1 750 000 korun za zlato z Ria. Český olympijský výbor zvyšuje odměny

Zlatí medailisté z Londýna (zprava Barbora Špotáková, Jaroslav Kulhavý a David Svoboda) by v Riu za stejný úspěch dostali vyšší prémie. | foto:  Michal Šula, MAFRA

28 2016
Milion a tři čtvrtě za zlato, 875 tisíc za stříbro a 525 tisíc za bronz. Takové sumy čekají na olympioniky, kteří získají individuální cenné kovy na hrách v Riu - rozhodlo o tom plénum Českého olympijského výboru, když ve čtvrtek schválilo nárůst medailových prémií. Částka za zlato se mění po třech olympiádách.

Pokud bude česká výprava v Riu stejně úspěšná jako naposledy v Londýně, musel by Český olympijský výbor být zase o něco štědřejší.

V Londýně - a zároveň na následujících zimních hrách v Soči 2014 - ještě platilo, že za olympijské zlato dostanou sportovci 1,5 milionu korun, za stříbro 750 tisíc a za bronz 450 tisíc; suma za zlato byla stejná už ve Vancouveru 2010, jen za zbylé dva cenné kovy se vyplácelo o 50 tisíc méně.

Pro Rio se však částky pro jednotlivce zvyšují.

A to následovně: 1 750 000 korun za zlato, 875 tisíc za stříbro a 525 tisíc za bronz. Sumy se odvíjejí od koeficientu, kdy se za stříbrnou medaili platí 50 procent z částky pro zlato a za bronzovou medaili 30 procent.

Nové bonusy za neindividuální medaile

Reálně v českém případě připadají z vícečlenných družstev v úvahu na zisk medaile v podstatě pouze dvojice či čtveřice.

Dvojice (např. tenisové čtyřhry): zlato 2 350 000, stříbro 1 175 000, bronz 705 000.

Čtveřice (např. kanoistika K4): zlato 3 500 000, stříbro 1 750 000, bronz 1 050 000.

Při zisku 4 zlatých, 3 stříbrných a 3 bronzových, což se české výpravě k nadšení fanoušků povedlo na londýnské olympiádě, by tak vznikl více než jedenapůlmilionový rozdíl (záleží však ještě na tom, zda by byly všechny medaile individuální - viz box).

Jakkoli navýšení odměn znamená vyšší výdaje, v tomto případě nejsou pro ČOV nepříjemné. „Za posledních osm let se naše ekonomika kvůli inflaci a růstu cen změnila a zvýšení odměn by tyto změny mělo vyrovnat,“ uvedl Martin Doktor, sportovní ředitel ČOV a vedoucí české výpravy v Riu. V Pekingu 2008 byl za zlato rovný milion. „Chceme odměnit medailisty nejen za jejich sportovní úsilí, ale i za propagaci, kterou jejich úspěch přinese celé České republice.“

Doktor v úterý řekl, že celý rozpočet pro Rio by se mohl přiblížit až k 60 milionům korun - včetně odměn. To už věděl, že se prémie budou navyšovat, jen čekal na oficiální potvrzení od pléna ČOV.

Letní olympiáda vypukne v Riu už za 99 dní...

To plán schválilo ve čtvrtek; symbolicky v budově České národní banky.

Česká výprava patří ohledně prémií pro olympioniky tradičně mezi štědřejší. Jen pro srovnání: výši bonusů pro Rio zveřejnily třeba dva velké evropské národy a jakkoli jde o výrazně bohatší země, medailisté si přijdou na méně.

U Německa činí zlatý bonus 20 tisíc eur (zhruba 540 tisíc korun), u podstatně štědřejší Francie jde o 50 tisíc eur (zhruba 1 350 000 korun).

Mimochodem, v Londýně měli slíbenou nejvyšší sumu zástupci Singapuru: kdyby se někdo ze sportovců reprezentujících bohatý městský stát v jihovýchodní Asii stal olympijským vítězem či vítězkou, inkasoval by v přepočtu 16,5 milionu korun. Singapurská výprava ovšem získala „jen“ dva bronzy.

Nejčtenější

Další z rubriky

Boxer Alojan a vzpěrač Sincraian dopovali a přijdou o medaile z Ria

Rumunský vzpěrač Gabriel Sincraian na olympijských hrách v Riu de Janeiro.

Ruský boxer Michail Alojan a rumunský vzpěrač Gabriel Sincraian přijdou kvůli dopingu o olympijské...

Policie zatkla předsedu brazilských olympioniků. Je viněn z korupce

Pelé (vpravo), brazilský prezident Luiz Inacio Lula da Silva (vlevo) a šéf kandidatury Carlos Arthur Nuzman slaví přidělení OH 2016 Riu

Brazilská policie zatkla předsedu národního olympijského výboru Carlose Arthura Nuzmana a obvinila...

KOMENTÁŘ: Říše lži lamentuje: Svět lže. A vnější nepřítel se jí hodí

Richard McLaren hovoří o ruském dopingu.

Neopodstatněná urážka. Do očí bijící hulvátství. Nepodložená obvinění z McLarenovy zprávy by...

Najdete na iDNES.cz