Olympioniky bude v Riu k medailím tlačit Zátopkova kresba na dresech

8 2015
V roce 2010 v kanadském Vancouveru zaujal designový svět český motiv psychedelických kruhů, na letní olympiádě v Londýně zase sklidily obrovský úspěch holínky. Na té poslední v ruském Soči vsadil Český olympijský výbor na motiv lipového listu Alfonse Muchy. Do brazilského Ria čeští sportovci poletí s dalším velikánem. Jejich dresy bude zdobit kresba Emila Zátopka.

Do startu letních olympijských her v Riu zbývá přesně 274 dnů, čeští sportovci už ale můžou ladit doplňky. V pražské Galerii kavárny Louvre byla slavnostně představena první část kolekce pro brazilské Rio, vycházející z námětu Emila Zátopka.

„Hledali jsme osobnost, která by v této výjimečné olympijské sezóně spojila vrcholové, amatérské i neorganizované sportovce, která je schopna oslovit širokou veřejnost i odborníky,“ prozradil předseda ČOV Jiří Kejval.

„Jsem moc ráda, že se s Emilovým životem a jeho sportovními úspěchy může seznámit další generace obyvatel České republiky,“ řekla Dana Zátopková, olympijská vítězka z hodu oštěpem.

Jak celý nápad vznikl? Motiv Zátopka dokonce namaloval sám čtyřnásobný olympijský vítěz. „Všiml jsem si, že když se Emil Zátopek podepisoval fanouškům, někdy k podpisu přikreslil dvě postavičky – sebe a paní Danu s oštěpem v ruce,“ vysvětlil akademický malíř Milan Jaroš, jak k celému nápadu přišel.

Fotogalerie

Bylo nutné změnit jen jedinou věc. „Výraz v panáčkově tváři. Původně se totiž Zátopkův panáček neusmíval a my chceme, aby z kresby byla naopak cítit radost,“ řekl autor motivu.

Stejně jako ve Vancouveru, Londýně a Soči, tak i kolekci pro Rio vyrobila česká firma Alpine Pro. „Pro nás je velkou ctí, že jsme mohli přenést motiv sportovního velikána Emila Zátopka na olympijskou kolekci Rio 2016,“ nechal se slyšet spolumajitel Alpine Pro Václav Hrbek.

„V minulosti sport vzdával holt umělcům a nechávali jsme se inspirovat umělci. Nyní se naopak umělci inspirují sportovcem,“ podotkl Kejval.

Emila Zátopka připomene Český olympijský výbor nejenom na dresech, nedávno vyšel i první ucelený životopis o českém běžci z pera Pavla Kosatíka, režisér David Ondříček zase chystá dokumentární snímek, který zachytí jednak nejslavnější momenty Zátopkovy sportovní kariéry, ale také jeho dopad na současnou světovou atletickou špičku. „Film bude zaměřen i na mezinárodní publikum a bude mít premiéru v rámci oficiálního programu olympijských her v Riu,“ řekl režisér.

„Chceme ještě udělat rozhovor i s Mo Farahem, který se chce pokusit dorovnat Zátopkův rekord v Riu. Zároveň pojedeme do Helsinek, kde ukážeme stadion, kde běžel,“ dodal Ondříček.

Líbí se vám motiv s kresbou Emila Zátopka?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 11. prosince 2015. Anketa je uzavřena.

Ano 784
Ne 68
Autoři: ,

Nejčtenější

Jaká korupce? Šéf Japonského olympijského výboru nařčení odmítá

Cukenazu Takeda, první muž Japonského olympijského výboru a vlivný člen...

Žádná korupce, jen běžná procedura. Cukenazu Takeda, první muž Japonského olympijského výboru a...

Další z rubriky

Je to vzkaz, že dopovat se nevyplácí, říká čekatel na olympijský bronz

Zápasník Marek Švec skončil v olympijské soutěži do 96 kg těsně bez medaile.

Je to už víc než osm let, co po prohraném souboji o bronz na letní olympiádě v Pekingu zůstal...

Olympiáda v Riu výrazně překročila rozpočet. Stála 308 miliard korun

Etiopský vytrvalec Feyisa Lilesa běží pro stříbrnou medaili v olympijském...

Cena za loňské olympijské hry v Riu de Janeiro? 43,3 miliardy realů (asi 308,3 miliardy korun)....

Boxer Alojan a vzpěrač Sincraian dopovali a přijdou o medaile z Ria

Rumunský vzpěrač Gabriel Sincraian na olympijských hrách v Riu de Janeiro.

Ruský boxer Michail Alojan a rumunský vzpěrač Gabriel Sincraian přijdou kvůli dopingu o olympijské...

Najdete na iDNES.cz