Lituju prohry, ne toho bodu, řekl šermíř Beran ke gestu fair play

18 2016
Co na tom, že vypadl hned v prvním kole. Co na tom, že se tak v Rio de Janeiru stalo při jeho prvním olympijském startu. Šermíř Jiří Beran, syn někdejšího reprezentanta a jeden z mála nositelů slavných tradic českého kordu, nad výsledek svého životního snažení povýšil smysl pro férovost. Ve čtvrtek byl dalším hostem Olympijského studia iDNES.cz.

Stalo se to před pár dny, hned v úvodním dějství olympijské soutěže. V duelu s brazilským soupeřem chvíli před koncem prohrával 3:5, zaútočil a rozhodčí zaznamenali jeho bod. Mohl se soupeři přiblížit na dostřel, utkání bylo stále otevřené. Jenže Jiří Beran ve vypjaté chvíli neváhal a přiznal, že zásah směřoval do jeho vlastního stehna.

„Nic jiného mě nenapadlo. Byla to nepřehledná situace, rozhodčí uznal můj zásah, ale já ani na chvíli nezapochyboval. Tak by to mělo být nejen ve sportu, ale i v životě,“ řekl Beran v Olympijském studiu.

Reakce na jeho čin byly velmi příznivé. „Soupeř mi podal ruku, věděl, o co jde, po utkání jsme se spolu bavili. Časem to došlo i brazilským divákům a zatleskali mi. S místním novinářem jsem pak strávil celý večer, v noci jsem odepisoval spoustě Brazilců. Z jejich reakcí jsem vycítil, že u nich se fair play moc nenosí,“ podotkl.

Studio iDNES.cz

Každý den živě

Moderátorská dvojice olympijského studia iDNES.cz Martin Moravec a Vladimír...

Ve všední den začíná živé vysílání v 11 hodin dopoledne, o víkendu ve 20 hodin. Více čtěte zde.

V duelu na olympijské planši čtyřiatřicetiletý kordista nakonec podlehl poměrem 6:8, ale svého činu nelitoval. A mohl, vždyť posledním šermířským reprezentantem pod pěti kruhy byl Roman Ječmínek, který v Atlantě 1996 vypadl rovněž v prvním kole. Právě Beran byl, spolu s fleretistou Alexandrem Choupenitchem, jenž v Riu také vypadl v úvodním kole, prvním českým šermířem na olympiádě po dvaceti letech.

„Lituju prohraného zápasu, ale ne toho bodu. Bral jsem to jako normální věc.“

K šermu kordem jej přivedl táta, bývalý reprezentant a souputník slavného Jaroslava Jurky, vítěze turnaje Světového poháru v roce 1983 a stříbrného medailisty z mistrovství světa v Barceloně o dva roky později. Také Beran junior dosáhl podobného úspěchu jako Jurka, v roce 2007 ovládl turnaj Světového poháru v Buenos Aires, a to už je věc.

Pokud jde o fair play, které ve světě sportu není zcela obvyklé, zaujalo Berana loňské mistrovství světa v ragby. „Fanoušci tam nemusí mít oddělené sektory, hráči s rozhodčími nediskutují. To je známka, že fair play může existovat i ve velkém sportu. A šerm... Je to sport gentlemanů, tam je to běžné.“

Nejvíc na českého šermíře zapůsobila atmosféra olympiády. „Bolt bydlel v olympijské vesnici ve vedlejším domě a potkával jsem ho, v jídelně jsem vídal Nadala, Djokoviče a další. Všechno předčilo moje očekávání. Úplně nejkrásnější bylo ovzduší v našem týmu, sedíte s dalšími českými sportovci a fandíte ostatním. Jako kdybychom se znali od školky! To nám ostatní týmy záviděly,“ pravil s jistou dávkou hrdosti.

V rámci studia došlo i na praktickou ukázku šermu, když Beran na redakčním dvoře zasvěcoval moderátora do tajů šermířské taktiky, kroků a výpadů.

„Teď jsem vás trefil, kam jsem asi neměl,“ omlouval se moderátor olympionikovi, když jej zasáhl kousek pod pás. „Jsme zvyklí,“ usmál se mnohonásobný mistr republiky.

Dvě předchozí olympiády Beranovi unikly, ta v Pekingu velmi těsně. Na letošní hry se po úžasných výkonech probojoval, ale v rozhodujícím okamžiku odmítl zalhat. Podle mnohých je to rovněž velké vítězství.

Záznam celého Olympijského studia:

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

MOV zahájil disciplinární řízení s 28 ruskými sportovci

Ilustrační snímek

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) zahájil disciplinární řízení s 28 ruskými sportovci, kteří jsou...

Boxer Alojan a vzpěrač Sincraian dopovali a přijdou o medaile z Ria

Rumunský vzpěrač Gabriel Sincraian na olympijských hrách v Riu de Janeiro.

Ruský boxer Michail Alojan a rumunský vzpěrač Gabriel Sincraian přijdou kvůli dopingu o olympijské...

Jamajčané byli v Pekingu pozitivní na clenbuterol a MOV o tom mlčel

Usain Bolt před tabulí se světovým rekordem - Jamajský sprinter Usain Bolt před...

Mezinárodní olympijský výbor zatajil a dále nevyšetřoval pozitivní dopingové testy několika...

Najdete na iDNES.cz