Mistři světa Prskavec a Kudějová našli přemožitele. Boj o Rio se zamotává

Vít Přindiš (na archivním snímku) vyhrál úvodní závod olympijské kvalifikace kajakářů | foto: Pavlína Zástěrová

16 2016
V dešti a chvílemi i ve větru odstartovala na kanálu ve Veltrusech česká olympijská kvalifikace vodních slalomářů. Pouze vítěz pětidílného seriálu si v každé kategorii zajistí postup na hry v Riu. A hned v prvním závodě našli přemožitele i dva aktuální mistři světa na kajaku, Jiří Prskavec a Kateřina Kudějová.

Oba nabrali na trati finále po jednom šťouchu.

Tím však podobnosti končí.

Kateřina Kudějová si byla chyby, kterou udělala ve spodní polovině trati, plně vědoma. „Už jsem tam nemohla,“ říkala.

Jiří Prskavec naopak tvrdil: „Nevím, že bych bránu šťouchl. Ani náhodou, to cítíte. Ale mám toho šťoucha napsaného.“ Snažil se sice protestovat, jenže marně. „Mně protest stejně nikdy v životě nevyšel,“ ulevil si.

Kudějová posléze i s jednou chybou vybojovala druhé místo za Karolinou Galuškovou, a protože si do kvalifikace přinesla pětibodový bonus za vítězství na posledním mistrovství světa, byla nadále usměvavá a spokojená.

„Víceméně mi teď stačí končit do první trojky, pokud se ostatní holky budou kolem mě míchat,“ svěřovala se. „Takže i s tím druhým místem jsem tady v pohodě, i když bych samozřejmě chtěla vyhrát. Byla jsem docela nervozní, zítra už to bude klidnější.“

Prskavec naopak skončil čtvrtý, za vítězným Vítem Přindišem, Ondřejem Tunkou a Lubošem Hilgertem - a neusmíval se. „Jel jsem to, co jsem chtěl, a mělo to být v cíli první nebo druhé místo. Jsem trochu smutný, že výsledek zase ovlivnili rozhodčí,“ říkal mistr světa z Londýna.

Shodně pátí jsou olympijští medailisté z let minulých: Vavřinec Hradilek a Štěpánka Hilgertová. Před tu se kromě Galuškové a Kudějové dostaly ještě Veronika Vojtová a neteř Amálie Hilgertová.

Na trati nabrala Štěpánka Hilgertová dva šťouchy. „Drhlo mi to a navíc přišly chyby. Ale na mém přístupu k dalším závodům by výsledek neměl nic změnit,“ podotkla. Česko reprezentovala na šesti předchozích hrách, tentokrát je však v 48 letech v jiné pozici než dříve.

„V minulé olympijské kvalifikaci v roce 2012 jsem věděla, že by proti mně měla reálně stát jen Kača Kudějová,“ vzpomínala legenda vodního slalomu. „Teď mi bylo dopředu jasné, že musím počítat jak s Karolínou Galuškovou, tak s Verčou Vojtovou. Že už to nebude jen mezi námi dvěma.“

Hradilek se podobně jako Prskavec nevyvaroval jednoho šťouchu. „Byla to lehká trať, ta chyba se neodpouštěla,“ říkal. Podobně jako Prskavec si pak přál: „Snad bude zítřejší trať těžší.“

Potěšil jej alespoň triumf sparingpartnera Přindiše. „Byl jsem rád, že vyhrál zrovna on. Myslím, že se to ještě hodně prostřídá. I má šance na Rio určitě žije, boj to bude až do konce. Je nás ve hře pět, což je velký masakr. Ale aspoň budou závody pro diváky zajímavé.“

Ve dvou závodech ve Veltrusech a příští víkend i ve dvou závodech v Praze získá deset nejlepších vždy 11, 9, 8, 7, 6 až 1 bod. Navíc čtyři kajakáři obdrželi v předstihu do kvalifikace bonusové body podle výsledků na loňském mistrovství světa: šampioni Prskavec a Kudějová 5 bodů, finalisté Tunka a Hilgertová 1 bod.

Po skončení čtyř nominačních závodů se tři nejlepší lodě v každé kategorii probojují na květnové mistrovství Evropy do Liptovského Mikuláše. To se pro ně stane pátým kvalifikačním kláním v boji o olympijské letenky, které bude obodováno 11, 9 a 7 body.

Nejhorší z pěti výsledků celého kvalifikačního seriálu se pak každému škrtne a ze vzniklého pořadí vždy jen nejlepší loď „propluje“ až do Ria. Takové je omezení, které pro vodní slalom zavedl Mezinárodní olympijský výbor. Mezi země, které mají právo startu v Riu, se Češi ve všech kategoriích probojovali na minulém mistrovství světa v Londýně.

„Pořád celkově v kvalifikaci vedu,“ uklidňoval se Prskavec.

Úvodní díl kvalifikace deblkanoistů ovládlo duo Kašpar-Šindler, mezi kanoisty byl nejlepší Michal Jáně. Dvojnásobný olympionik Stanislav Ježek obsadil se čtyřmi trestnými vteřinami až 7. místo.

„Tahle trať se mi vůbec nelíbí, některé tyče jsou příliš nízko, a to já neumím jezdit. Ale s tím se každý musíme poprat,“ hodnotil Ježek.

Limitovalo jej také zranění, o Velikonocích si při sekání dříví usekl kus palce, který mu lékaři opět přišili. „Ovlivnilo to především můj trénink před kvalifikací, na vodu jsem se vrátil před pěti dny.“

Olympijská kvalifikace vodních slalomářů

První závod ve Veltrusech

K1 muži: 1. Přindiš 85,25 (0), 2. Tunka 86,80 (0), 3. Hilgert 87,80 (0), 4. Prskavec 88,72 (2), 5. Hradilek 89,38 (2).
C1 muži: 1. M. Jáně 93,42 (0), 2. Gebas 94,27 (2), 3. Rohan 95,56 (2),... 7. Ježek 99,17 (4).
C2 muži: 1. Kašpar-Šindler 96,46 (0), 2. Karlovský-Jáně 97,44 (0), 3. Koplík-Vrzáň 106,03 (6).
K1 ženy: 1. K. Galušková 100,00 (0), 2. Kudějová 101,09 (2), 3. Vojtová 103,05 (2), 4. A. Hilgertová 104,13 (4), 5. Š. Hilgertová 107,04 (4).
C1 ženy (neolympijská kategorie): 1. Hošková 110,00 (0), 2. Fišerová 111,87 (2), 3. Satková 114,54 (2).
Stav olympijské kvalifikace v kategoriích kajakářů s připočtením bonusových bodů za MS - muži: 1. Prskavec 12 (7+5), 2. Přindiš 11, 3. Tunka 10 (9+1), 4. Hilgert 8, 5. Hradilek 6.
Ženy: 1. Kudějová 14 (9+5), 2. Galušková 11, 3. Vojtová 8, 4.-5. Š. Hilgertová 7 (6+1) a A. Hilgertová 7.

Autor:

Nejčtenější

Pořadatelé OH 2020 se vedle vedra chystají i na tajfun a liják

Piktogramy, které budou provázet olympijskými hrami v Tokiu 2020.

Pořadatelé olympijských her 2020, které odstartují za rok a týden v Tokiu, se připravují nejen na...

Další z rubriky

MOV zahájil disciplinární řízení s 28 ruskými sportovci

Ilustrační snímek

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) zahájil disciplinární řízení s 28 ruskými sportovci, kteří jsou...

Je to vzkaz, že dopovat se nevyplácí, říká čekatel na olympijský bronz

Zápasník Marek Švec skončil v olympijské soutěži do 96 kg těsně bez medaile.

Je to už víc než osm let, co po prohraném souboji o bronz na letní olympiádě v Pekingu zůstal...

Olympiáda v Riu výrazně překročila rozpočet. Stála 308 miliard korun

Etiopský vytrvalec Feyisa Lilesa běží pro stříbrnou medaili v olympijském...

Cena za loňské olympijské hry v Riu de Janeiro? 43,3 miliardy realů (asi 308,3 miliardy korun)....

Najdete na iDNES.cz