sportovec David Svoboda, vyvolala by rozhořčení. On je však zároveň příslušníkem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Svoboda byl pro návrat Rusů, teď se omlouvá: Neměl jsem den

Ve středečním rozhovoru pro Českou televizi prohlásil olympijský šampion v moderním pětiboji David Svoboda, že stojí na...

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

Boxer Alojan a vzpěrač Sincraian dopovali a přijdou o medaile z Ria

Ruský boxer Michail Alojan a rumunský vzpěrač Gabriel Sincraian přijdou kvůli dopingu o olympijské medaile z Ria de...

Kazašský vzpěrač Ilin přišel kvůli dopingu hned o dvě olympijská zlata

Kazašský národní hrdina vzpěrač Ilja Ilin přišel kvůli dopingu o zlaté olympijské medaile z Pekingu i Londýna. Na...

Přiznání. Organizátoři olympiády v Riu prý podplatili Bubku i Popova

Bývalý guvernér státu Rio de Janeiro u soudu přiznal, že kupoval hlasy členů Mezinárodního olympijského výboru před...

Policie zatkla předsedu brazilských olympioniků. Je viněn z korupce

Brazilská policie zatkla předsedu národního olympijského výboru Carlose Arthura Nuzmana a obvinila ho z ovlivnění volby...

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

PŘEHLEDNĚ: Pošta zveřejnila, které pobočky od léta zruší

Česká pošta zveřejnila seznam poboček, které v rámci úspor uzavře. Nejvíce jich je v Moravskoslezském kraji a v Praze....

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

ČNB se propadla do obří ztráty 412 miliard, za rok je jedenáctinásobná

Česká národní banka (ČNB) loni vykázala rekordní ztrátu 411,9 miliardy korun. V roce 2021 měla ztrátu 37,7 miliardy...

Už jsem nechtěla mlčet. Jana Fabiánová o matce Nadě Urbánkové i Cimickém

Premium Měly komplikovaný vztah, ale pevné pouto mezi nimi se nikdy nepřerušilo. Začátkem února maminka Naďa Urbánková zemřela,...