Když hry nelákají. Proč se někteří tenisté či golfisté vzdávají Ria

Účast na OH v Riu z golfistů předčasně odmítl třeba Australan Adam Scott, který letos na nejprestižnější PGA Tour vyhrál už dva turnaje. | foto: AP

18 2016
Spoustu sportovců mocně touží, aby se na olympiádu do Ria vůbec mohli podívat. Řada dalších, kteří by měli účast na olympiádě skoro jistou, se však cesty do Brazílie dobrovolně vzdává.

Tak třeba tenisté. Andrea Hlaváčková obětovala olympijské touze celou sezonu v singlu. Barbora Strýcová mluví o „snu a velikánském lákadlu“ a také věhlasný Roger Federer už vyhlíží, až bude moci reprezentovat svou zemi.

Rafael Nadal se chce v Riu představit ve dvouhře, čtyřhře i smíšené čtyřhře, v níž by mohl už jistý vlajkonoš španělské výpravy vytvořit atraktivní pár se světovou čtyřkou Garbiňe Muguruzaovou.

Na druhou stranu - už dopředu zrušili start na OH Thiem, Tomic, Isner či López. Zvučná jména opustila i soutěž golfistů: Scott, Singh, Jiménez, Oosthuizen nebo Schwartzel. Neúčast zvažovala i fotbalistka Hope Solo. Další ještě mohou přibýt.

STIHNU TO. Bernard Tomic v prvním kole Australian Open.

Bernard Tomic

John Isner v 1,. kole Davisova poháru.

John Isner

Dominic Thiem na turnaji v Římě

Dominic Thiem

Proč? Není snad olympiáda pro všechny vysněnou metou?

Zjevně ne. Jistě, živelná Brazílie kdekoho odrazuje svou nevyzpytatelností - a zprávy o viru zika hrám v Riu na lákavosti nepřidají. Ale nejde o jediný důvod.

Třeba pro tenisty je olympiáda další zátěží v už tak nabitém kalendáři. Zátěží, která sice láká vidinou neotřelých zážitků a šancí rvát se o medaile, ale rovněž se tak nehodí do jejich individuálně zaměřených kariér.

Nepřináší jim bodové zisky do žebříčku. Neláká na štědré odměny ani nemá pro tenisty takovou prestiž jako grandslamy. Naopak znamená další cestování, změnu časového pásma - a náročnou dřinu jen dva týdny před US Open.

I proto třeba Isner, 17. hráč světa, prohlásil: „Není to lehké rozhodnutí, ale budu hrát turnaj v Atlantě a bylo by pro mě logisticky takřka nemožné, abych zvládl obojí.“

Mladá naděje Thiem, 15. na žebříčku, místo olympiády zvolí turnaj v mexickém Los Cabos. „Z mnoha důvodů. Možná je vysvětlím jindy,“ pravil záhadně 22letý hráč, který už dříve uvedl, že grandslamy či turnaje Masters považuje za důležitější než olympiádu.

Na podnik do Mexika míří i provokatér Tomic, jemuž kvůli jeho výstřelkům hrozilo, že bude z australského olympijského týmu vyřazen. Nakonec tak (raději?) učinil sám. Mluvil o extrémně nabitém kalendáři a osobních důvodech. „Rozhodl jsem se na základě toho, co je nejlepší pro mou kariéru.“

Jihoafrický golfista Charl Schwartzel ovládl turnaj  Alfred Dunhill...
RÁNA Z PÍSKU. Louis Oosthuizen při finálovém kole Masters.

Start v Riu odmítly i dvě jihoafrické golfové hvězdy: Louis Oosthuizen a Charl Schwartzel.

Golf se vrací na olympiádu po dlouhých 112 letech - ale už nyní je zřejmé, že bude postrádat řadu hvězd. Největší rozruch vzbudilo odhlášení sedmého hráče světa Adama Scotta, který rovněž oznámil, že načasování olympijského turnaje nezapadá do jeho plánů.

A sklidil tvrdou kritiku. „Je to smutné pro olympiádu i pro golf samotný,“ prohlásil legendární Jack Nicklaus. „Hrát za svou zemi znamená mnohem víc než hrát za sebe. Nezáleží na tom, jak jste zrovna unavení,“ řekl jiný slavný golfista minulosti, Johnny Miller.

Ne všichni sportovci s ním ale tento pohled sdílejí.

Nejčtenější

Další z rubriky

MOV zahájil disciplinární řízení s 28 ruskými sportovci

Ilustrační snímek

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) zahájil disciplinární řízení s 28 ruskými sportovci, kteří jsou...

Jamajčané byli v Pekingu pozitivní na clenbuterol a MOV o tom mlčel

Usain Bolt před tabulí se světovým rekordem - Jamajský sprinter Usain Bolt před...

Mezinárodní olympijský výbor zatajil a dále nevyšetřoval pozitivní dopingové testy několika...

Policie zatkla předsedu brazilských olympioniků. Je viněn z korupce

Pelé (vpravo), brazilský prezident Luiz Inacio Lula da Silva (vlevo) a šéf kandidatury Carlos Arthur Nuzman slaví přidělení OH 2016 Riu

Brazilská policie zatkla předsedu národního olympijského výboru Carlose Arthura Nuzmana a obvinila...

BYTY CZ
Chůva, Hlídání dítěte v Praze

BYTY CZ
Jihočeský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Pardubický kraj
nabízený plat: 30 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz