Dojatý Pála po třech bronzech: Pohoda a odhodlání uspět byly důležité

Trenér českých tenistů Petr Pála | foto:  Michal Šula, MAFRA

15 2016
Rio de Janeiro (Od naší spolupracovnice) - Jako dítě kvůli tenisu párkrát brečel. V Riu de Janeiro brečel opět. Nebránil se. A možná by to ani nešlo. „To je v pořádku,“ řekl Petr Pála, šéf české tenisové výpravy na olympijských hrách. V průběhu 24 hodin slavil tři bronzové medaile. „Všichni chtěli strašně uspět. Jsem rád, že se vyhrály zápasy o bronz, které jsou těžké na hlavu,“ rozplýval se fedcupový kapitán.

Dva elitní hráči v brazilské metropoli chyběli. Olympijský turnaj neabsolvoval Tomáš Berdych a Karolína Plíšková. Přesto čeští tenisté na kurtech zářili. Nechybělo mnoho - a mohli slavit kovy čtyři, vždyť v ženské čtyřhře páry Šafářová, Strýcová a Hradecká, Hlaváčková bojovaly o finále.

Když neuspěly, narazily na sebe v duelu o bronz. „Přinést do olympijské vesnice tři medaile, to je úplná paráda,“ řekl Pála.

Část hráčů význam olympijského turnaje neustále zpochybňuje, do popředí tlačí grandslamy. „Devadesát devět procent tenistů má v hlavně nastaveno, že chce vyhrát Wimbledon. To je dané historií. Ale olympijská medaile je strašně moc ceněná! Vyhrát zápas o bronz je víc, než prohrát na grandslamu semifinále,“ vykládal Pála.

Lucie Hradecká a Radek Štěpánek se radují ze zisku bronzové olympijské medaile...

Lucie Hradecká a Radek Štěpánek se radují ze zisku bronzové olympijské medaile ve smíšeném deblu. (14. srpna 2016)

Petra Kvitová vyhrála nad Američankou Madison Keysovou a získala olympijský...

Petra Kvitová vyhrála nad Američankou Madison Keysovou a získala olympijský bronz. (13. srpna 2016)

V počtu cenných kovů je Rio de Janeiro nejúspěšnějším českým tenisovým turnajem pod pěti kruhy. A každá medaile přinesla mimořádný příběh.

Petra Kvitová si po nemastné-neslané sezoně splnila cíl, který si vytyčila na začátku roku.

Lucie Šafářová a Barbora Strýcová vyřadily sestry WIlliamsovy a ač se o své účasti na olympijských hrách dozvěděly teprve před dva týdny před hrami, dokráčely k medaili.

Lucie Hradecká a Radek Štěpánek doufali, že se vejdou do pavouka mixu, že si Hradecká dostatečně odpočine po náročném programu z kombinace dvouhra + čtyřhra + mix.

„Bylo by to na dlouhé vyprávění, jak se všechno seběhlo. Podpora od ostatních sportovců ve vesnici jim dodávala energii, kterou potřebovali,“ přiznal Pála. Třeba pro Lucku Hradeckou byly poslední dny náročné psychicky. „Zvládla to obdivuhodně.“

Třetí bronz, ze smíšené čtyřhry, byl pro něj hodně emotivní. „Do soutěže se dostali jako poslední, přitom já myslel, že vůbec nedostanou šanci. A pak udělali medaili.“

Bronzové tenistky Lucie Šafářová (vlevo) a Barbora Strýcová při medailovém...

Bronzové tenistky Lucie Šafářová (vlevo) a Barbora Strýcová při medailovém ceremoniálu v Riu. (14. srpna 2016)

Navíc s příběhem Hradecké, která byla krůček od zápasu o zlato ve čtyřhře a posléze sledovala zranění partnerky Hlaváčkové. „Na hlavu to muselo být hodně brutální. Na mix věděla, proč tam jde. Hodila čtyřhru za hlavu. Bylo to super.“

Sám Pála zvládl v brazilské metropoli také velký pracovní zápřah, v péči měl sedm tenistů. „Náročnější to bylo. Ale měl jsem velkou pomoc.“ Děkoval kondičnímu trenérovi Davidu Vydrovi, doktoru Vlastimilu Voráčkovi, fyzioterapeutovi Pavlu Kolářovi. „I Radek Štěpánek hodně pomohl. Pohoda a odhodlání uspět byly důležité.“

Nejčtenější

Další z rubriky

Přiznání. Organizátoři olympiády v Riu prý podplatili Bubku i Popova

S ÚSMĚVEM. Sergej Bubka právě přijel na Valné shromáždění Evropských...

VIDEO Bývalý guvernér státu Rio de Janeiro u soudu přiznal, že kupoval hlasy členů Mezinárodního...

Boxer Alojan a vzpěrač Sincraian dopovali a přijdou o medaile z Ria

Rumunský vzpěrač Gabriel Sincraian na olympijských hrách v Riu de Janeiro.

Ruský boxer Michail Alojan a rumunský vzpěrač Gabriel Sincraian přijdou kvůli dopingu o olympijské...

KOMENTÁŘ: Říše lži lamentuje: Svět lže. A vnější nepřítel se jí hodí

Richard McLaren hovoří o ruském dopingu.

Neopodstatněná urážka. Do očí bijící hulvátství. Nepodložená obvinění z McLarenovy zprávy by...

Najdete na iDNES.cz