S Riem přijde konec jedné éry. Kdo pak odvysílá olympiády?

„Diváci se musí připravit také na to, že od roku 2018 některé vrcholy her na volně dostupných kanálech neuvidí,“ varuje Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru (ČOV). | foto:  Michal Šula, MAFRA

19 2016
Olympiáda v tradičním rozsahu v České televizi a částečně i na placených kanálech Novy. Takové bude vysílání z Ria 2016. Ale co se stane s olympijskými přenosy pak?

„Diváci se musí připravit také na to, že od roku 2018 některé vrcholy her na volně dostupných kanálech neuvidí,“ připomíná Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru.

Vše změnila smlouva, kterou loni podepsal Mezinárodní olympijský výbor (MOV) se společností Discovery, vlastnící i placený kanál Eurosport. Za 1,3 miliardy eur získala Discovery výhradní práva na přenosy z olympijských her 2018 až 2024 pro 50 evropských zemí, a to pro veškeré platformy televizního vysílání, včetně internetu a mobilních telefonů.

Skončila tím 46letá éra, kdy MOV prodával práva na hry Evropské vysílací unii (EBU) a jejím prostřednictvím evropským veřejnoprávním stanicím, včetně České televize.

„Hlavním důvodem, proč už MOV nezůstal u EBU, byla skutečnost, že její národní stanice dělají především lineární vysílání a málo pracují v digitálním prostředí,“ tvrdí Kejval. Lineárním vysíláním je míněn takový přenos, který divák pasivně přijímá, ale nemůže aktivně ovlivnit jeho spuštění, zastavení a opětovné spuštění.

„Podle analýzy, kterou si MOV nechal udělat, však děti ztrácejí pojem o existenci sportu, protože sledují především digitální média, kde se kvůli licencovaným prodejům objevoval sport minimálně,“ podotýká šéf českých olympioniků.

Kejval nyní usiluje o to, aby byl český divák prodejem práv společnosti Discovery co nejméně postižen. Zdůraznil fakt, že často jsou čeští sportovci v mezinárodním vysílání Eurosportu opomíjeni. „Rozhodně nechceme, aby pak při olympiádě házela Bára Špotáková a my se místo toho dívali třeba na vodní pólo Maďarsko - Uruguay.“

Následujícího dne mu telefonoval Peter Hutton, ředitel Eurosportu, a dlouze spolu debatovali. „Peter Hutton mi řekl: Byl by průšvih pro všechny, kdyby přenosy z olympiády opomíjely národní stopu. Proto chce Eurosport i za pomoci digitálních médií nabídnout specifikace pro každou zemi.“

Ve smlouvě s MOV se zároveň Discovery zavázala, že vzhledem k legislativě jednotlivých zemí poskytne nejméně 100 hodin vysílání ze zimních her a 200 hodin z letních her v rámci zdarma šířeného televizního vysílání, tedy v Česku prostřednictvím například České televize, Novy či Primy.

Budou se tedy prodávat sublicence.

Částku 1,3 miliardy eur, investovanou do práv na hry, chce Discovery logicky vydělat zpět a zhodnotit, proto je udělení sublicencí i v zájmu této společnosti. Přitom dvě z nejbohatších evropských zemí jsou zatím mimo její dosah - pro Velkou Británii a Francii totiž smlouva výjimečně platí až od roku 2022. Do té doby tam vlastní práva na vysílání z her BBC a France Télévisions.

Jednání Discovery s Českou televizí už začala. „Jsme v kontaktu a máme o sublicenci zájem,“ říká Jiří Ponikelský, ředitel ČT sport.

U nadcházejících zimních her může jít o nákup delšího vysílacího času než avizovaných 100 hodin. „To by nepokrylo ani celý hokejový turnaj,“ říká Kejval. „Rádi bychom na volně dostupných kanálech viděli co nejvíc z české olympijské stopy.“

ČOV chce být při jednáních s Discovery určitým koordinátorem. „Česká televize dělala olympijský program ve vysokém standardu a diváci jsou na něj zvyklí,“ podporuje její ambice Kejval. „Ale samozřejmě, že z pohledu českého diváka může zároveň dojít k jistému nepohodlí, když největší vrcholy her na volně dostupné televizi neuvidí a nabídnou mu je pouze placené kanály. Na druhou stranu se nyní bude moci na olympiádu dívat v televizi, na počítači, na telefonu, na všem. To je budoucnost, kam míříme.“

V praxi by potom mohlo olympijské vysílání vypadat i následovně:

Česká televize (či jiná volně dostupná televize) získá ze zimních her v Koreji 2018 sublicenci na většinu soutěží s českými sportovci, ale nebude ji mít například na sjezd mužů či finále hokeje. Nebo při letních hrách v Tokiu 2020 na finále běhu na 100 metrů.

Tyto lahůdky si Discovery ponechá exkluzivně pro sebe, případně je nabídne za cenu, která se ocitne mimo dosah národních televizí.

„Z jednání s Eurosportem jsem si však odnesl dobrý pocit, že to nejsou jen brutální byznysmani, kteří z toho chtějí vytřískat spoustu peněz,“ říká Kejval. „Chápou souvislosti. Věřím, že to bude fungovat.“

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Kvůli dopingu v Soči nesmějí závodit i čtyři ruští skeletonisté

KUK. Alexandr Treťjakov si jede pro zlato ve skeletonu.

Mezinárodní federace bobového sportu a skeletonu pozastavila činnost čtyřem ruským skeletonistům....

Policie zatkla předsedu brazilských olympioniků. Je viněn z korupce

Pelé (vpravo), brazilský prezident Luiz Inacio Lula da Silva (vlevo) a šéf kandidatury Carlos Arthur Nuzman slaví přidělení OH 2016 Riu

Brazilská policie zatkla předsedu národního olympijského výboru Carlose Arthura Nuzmana a obvinila...

Je to vzkaz, že dopovat se nevyplácí, říká čekatel na olympijský bronz

Zápasník Marek Švec skončil v olympijské soutěži do 96 kg těsně bez medaile.

Je to už víc než osm let, co po prohraném souboji o bronz na letní olympiádě v Pekingu zůstal...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz