Miloš Forman mi dělal křoví, řekla v OH studiu trojskokanka Kašpárková

10 2016
To byl nápad! Před pátou sérií stále vedla Rumunka Mateescuová výkonem 15,16 metru. Co s tím? Trenéra a partnera české trojskokanky Michala Pogányho v tu chvíli osvítili atletičtí patroni. Sehnal řeckou vlajku a donutil svěřenkyni, aby ji zvedla nad hlavu. Na aténském stadionu tak Šárka Kašpárková rozpoutala úžasnou atmosféru, v níž skočila dodnes platný český rekord 15,20.

A hlavně – měla zlato, stala se mistryní světa.

Odpovědi Šárky Kašpárkové najdete ZDE

Šárka Kašpárková odpovídala na dotazy čtenářů.

Kalendář ukazoval 4. srpen 1997 a Kašpárková, rok předtím bronzová na olympijských hrách v Atlantě, dosáhla na svou nejcennější trofej, byť dosáhla na celou řadu dalších medailí.

„Ta z mistrovství světa pro mě ale znamená nejvíc, protože když vyhrajete, jsou emoce mnohem větší,“ přiznala bývalá atletka v Olympijském studiu iDNES.cz.

Studio iDNES.cz

Každý den živě

Moderátorská dvojice olympijského studia iDNES.cz Martin Moravec a Vladimír...

Ve všední den začíná živé vysílání v 11 hodin dopoledne, o víkendu ve 20 hodin. Více čtěte zde.

Patří ke zlaté generaci české atletiky, jejíž výkonnost vrcholila v 90. letech. Na trojskok, jehož ženská varianta byla do programu velkých podniků uvedena v roce 1992, se nyní 45letá rodačka z Karviné přeorientovala ze skoku do výšky. Medailovou sérii začala vršit v roce 1996 stříbrem z halového ME ve Stockholmu a uzavřela ji bronzem z halového MS v Maebaši 1999. V tomto relativně krátkém období získala sedm cenných kovů...!

Půvabnou vzpomínku má na olympijský bronz z Atlanty, byť už je to dvacet let. „Večerní oslavy v českém domě se zúčastnil i režisér Miloš Forman. Byla jsem nadšená, že jsem si s ním mohla popovídat, ale on mi říkal: Tenhle večer je jenom tvůj, já jsem tady jen jako křoví!“ usmála se.

Neváhala přiblížit rozdíl mezi třetím a čtvrtým místem na velkých podnicích, neboť právě čtvrté místo obsadil v úterý v Riu vodní slalomář Vítězslav Gebas a také na ni „brambory“ zbyly několikrát.

„Ten rozdíl je obrovský. Na oslavě v Atlantě se mnou byl i stolní tenista Petr Korbel, který tam obsadil čtvrté místo. Všichni se točili kolem mě a jeho si nikdo nevšímal, a přitom tam podával úžasné výkony,“ pokývala uznale hlavou nad mimořádným výsledkem nejlepšího českoho stolního tenisty posledních desetiletí.

Kariéru čtyřnásobné olympioničky rozdělilo v roce 2001 narození dcery Terezy, jejím nejlepším poporodním výsledkem bylo čtvrté místo z halového mistrovství Evropy v Madridu v roce 2005 za výkon 14,34. Kariéru vrcholové sportovkyně ukončila v roce 2006. Poté se vrátila k basketbalu, s nímž kdysi začínala, dodnes hraje krajský přebor za SK Renocar Podolí u Brna.

„Trénujeme dvakrát týdně, každý druhý víkend hrajeme zápasy v sobotu i v neděli, pohyb mi nechybí. Ale mohlo by ho být víc,“ mínila stále štíhlá dáma.

Ráda tančí, v minulosti se zúčastnila televizní soutěže StarDance - když hvězdy tančí, a v rámci Olympijského studia předvedla před budovou redakce parádní sambu. „No, profesionální tanečník by nad tím asi zaplakal,“ smála se, přestože sklidila potlesk.

Medailí bude deset, věří

Před hrami v Rio do Janeiru tipovala, že čeští sportovci získají deset medailí. „Olympiáda už sice běží a nemáme žádnou, ale já jsem pořád optimista - bude jich deset,“ trvá na svém a za největší medailové kandidáty označila vodního slalomáře Jiřího Prskavce, tenistky a atlety. „Ti získají několik medailí a doufám, že i zlaté.“

A co dělá Šárka Kašpárková nyní?

Po atletické kariéře podnikala, v Brně otevřela studio zaměřené na regenerační, rekondiční a redukční programy. Studio ale časem prodala a nyní je už pátým rokem sportovní manažerkou Odznaku všestrannosti olympijských vítězů pro školy z celé Moravy.

„Jde o projekt určený pro děti druhého stupně základních škol, který v rámci kampaně Česko sportuje organizuje Český olympijský výbor. Snaží se tak zvrátit nepříznivý vývoj v otázce fyzické připravenosti dětí a obyvatelstva vůbec,“ přibližila Kašpárková ještě před Olympijkým studiem akci, která před časem ožila zásluhou olympijských vítězů Roberta Změlíka a Romana Šebrleho.

Na celý rozhovor se podívejte zde:

Autor:

Nejčtenější

Breakdance na olympijských hrách? Premiéru může mít v Paříži 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 bude hostit Paříž

Breakdance by mohl mít olympijskou premiéru v roce 2024 na hrách v Paříži. Organizátoři chtějí v...

Další z rubriky

Jamajčané byli v Pekingu pozitivní na clenbuterol a MOV o tom mlčel

Usain Bolt před tabulí se světovým rekordem - Jamajský sprinter Usain Bolt před...

Mezinárodní olympijský výbor zatajil a dále nevyšetřoval pozitivní dopingové testy několika...

Kvůli dopingu v Soči nesmějí závodit i čtyři ruští skeletonisté

KUK. Alexandr Treťjakov si jede pro zlato ve skeletonu.

Mezinárodní federace bobového sportu a skeletonu pozastavila činnost čtyřem ruským skeletonistům....

Kazašský vzpěrač Ilin přišel kvůli dopingu hned o dvě olympijská zlata

RUKU NA SRDCE.  Kazach Ilja Ilin je prvním vzpěračem, který dokázal v Londýně

Kazašský národní hrdina vzpěrač Ilja Ilin přišel kvůli dopingu o zlaté olympijské medaile z Pekingu...

Najdete na iDNES.cz