Sáblíková uslyšela smutný verdikt, cyklistickou časovku v Riu nepojede

Martina Sáblíková odjíždí od slyšení u Mezinárodní sportovní arbitráže v hotelu Oceánico v brazilském Riu. (8. srpna 2016) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

9 2016
Tak dlouho ji napínali, až se Martina Sáblíková dozvěděla nepříjemnou (ale bohužel očekávanou) zprávu. Rychlobruslařskou šampionku, která snila o startu na letních olympijských hrách, do středeční cyklistické časovky v Riu de Janiero nakonec nepustí.

Verdikt vynesl zvláštní panel Mezinárodní sportovní arbitráže těsně před uzávěrkou přihlášek do závodu.

Nedůstojné vyvrcholení kauzy Sáblíková

Přečtěte si glosu reportéra Tomáše Macka přímo z Ria.

Martina Sáblíková při tréninku v Riu de Janeiro.

Martina Sáblíková při tréninku v Riu de Janeiro.

Sáblíková nakonec neuspěla, byť do poslední chvíle doufala, přímo v Brazílii za ni lobboval prezident Miloš Zeman a měla podporu sportovního právníka Jana Šťovíčka.

„V tuto chvíli ve mně samozřejmě převažuje obrovské zklamání,“ uvedla Sáblíková na stránkách Českého olympijského výboru.

Kauza Sáblíková je veřejnosti notoricky známá, přesto si můžete přečíst, o co vlastně šlo.

Po devátém místě v pořadí zemí časovkářského klání na loňském mistrovství světa se trojnásobná vítězka zimních her domnívala, že jí vyšla i účast na letní olympiádě.

Avšak když na začátku června cyklistická federace UCI zveřejnila seznam účastnických zemí, Česká republika na něm chyběla. Domácí činovníci si totiž špatně vyložili kvalifikační pravidla. Sáblíkové časovka nestačila, ještě potřebovala splnit limit v silničním závodě s hromadným startem.

Její úsilí přišlo vniveč. Sen se najednou zhroutil.

Je to těžké skousnout, říká o nemožnosti startovat v Riu trenér Sáblíkové:

Následně se rozjel právnický boj, hra se slovy, hledání náhradního řešení. Štovíček a spol. podali žalobu na UCI, že jejich pravidla jsou nejednoznačná a hlavně diskriminační. Později padla možnost, aby česká závodnice nahradila Rusku Olgou Zabelinskou, kterou CAS navzdory předchozímu dopingovému prohřešku do startovní listiny po odvolání vrátila.

Jiří Kejval, předseda ČOV

„Musím Martinu nesmírně ocenit. Je znát, proč je trojnásobnou olympijskou vítězkou a proč podává tak vynikající výkony v rychlobruslení i v cyklistice. Nevzdala se, překousla spoustu nepříjemností a rozhodla se bojovat do posledních sil, i když byla v hodně těžké situaci. Ukazuje všem, že dokud je naděje, má smysl bojovat ve sportu i v životě. Bez ohledu na to, že v tomto případě neskončil boj vítězstvím.“

Sáblíková i tak byla odhodlána vyzkoušet olympijskou časovku.

Do Brazílie s trenérem Petrem Novákem a dalšími členy realizačního týmu odcestovala a poctivě trénovala.

V pondělí promluvila před tříčlenným soudem. Hrála na city.

O den později smutní.

„Nechali v tom Martinu dusit do poslední chvíle,“ zlobí se Sáblíkové otec Milan.

„Cyklistická kvalifikační pravidla jsou nesmírně složitá a jsou v nich díry. Některá pravidla jdou smyslem proti sobě. Navíc je důležité podívat se na ně tím způsobem, že jejich smyslem není vyřadit co nejvíc lidí, ale umožnit, aby se utkali ti nejlepší. V tomto případě neumožnila UCI startovat kvůli byrokratickým obstrukcím někomu, kdo se výkonem objektivně kvalifikoval,“ prohlásil Martin Maisner, člen legislativní rady ČOV, jenž zastupoval Šťovíčka kvůli jeho střetu zájmů.

Nakonec i snaha právníků byla zbytečná. „Snad tento náš případ do budoucna s těmi pravidly něco udělá,“ doufá Štovíček a potvrdil, že otálení s verdiktem mohla způsobit rozsáhlá dopingová kauza ruských sportovců. Mezinárodní sportovní arbitráž je těmito případy momentálně zavalena. (Další ohlasy právníka si přečtěte ZDE.)

Sáblíková pod pěti kruhy může startovat zase až za dva roky s dlouhými noži na rychlobruslařském oválu. Těžko říct, zda její sen o soupeření na kole a jízdě proti chronometru vydrží až do Tokia 2020.

Za Sáblíkovou dlouhodobě orodoval prezident Zeman:

Nejčtenější

Další z rubriky

Olympiáda v Riu výrazně překročila rozpočet. Stála 308 miliard korun

Etiopský vytrvalec Feyisa Lilesa běží pro stříbrnou medaili v olympijském...

Cena za loňské olympijské hry v Riu de Janeiro? 43,3 miliardy realů (asi 308,3 miliardy korun)....

MOV zahájil disciplinární řízení s 28 ruskými sportovci

Ilustrační snímek

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) zahájil disciplinární řízení s 28 ruskými sportovci, kteří jsou...

Boxer Alojan a vzpěrač Sincraian dopovali a přijdou o medaile z Ria

Rumunský vzpěrač Gabriel Sincraian na olympijských hrách v Riu de Janeiro.

Ruský boxer Michail Alojan a rumunský vzpěrač Gabriel Sincraian přijdou kvůli dopingu o olympijské...

Najdete na iDNES.cz