Virus zika budeme léčit jako chřipku, říká šéflékař českých olympioniků

JIŘÍ NEUMANN. Před hrami v Riu se stal šéflékařem olympijského týmu. | foto:  Michal Šula, MAFRA

10 2016
Virus zika je pro olympiádu v Riu problém, ale my se na něj připravujeme, říká Jiří Neumann. V Brazílii bude poprvé šéflékařem českých olympioniků.

Dvakrát, loni v listopadu a letos v březnu, byl na inspekční cestě v Rio de Janeiru, kde se v srpnu uskuteční letní olympiáda. Šéflékař olympioniků Jiří Neumann chystal zázemí pro sportovce a také zjišťoval informace o boji s virem, jehož jméno je v souvislosti s Brazílií neustále zmiňováno.

Jak velkou hrozbou pro olympijské Rio virus zika je?
V lednu kdosi napsal, že celý svět se bojí ziky a jedině doktor Neumann ne, protože jsem tehdy sportovce spíše uklidňoval. Což budu i nadále. Zároveň však chceme být na ziku připraveni. Nejsem infekcionista a epidemiolog, ale od svého poradce, profesora Jiřího Berana z Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví, dostávám nejaktuálnější informace. Nejpodstatnější budou preventivní opatření. Pro nás je pozitivní fakt, že v době her je brazilská zima, ačkoliv i ta znamená teploty 25 až 27 stupňů.

V těch přece komáři přežijí.
Nejde o teplotu, ale o reprodukční cyklus komára. V tu dobu bude snížen na 30 procent. Měla by jich tam být oproti létu zhruba třetina. Druhým pozitivem je, že komár je přibližně mezi devátou hodinou ranní a čtvrtou odpolední teplem utlumen a nelítá.Brazilci nyní vyčlenili 220 tisíc vojáků, kteří likvidují stojatou vodu, vykuřují prostory a bojují s namnoženými komáry. Organizační tým navíc připravil do zásuvek v olympijské vesnici elektrický repelent a všichni čeští sportovci vyfasují jak od organizátorů, tak od nás vlastní repelenty.

Jaké? Nejspíš ne ty běžné, které používáme proti komárům u nás.
To ne. Chceme, aby byl voděodolný, což zdaleka není každý. A měl by samozřejmě obsahovat látku, která odpuzuje tropického komára.

Vycítil jste při svých návštěvách Ria, že se Brazilci ziky bojí?
Že by ji tam kdovíjak probírali, to ne, i když například i v hotelovém výtahu nám promítali spoty o repelentech. Máme v Riu našeho atašé, který tam řadu let žije. Když jsem s ním v listopadu hovořil, byla jeho manželka právě v jiném stavu. Teď jsem se zeptal, zda je s porodem vše v pořádku. A on mi povídal: Hele, my ziku v tomhle směru moc neřešíme, ten virus je spíše otázkou sociálně slabších skupin a stojatých vod ve favelách. Minulý týden se mu pak narodila zdravá holčička.

Fotogalerie

Přesto se organizátoři her obávají, že kvůli strachu ze ziky výrazně poklesne návštěvnost her.
Tomu moc nevěřím. Olympiáda je tak jedinečnou událostí, že diváky přiláká. Už teď naopak v Riu řeší, že jim pro fanoušky chybějí lůžka.

Mnohé vlády doporučily ženám chystajícím se otěhotnět, ať do Ria necestují. Jak na to zareagujete?
Nezlehčuji to. Souhlasím s oficiálním prohlášením ministerstva zdravotnictví, že nedoporučuje cestovat do této oblasti Latinské Ameriky ženám těhotným v prvním trimestru ani ženám, jež se chystají otěhotnět. A na rovinu, i my povezeme olympioničky, které by brzy po hrách mohly být matkami.

Podle posledních informací se varování netýká pouze žen.
Jistě, současně jde i o mužskou část výpravy. Virus by totiž měl být přítomný také ve spermatu. Zatím k tomu došlo v ojedinělých případech, ale pokud už jej nalezli ve vzorku spermatu, určitě by pak byl také v mozkomíšním moku, slinách, slzách. Je doporučeno, že pokud muž prodělá infekci virem zika, měl by se pak tři až šest měsíců zdržet početí. Totéž platí pro ženy.

A potom už ne? Je prokázáno, že šest měsíců po prodělání nemoci už další následky nehrozí?
Není prokázáno vůbec nic. V prosinci existovala informace, že se zika pohlavním stykem nešíří a že se mužů virus netýká. Teď už existují studie, že k takovému šíření dochází. Vše se vyvíjí. Ale je třeba si uvědomit, že onemocníte-li touto infekcí, nejde o nic smrtelného.

Pokud vím, příznaky jsou jen obtížně rozeznatelné od chřipky.
Ano, jde o klasické chřipkové příznaky: únavu, teplotu, bolest hlavy i kloubů, zánět spojivek. Osmdesát procent onemocnění zikou tak proběhne.

Jak tedy budete postupovat, pokud za vámi na hrách přijde sportovec s těmito příznaky?
Jsem ve spojení s doktorkou Zelenou z centrálního pracoviště v Ostravě, které na virus zika testuje. Ale pokud přijde v Riu sportovec s chřipkovými příznaky, je problém, jak dostat jeho vzorek urychleně do Ostravy.

Copak jej přímo v Riu nebude možné otestovat?
Něco takového se připravuje, ale zatím nemáme bližší informace. Máme však ještě druhou možnost, jak nákazu zikou zjistit. Po návratu domů lze tři týdny po prodělaném onemocnění prokázat speciálními metodami takzvané protilátky. Sportovec přijede domů a v ostravské laboratoři virus zika takto nepřímo otestujeme.

Šéflékař olympioniků

Jiří Neumann se narodil 29. ledna 1970. Absolvoval Lékařskou fakultu UK v Hradci Králové. Od roku 2007 je majitelem licence sportovního lékaře a je pověřen lékařským zabezpečením atletické reprezentace. Staral se například o desetibojaře Romana Šebrleho či oštěpařku Barboru Špotákovou. Je členem České společnosti tělovýchovného lékařství i České chirurgické společnosti a také majitelem společnosti Sportklinik. Před hrami v Rio de Janeiru se stal šéflékařem olympijského týmu.

Na hrách tudíž budete ziku léčit jako klasickou chřipku?
Ano. Vakcína či očkování proti zice neexistuje, a jestli bude, tak nejdřív za pět let. Poléčíme takového člověka klasicky antipyretiky, klidovým režimem, tekutinami. Přímo v olympijské vesnici staví polikliniku, v dosahu 20 minut autem stojí i tři luxusně vybavené nemocnice. Bude možnost základních vyšetření krve a snad i nějakých laboratorních testů. Ale jak říkám, i když ziku prokážeme už na místě, stejně ji nijak speciálně léčit nebudeme.

Ptají se vás na ni olympionici často?
Tu a tam dotázáni jsme.

Například Barbora Špotáková by po hrách mohla uvažovat o druhém potomkovi.
Právě Báře jsem minulý měsíc psal SMS, že letím do Ria a že máme vše pod kontrolou. Ona ví, že tohle bude ošéfováno. Informujeme i další sportovce. Navíc je 120 dní do her. V srpnu mohou být informace o zice zase jiné. Vyvíjí se i podezření, zda se následkem této infekce rodí děti s mikrocefalií (zakrněním mozku – pozn. red.).

Jenže stále jde jen o podezření. Dokonce existují spekulace, že mikrocefalii nezpůsobuje zika, ale naopak voda obsahující přípravky k hubení hmyzu.
To je jedna z variant. Ale spíš taková konspirační teorie. Tak jako se u nás chloruje voda, v Latinské Americe má být zvykem, že standardně přidávají do vody insekticid proti larvám komára. Údajně je to však od září zakázané.

Připravíte pro olympioniky i jakési desatero, jak se mají před zdravotními hrozbami v Riu chránit?
Rozhodně. Dostanou novinky k viru zika, ale i k příušnicím, které se tam vyskytly, nebo k horečce dengue. Právě pod dengue byl v minulosti virus zika řazen, brali jej jako její lehčí formu, protože tu také přenáší komár.

Ale ani proti dengue se nedá moc vymýšlet, že?
Ne. Naopak budeme dbát na očkování proti žloutenkám typu A i B.

Bude pro olympioniky povinné?
Ke vstupu do Ria povinné není. Ale doporučujeme ho od října, posílali jsme na svazy i logistiku seznam očkování pro Rio od profesora Jiřího Berana. Žloutenka je na prvním místě, vysvětlujeme i nebezpečí vztekliny, malárie a dalších infekcí. Do 25 let věku se doporučuje i očkování proti meningitidě.

Jiří Neumann
Jiří Neumann

Coby šéflékař olympijské výpravy budete mít na starosti i běžné komplikace, jako je aklimatizace. Na co v tomto směru upozorňujete?
Vnímáme relativně dlouhou dobu letu do Ria, okolo 12 hodin. Vydáme pro sportovce návod, jak naložit se syndromem turistické třídy. Opatrní musí být především ti, kteří mají predispozice ke křečovým žilám a zánětům žil. A pak zde samozřejmě bude otázka aklimatizace na místě.

Ve Vancouveru 2010 byla pro olympioniky připravena speciální kombinace prášků na spaní. Opět jim ji nabídnete?
V Americe si můžete volně koupit melatonin - hormon upravující spánkový rytmus. U nás je na předpis lék Circadin, ale pozor, používá se na zlepšení spánkového rytmu hlavně u seniorů a může mít nepříjemné vedlejší účinky. Sportovce na něj upozorním, ale osobně jako lékař nemám například s melatoninem dobré zkušenosti.

Častým tématem je rovněž závadná voda v areálech vodních sportů.
Tady je rada jednoduchá: pít pouze balenou vodu a snažit se té špinavé nenalokat. V případě oděrek pak včasná dezinfekce. Navštívili jsme i kanál veslařů a kanoistů. Břeh tam je znečištěn, ale makroskopicky voda byla v pořádku. Přišly nám už od organizátorů výsledky hygienických rozborů této vody. Nějaké znečištění v ní je, ale ne alarmující.

Jsou jejich údaje důvěryhodné?
Jsme domluveni, že naši spolupracovníci provedou v dubnu a v červenci na místě nezávislý rozbor. Nějaké vzorky vody už přivezli z Ria veslaři a její následný rozbor v Česku ukázal katastrofální hodnoty. Ale pokud se tyto vzorky nezpracují do 12 hodin a nejsou až do testování u ledu, výsledky jsou pak vždy zkreslené. Organizátoři navíc řeší novou čističku, která by měla profiltrovat 450 litrů vody za vteřinu.

Mediálních panik týkajících se zdravotních hrozeb na olympiádách jsme v minulosti zažili už několik, například s ptačí chřipkou nebo virem H1N1. Dá se k nim současná situace před olympiádou v Riu přirovnat?
Já rozhodně nechci nic podceňovat, s hrozbou viru zika je to asi nyní vážnější než při zmíněných případech. Různá zdravotní rizika však byla s hrami spojena od jejich počátku. Už v roce 1859 se musely novořecké olympijské hry (předchůdce novodobých olympiád - pozn. red.) kvůli epidemii malárie přesunout z březnového termínu v Olympii na podzim do Atén.

Věříte, že budete na veškerá zdravotní rizika Ria nachystáni?
Jsme informováni a snažíme se podle toho pracovat. Říká se, že štěstí přeje připraveným. Ale že je virus zika problémem pro hry i pro celou Latinskou Ameriku, rozhodně nezastírám. Je problémem a bude jím i po hrách.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Kvůli dopingu v Soči nesmějí závodit i čtyři ruští skeletonisté

KUK. Alexandr Treťjakov si jede pro zlato ve skeletonu.

Mezinárodní federace bobového sportu a skeletonu pozastavila činnost čtyřem ruským skeletonistům....

Kazašský vzpěrač Ilin přišel kvůli dopingu hned o dvě olympijská zlata

RUKU NA SRDCE.  Kazach Ilja Ilin je prvním vzpěračem, který dokázal v Londýně

Kazašský národní hrdina vzpěrač Ilja Ilin přišel kvůli dopingu o zlaté olympijské medaile z Pekingu...

MOV zahájil disciplinární řízení s 28 ruskými sportovci

Ilustrační snímek

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) zahájil disciplinární řízení s 28 ruskými sportovci, kteří jsou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz