Neděle 31. května 2020, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Olympijský park na Lipně? Jako olympiáda pro Prahu

Skifař Ondřej Synek v pohodové náladě v olympijském parku Rio-Lipno | foto: Petr Lundák, MF DNES

26 2016
Více než milion návštěvníků, stovky hodin strávených sportováním a desítky tisíc nadšených dětí. Taková je bilance olympijských parků v oblasti Lipenska, v Ostravě, Pardubicích a Plzni, které vznikly během olympijských her v Riu de Janeiru. „Fandění byla nakonec okrajová záležitost, primární byl samotný sport,“ těší předsedu Českého olympijského výboru Jiřího Kejvala.

Začalo to Českým domem v srdci olympiády před čtyřmi lety v Londýně.

Kvůli velké vzdálenosti ruské Soči od České republiky pak pokračovalo o dva roky později vznikem prvního olympijského parku v Praze na Letné. „Tehdy jsme zjistili, že 50 procent návštěvníků bylo mimopražských. I to byl jistý impulz,“ říká marketingový ředitel Českého olympijského výboru Marek Tesař.

A tak během letošních letních her v Riu de Janeiru vznikly v Česku rovnou čtyři olympijské parky - v oblasti Lipenska, v Ostravě, Pardubicích a v Plzni.

„Když jsme oznámili, že hlavní park bude v Lipně, říkali nám, že jsme blázni, že tam dávají lišky dobrou noc,“ usmál se Jiří Kejval.

Predikce se totiž nepotvrdila. Pouze na lipenskou přehradu přišel stejný počet lidí jako do milionové Prahy během zimních her v Soči.

V Olympijském parku v Plzni si mohli lidé vyzkoušet více než padesát...
V Olympijském parku v Plzni si mohli lidé vyzkoušet více než padesát...
V Olympijském parku v Plzni si mohli lidé vyzkoušet více než padesát...

„Parky nám daly jednoznačnou zprávu: lidé chtějí sportovat. A obzvláště děti. Problém je, že často nemají kde. Když vidíte třeba v Lipně stometrovou frontu na možnost zaběhnout si padesátimetrový sprint, dojde vám, že je nejvyšší čas s tím něco udělat,“ tvrdí Kejval.

Fandit ano, ale hlavně sportovat

O sportovní náplň se v krajských městech staraly místní kluby, které tak získávaly nové zájemce, v parku Rio-Lipno pak jednotlivé sporty zaštiťovaly samotné svazy.

Lidé si poprvé vyzkoušeli, jaké to je střílet, šermovat, hrát golf nebo jet na paddleboardu. „Většinu z těch sportů třeba nikdy neviděli, následně se zajímali o to, kde jsou nejbližší kluby, kde by mohli daný sport posléze provozovat,“ říká Kejval.

Fotogalerie

Třeba orientační běh si během deseti dní vyzkoušelo 7 250 lidí, o baseball a softbal se zajímalo až deset tisíc fanoušků.

Nejčastějším důvodem návštěvy parku pak podle výzkumu MillwardBrown nebylo fandění sportovcům v Riu, ale samotná možnost si zasportovat. Čtyřiadevadesát procent lidí si pak přálo, aby podobný park fungoval i v budoucnu.

„Což je ještě víc než na Letné, kdy jsme celý projekt rozjeli,“ těší předsedu ČOV.

Výnosy pouze lipenského parku činily 75 milionů korun, největším přínosem pro Lipensko je ovšem impulz pro budoucí rozvoj celého regionu. Zůstalo zde sportovní vybavení - třeba volejbalové a fotbalové míče, brány, hřiště na plážové sporty. Podle společnosti KPMG činily výnosy parku 75 milionů korun.

Chalupa založil veslařský klub

„Pro obec jako Lipno nad Vltavou je pořádání olympijského parku něco jako pro Prahu pořádat skutečnou olympiádu. Jsem rád, že to dobře dopadlo. Park byl obrovským impulzem pro celý region, který se bude teprve zhodnocovat. Vždyť jen média zmínila Lipno za 17 dní tolikrát, jako před tím za celé roky. A například už teď se hlásí zájemci, kteří by chtěli naše nová sportoviště využívat,“ má radost Zdeněk Zídek, starosta obce Lipno nad Vltavou.

Jedním z přínosů lipenského parku je i vznik nového veslařského klubu, který založil stříbrný olympijský medailista Václav Chalupa.

Veslování a pivo? „Pivu postupně přicházím na chuť. Rád si dám jedno dvě,...

Václav Chalupa

Osminásobný medailista z mistrovství světa pochází z jihočeského Jindřichova Hradce a po třiceti letech, které strávil v pražské Dukle, zamířil do Račic. Na tamním kanále ale nevydržel dlouho.

Olympijský park na Lipně ho tak pohltil, že se rozhodl Račice opustit a přestěhoval se na Lipno.

„Ten nápad jsem měl už na začátku prázdnin. Samotný olympijský park mě jen utvrdil v tom, že to tak je správné. Místní i chalupáři se mě pořád ptali, kdy si budou moct přijít zaveslovat. Tak teď mohou,“ usmívá se osmačtyřicetiletý Chalupa.

Další meta? Evropské parky

Český projekt olympijských parků se během následujících let bude rozšiřovat dále do Evropy. Už v roce 2014 zaujal Mezinárodní olympijský výbor, nyní našel podporu i v Evropské unii. Právě MOV vyjádřil českým funkcionářům podporu, aby svůj projekt rozvinuli a vytvořili manuál, který by dalších národním olympijským výborům umožnil vytvořit vlastní olympijské parky.

Tohle partnerství zahrnuje Belgii, Chorvatsko, Francii, Finsko, Itálii, Nizozemí a Rakousko.

Celý společný projekt zahájí úvodní setkání všech partnerů v Praze během ledna příštího roku a počítá se s tím, že při následujících olympijských hrách v jihokorejském Pchjongčchangu vzniknou další parky po Evropě.

„Máme podporu MOV i dalších národních olympijských výborů. Na toto téma budu mít sám prezentaci v Dauhá. Projektu věříme, je to unikátní záležitost, jak propojit olympijské hry se zájmem o sport jak v České republice, tak v Evropě,“ uzavírá Kejval.

  • Nejčtenější

Zemřel bývalý sprinter Morrow, trojnásobný olympijský vítěz

V 84 letech zemřel trojnásobný olympijský vítěz v atletice Američan Bobby Joe Morrow. Informovala o tom agentura AP....

STALO SE 28. KVĚTNA: České medaile a smutný osud Goppolda z Lobsdorfu

Kdo byl prvním českým reprezentantem, kterému na krk pověsili pravou olympijskou medaili? Diskař Janda-Suk, druhý na...

Vláda australského Queenslandu pozastavila kandidaturu na OH 2032

Vláda australského státu Queensland kvůli koronaviru pozastavila kandidaturu na uspořádání olympijských her v roce...

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

  • Další z rubriky

Policie zatkla předsedu brazilských olympioniků. Je viněn z korupce

Brazilská policie zatkla předsedu národního olympijského výboru Carlose Arthura Nuzmana a obvinila ho z ovlivnění volby...

Boxer Alojan a vzpěrač Sincraian dopovali a přijdou o medaile z Ria

Ruský boxer Michail Alojan a rumunský vzpěrač Gabriel Sincraian přijdou kvůli dopingu o olympijské medaile z Ria de...

Olympiáda v Riu výrazně překročila rozpočet. Stála 308 miliard korun

Cena za loňské olympijské hry v Riu de Janeiro? 43,3 miliardy realů (asi 308,3 miliardy korun). Tedy zhruba o 14,5...

MOV zahájil disciplinární řízení s 28 ruskými sportovci

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) zahájil disciplinární řízení s 28 ruskými sportovci, kteří jsou podezřelí z...

Najdete na iDNES.cz