Šéf české mise pro Rio: I když to tak teď nevypadá, hry budou karneval

Vesnice sportovců pro olympijské hry v Rio de Janeiru. | foto: Český olympijský výbor

27 2016
Už jen 100 dní! Tak málo dělí sportovce i fanoušky od her v Rio de Janeiru. A se zrychlujícím se odpočtem přibývají starosti také pro Martina Doktora: bývalý dvojnásobný olympijský šampion je nyní šéfem mise pro Rio. „Věřím, že to, co nebude stoprocentní, Brazilci doženou nadšením,“ říká sportovní ředitel Českého olympijského výboru.

Těší jej, že by olympijská vesnice v Riu měla patřit k nejlepším i nejhezčím - a to má Martin Doktor možnost srovnávat, vždyť letní hry zažil nejprve jako kanoistický šampion a v Londýně i jako čelní funkcionář. „A do jídelny to naši sportovci budou mít z baráku třicet metrů,“ říká.

Ale proč si lhát: blížící se brazilská olympiáda skýtá i spoustu nejasností, problémů a potenciálních komplikací. Začne přesně za 100 dní.

Co vám aktuálně dává nejvíc zabrat?
Tento týden byl nejnáročnější z hlediska finalizace akreditací. Nabádáme svazy, aby tam daly co nejvíc lidí - protože kdyby se nakonec musel nominovat někdo, kdo nebude v systému, byl by obrovský problém ho na olympiádu dostat.

Takže byrokratická zátěž?
Dokonce máme i brigádníky, abychom zkontrolovali všechny údaje - je to skoro 700 jmen a u každého list různých věcí od data narození po jméno matky v době narození, což chtějí jen Brazilci. Na fotkách zase nesmějí být vidět zuby, jinak nám to hromadně pošlou zpátky a bude problém.

Martin Doktor, šéf české olympijské mise v Soči.

Martin Doktor, šéf české mise (snímek ze zimních olympijských her v Soči).

Výprava by mohla mít celkově až 220 lidí, z toho až 130 sportovců. Nyní má splněno 65 z nich, věříte skutečně v tak velký finální počet?
Nejsou tam třeba sportovci, kteří jsou na tom dobře v rankingu, jen ho nemají uzavřený. U tenistů vám naskočí deset lidí, judisté nejsou uzavření... A baskeťáci jsou dost významní, musíme s nimi počítat. Já si teď nemůžu dovolit říct, že z červencové olympijské kvalifikace asi nepostoupí - a když postoupí, tak teprve začnu něco zařizovat. To samozřejmě nejde. Zkuste zařizovat oblečení pro basketbalový tým těsně před hrami.

To jsou české záležitosti, co ty brazilské? Třeba nejistota ohledně odvolání prezidentky Rousseffové?
Ta je nad vším. Ale k olympiádě: hlavně musí dodělat transportní systém, všechno ostatní relativně funguje. Nářkům sportovců po testovacích závodech rozumím, jenže ono to při nich nikdy nefunguje tak, jak má. To jsem zažil na vlastní kůži třikrát; a v Londýně už jako bafík, kde jsem to vnímal víc. Z větší části jde o dočasné věci, ale transportního systému se bojím nejvíc.

U olympiády bývá klíčové, zda ji obyvatelé pořadatelské země vezmou za svou. Bude tomu tak v Riu, budou Brazilci žít olympiádou?
Myslím, že většina lidí bude nakonec olympiádou nadšená. Je to krásná velká akce a mají příležitost být na relativně dlouhou dobu světoví. Jasně, zprávy kolem politické situace tomu nenahrávají, ale s tím my těžko něco uděláme.

Rio je zvláštní destinace, nádherná i nebezpečná. Jaké budou hry?
Otázka sama nabízí odpověď. Budou to komplikace i pozitivní věci v jednom. Taková je brazilská nátura: jsou srdeční a v pohodě, ale chtít po nich termíny je problematické. To bude největší oříšek - bude třeba se trochu povznést. Některé věci holt nebudou fungovat ideálně, ale doženou je tím, že budou pro olympiádu nadšení. I když to teď nevypadá, atmosféra bude jako na karnevalu.

Co bezpečnost? V Riu jste byl na inspekci, řekněte, jaký byl váš osobní dojem: měl by se člověk bát jet na sochu Krista, na Cukrovou homoli?
Turistické atrakce jsou bezpečnostně dobře zajištěné. Lidi tam proudí ve velkém množství a nechávají tam peníze - neměl jsem pocit, že by bylo cokoli v nepořádku. Když jde člověk do centra, je to horší, ale takový stav je ve všech velkoměstech světa, kde si musíte dávat bacha. Nebo výrostci na plážích, kteří lidem strhávají řetízky z krku... Je dobré na sebe nepřivolávat neštěstí, když vím, že tam je problém. V naší výpravě jsou lidé, co jsou zvyklí cestovat. Horší to bude s diváky a fanoušky.

Řekl byste, že zhruba stačí selský rozum a obezřetnost k tomu?
Většinou ano. Člověk se samozřejmě může nějakou náhodou dostat do situace, ve které by být nechtěl, proto by měl mít informace, jak se chovat. Ty budeme ve spolupráci s ministerstvem zahraničí dávat všem - plánujeme vydat „manuálek“ pro ty, co pojedou do Ria. Ať už pro členy výpravy, nebo kohokoli ostatního.

Čili klasické rady typu mít peníze v kapse, ne v peněžence, nemít na sobě zlaté předměty, neukazovat drahé fotoaparáty?
To je jedna z věcí. Až se budou hry blížit, vydáme list doporučení. Ale na druhou stranu si foťák chce vzít každý, protože si chcete udělat nějaké pěkné snímky. Každý, kdo cestuje po světě, ví, jak se chovat.

Bezpečno jistě bude v olympijské vesnici. Budou v ní bydlet všichni Češi?
Naprostá většina z nich. Mimo by měli bydlet jachtaři, ale to je u jejich sportu kolektivní rozhodnutí, i jiných států. Pro případ, že by transportní systém zkolaboval, máme ve všech lokacích možnost externího ubytování.

Umíte odhadnout náklady na celou olympijskou misi Rio?
Celý rozpočet se může blížit k 60 miliónům - s tím, že to je trochu nadstřelené. Ale to už je se vším všudy. I s odměnami.

Hodně se teď řeší nový jednoslovný název Czechia, promítne se toto označení nějak i do olympijského vybavení, nebo zůstane Czech Republic?
Zůstává. Tohle jsou věci, co se plánují dlouho dopředu - a náklady na vybavení jsou dost velké na to, abych je vyhodil a nechal všechno předělat na Czechia. Navíc to není nutné. Předpokládám totiž, že oficiální název Česká republika dál platí.

Nejčtenější

Další z rubriky

Jamajčané byli v Pekingu pozitivní na clenbuterol a MOV o tom mlčel

Usain Bolt před tabulí se světovým rekordem - Jamajský sprinter Usain Bolt před...

Mezinárodní olympijský výbor zatajil a dále nevyšetřoval pozitivní dopingové testy několika...

Je to vzkaz, že dopovat se nevyplácí, říká čekatel na olympijský bronz

Zápasník Marek Švec skončil v olympijské soutěži do 96 kg těsně bez medaile.

Je to už víc než osm let, co po prohraném souboji o bronz na letní olympiádě v Pekingu zůstal...

MOV zahájil disciplinární řízení s 28 ruskými sportovci

Ilustrační snímek

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) zahájil disciplinární řízení s 28 ruskými sportovci, kteří jsou...

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na iDNES.cz