OH

Doporučujeme

Viktor Zapletal | foto: Petr Topič, MAFRA

Zapletal, kouč Kulhavého: Járovy tréninkové dávky jsou neskutečné

  • 7
Rio de Janeiro (Od našeho zpravodaje) - Je mužem, jenž stojí za úspěchy bikera Jaroslava Kulhavého. Na hrách v Londýně s ním slavil zlato, nyní stříbro. „Mám radost. Velkou radost,“ vyprávěl trenér Viktor Zapletal.

Jak cenná je pro vás tato medaile po velmi komplikované sezoně?
My jsme sem jeli s tím, že bychom určitě medaili chtěli. Všechny tréninkové indicie také odpovídaly tomu, že by Jára na ni měl mít. A má ji. Trochu mě jen překvapilo složení kluků, kteří bojovali o další místa za ním. Bylo tam ale hodně defektů, taky Jára jel druhé a třetí kolo na jistotu, kdy si spíš hledal stopu, což bylo velice šikovné. Z mého pohledu je druhé místo vynikající.

Věřil jste i ve zlato?
Nino Schurter byl dnes opravdu lepší a ten jeho nástup jednoznačný. Druhé místo je pro Járu spravedlivé. Nino jel opravdu dobře, jedině nějaká velká chyba nebo defekt jej mohly o zlato obrat.

Fotogalerie

A co kdyby si váš svěřenec v březnu nezlomil ruku? Nakolik toto zranění jeho přípravu na Rio ovlivnilo?
Každý rok v celém tom čtyřletém cyklu od Londýna měl Jára nějaký problém. Ta ruka byla letos asi nejvážnějším, šlo o komplikovanou zlomeninu a já bych moc chtěl poděkovat lékařům z Motola v čele profesorem Štulíkem, který je naším reprezentačním lékařem. Odvedli vynikající práci a Jára se rychle vrátil nazpátek.

Dohnali jste i tréninkové manko?
Ano. Spolupracujeme s doktorem Bolkem, který dřív pracovali i s Kateřinou Neumannovou, což se nám velice osvědčilo. Protože od určité chvíle se Járův trénink musí měnit v závislosti na věku i vzhledem k jeho zraněním.

Ukázalo se tu opět, jak vynikajícím sportovcem je na vrcholných akcích?
On je jediným z jezdců horských kol, který vyhrál úplně všechno. Nino je specialista na cross country, ale Jára je i mistr světa v maratónu, vyhrál Cape Epic, což se nikomu nepodařilo krom něj. Tím je to cennější, jak je multifunkční. Je to pro nás dobré i z pohledu tréninku, že můžeme měnit tréninkové formy v závislosti na podmínkách. Po letošní zlomené ruce jsme říkali, že bychom zkusili tři velké akce a tři medaile. Jára pak jel na titul mistra světa v maratónu, ale v posledních dvaceti kilometrech měl v lese defekt, který nešel opravit. To ho připravilo o třetí letošní medaili, ale jinak z mistrovství světa v Novém Městě a teď i odsud ji má.

Jaká jej nyní čeká budoucnost? Co myslíte?
Bude si chtít zkusit nějaký silniční závod. Ještě se musíme poradit, co to bude a jak to bude. Ale jinak Jára určitě pojede čtyři roky naprosto koncentrovaně přípravu na Tokio.

A tam může přidat další medaili?
Může, dneska se potvrdilo, že olympijský závod je zvláštní. Ale určitě může, bude v ideálním věku, je dlouhověký, nemá problémy s únavou a je tréninkovým typem. Jen upravíme trochu trénink, nastane absence rychlosti a musíme to dát do vytrvalosti.

Kolik kilometrů letos najel?
Hrozně moc. Járovy tréninkové dávky v hrubém ročním objemu se pohybují kolem 25 000. Potom tam jsou různé další tréninkové hodiny, se kterými se přibližuje ke 30 000, což je na bikera hodně.

Měl kdysi nálepku rebela. Jaký je nyní?
Teď bych řekl, že je vzorem všem našim juniorům. Tréninkové dávky, co absolvuje, jsou neskutečné a z toho pak vycházejí i ty medaile. To je jediná cesta. Přičemž je fyziologicky nastavený tak, že to vydrží tělo i hlava.

Dozrál přirozeně, nebo byly v jeho vývoji zlomy?
Zásadní změnou v tréninku je, že se posouvá v tréninkových hodnotách. Rozjíždění trvá daleko déle, dostává se do provozní teploty až po dvou hodinách. Dřív sedl na kolo, objel kolečko a šel na start, což už není možné. Musíme hodně dbát na to, aby měl vše před startem připravené, jak potřebuje, což byl dneska problém, protože Jára je zvyklý jezdit mimo areál. To tady moc nešlo, pořadatelé zavřeli všechny cesty. Ale povedlo se nám to nějak vyřešit, takže dobrý.