Nejkontroverznější místo her. Zátoka, která za nic nemůže

Brazilská Marina de Gloria v Rio de Janiru je dějištěm jachtařských olympijských závodů. | foto: Profimedia.cz

9 2016
Rio de Janeiro (Od našeho zpravodaje) - Jak ironické umějí dějiny být: místo, díky němuž Rio de Janeiro kdysi vzniklo, mu teď při olympiádě dělá celosvětovou ostudu. V zátoce Guanabara, nejkontroverznějším místě her, teď bojují o medaile jachtaři.

Když sem na Nový rok léta Páně 1502 připluly portugalské lodě, jejich posádka poděkovala Bohu a poté založila město, které se za následujících pět století rozšířilo neuvěřitelným způsobem a dopracovalo to až k letní olympiádě.

Když v pondělí v zátoce Guanabara zahájili jachtaři olympijskou regatu, dohlížel na ni Boží Syn z kamene, ovšem moře pod sochou Krista Spasitele mělo do stavu, v němž je Evropané kdysi za časů konkvisty objevili, opravdu daleko.

Tak jsem konečně tady, na nejkontroverznějším místě her. Podle zpráv čekáte drtivý útok na čichové buňky a kilogramy vyplaveného odpadu. Jenže Marina da Glória, odkud jachtaři vyrážejí k závodům, byla zrovna bez poskvrnky.

Jelikož je Rio kolikrát jedna velká ironie, cítit tady šlo leda zapálení pro závod. Zatímco přímo u hlavního olympijského parku to kvůli nevábnému puchu z jezera Jacarepaguá působí, jako by před vámi někdo upustil plató zkažených vajec, tady nic. Kdepak ekologická katastrofa! Jen silný vítr vířil prach a bušil do cedulí, lodí i stanů, jimiž se přichází do areálu.

Aby ovšem nevznikla mýlka, zátoka Guanabara má průšvihů spoustu. A pořádných. Voda je těžce kontaminovaná, plná virů a bakterií, často silně zapáchající. Vidět je v ní prakticky cokoli včetně mrtvých zvířat. Už dlouho se hovoří o tom, jak moc nebezpečná (ne)bude nejen pro jachtaře, ale jako šiřitelka špíny potenciálně i třeba pro dálkové plavce či triatlonisty. Je to neuralgický bod letošní olympiády.

A problém široký jako zátoka sama.

Když bude pršet, bude zle

Stát na březích Marina da Glória a posuzovat podle toho celou Guanabaru by byla kardinální chyba, jako kdybyste pro jednu palmu přehlédli celý prales. Je to třeba jako rozhlédnout se ve Frymburce - a začít rovnou hodnotit celé Lipno.

Notoricky známé záběry ze světových agentur na těžko uvěřitelný nepořádek se totiž klidně mohly odehrát desítky kilometrů odsud, úplně mimo Rio.

Guanabara je obrovská zátoka, druhá největší v Brazílii, má 412 kilometrů čtverečních. Byť se u Cukrové homole téměř „zavře“ a její šířka tam činí pouhých 1 500 metrů, maximální rozpětí má horentních 31 kilometrů.

Zátoka Guanabara v Riu, místo pro jachtařské olympijské závody.
Jachtařská olympijská generálka v zátoce Guanabara.

„Osmdesát procent vody sem jde znečištěných. Z mnohamilionového města. Kdo zná české vesnice a potůčky za nimi, tak ví, jak taková voda občas vypadá,“ říká Jakub Kozelský, trenér a manžel Veroniky Kozelské Fenclové, jedné ze tří zástupců Česka v olympijských závodech jachtařů.

A znečištění v Riu má samozřejmě ještě úplně jiný rozměr. Otevřená kanalizace je leckde normou, a tak do vody tečou splašky, fekálie. Nejen z dějiště her - na druhé straně břehu, často skryté v mlžné bělobě, leží milionové město Sao Goncalo, kde to nebude jiné.

Rio má asi šest a půl milionu obyvatel, celá metropolitní oblast dvanáct milionů. A klíčové bývá počasí. „Záleží, jestli prší, nebo ne. Déšť je problém, všechno se vypláchne ven,“ říká Kozelský, který místní vody poznal už před olympiádou.

Má tak s čím srovnávat a má důvody být aspoň částečně optimistický: „Teď dva měsíce nepršelo, situace je na místní poměry velmi dobrá. Když nebude pršet, bude to v pohodě. My to stejně nevyřešíme.“

Fotogalerie

Tohle je přístup českého týmu, který lze asi těžko rozporovat - je pozdě na cokoli jiného než se snažit eliminovat následky.

Olympiádu už nikdo jinam nepřeloží. Než mudrovat nad teoriemi v podmiňovacím způsobu, radši si Kozelská Fenclová a spolu s ní Viktor Teplý a Karel Lavický hlídají, aby ideálně na lodi nepřišla do styku s vodou ani lahev s pitím.

„Máme opatření, abychom rizika minimalizovali. To je celé, co s tím můžeme a chceme dělat,“ dodává Kozelský. Aspoň oni už nechtějí přidávat další slova, nebohá Guanabara si toho ostatně vyslechla dost. A přitom sama neprovedla nic.

280 háčků na 200 odpadků

Je to tak prosté: zátoka se dost těžko dokáže ušpinit sama. Viníky jsou ti, kdož u svých domovů zaneřáďují vody, které do Guanabary ústí. Ukázala je unikátní reportáž New York Times, na níž mimochodem pro patrně nejlepší noviny planety pracovalo dohromady 14 lidí. Celkem napočítali kolem padesáti přítoků a vypravili se k řece Sarapuí, jež je zodpovědná za zhruba deset procent vody v Guanabaře.

Místo, odkud kdysi obyvatelé oblasti normálně pili přímo z proudu, se proměnilo v regulérní stoku a Marcio José do Nascimento listu řekl: „Co vám budu lhát, hodíme do řeky úplně všechno.“

A aby bylo jasno: to tu skutečně znamená ÚPLNĚ všechno. Voda je toho smutným, tmavým zrcadlem. Dnešní babičky vzpomínají, jak si ze Sarapuí do igelitových sáčků lovily rybky jako domácí mazlíčky, pro dnešní děti už to žádná řeka není; berou ji jako odpudivý obří kanál.

Guanabara, znečištěný záliv u Rio de Janeira

Po její délce se nacházejí továrny, rafinérie, favely. A do toho samozřejmě odpad z Ria. Z Cukrové homole jsem sledoval asi půltucet lodí a z té nejvíc vlevo se, jakoby nic, šířila mastná skvrna vypouštěného hnusu. A to byla pořád jen kapička. Guanabara má v sobě také dvě letiště Ria, vnitrostátní Santos Dumont i mezinárodní Galeao. V rybářské vesnici stojící u něj pro New York Times odhadli, že na 280 háčků „uloví“ přibližně dvě stovky odpadků.

Na to vše myslím v příjemném odpoledni v Marina da Glória. Místní s vášní hráli fotbal na umělé trávě, betonu i na prašných hřišťátcích, zdání však klame: v téhle oblasti už je Rio pořádně ostré, syrové. Chodit po soumraku na ulici je velký risk, v noci se občas ozve zlověstné zaštěkání výstřelů. Podobně ten den klamala také Guanabara.

Zátoka, která za nic nemůže.

Zátopka plná odpadků trápila jachtaře už loni při tréninku. O odpad na hladině převrhli loď:

Nejčtenější

Kopl bych se do zadku, vyčítal si Nepejchal po druhé medaili v Minsku

Střelec Filip Nepejchal s bronzem z Evropských her v Minsku

VIDEO Střelec Filip Nepejchal vybojoval na Evropských hrách v Minsku už druhou bronzovou medaili, ke...

Levné a rozházené. Český funkcionář z MOV vysvětluje, jak hry mění tvář

Čestný prezident organizačního výboru 10. Zimního evropského olympijského festivalu mládeže Roman Kumpošt při předávání olympijského ohně představitelům pořádajících měst v budově Krajského úřadu v Liberci, kde hořící pochodeň spustila požární alarm.

Poprvé v historii byl členem hodnotící komise MOV, která posuzovala kandidáty na uspořádání...

Bylo to trápení, v postoji jsem hrozně ztrácel, posteskl si Krpálek

Lukáš Krpálek prohrál v Minsku souboj o bronz z Evropských her.

Lukáš Krpálek prohrál na Evropských hrách v Minsku zápas o bronz a ještě několik minut po zápase...

Zimní olympiáda v Koreji přinesla rekordní zisk, nastal čas dělení

Slavnostní zakončení zimních olympijských her v jihokorejském Pchjongčchangu....

Zimní olympijské hry v Pchjongčchangu byly pro Mezinárodní olympijský výbor rekordně ziskové....

Další český bronz, na Evropských hrách se v časovce blýskl Bárta

Český silniční cyklista Jan Bárta v mužské časovce v brazilském Riu. (10. srpna...

VIDEO Česká výprava slaví na Evropských hrách v Minsku další medaili, Jan Bárta si vyjel v ulicích...

Další z rubriky

Jamajčané byli v Pekingu pozitivní na clenbuterol a MOV o tom mlčel

Usain Bolt před tabulí se světovým rekordem - Jamajský sprinter Usain Bolt před...

Mezinárodní olympijský výbor zatajil a dále nevyšetřoval pozitivní dopingové testy několika...

KOMENTÁŘ: Říše lži lamentuje: Svět lže. A vnější nepřítel se jí hodí

Richard McLaren hovoří o ruském dopingu.

Neopodstatněná urážka. Do očí bijící hulvátství. Nepodložená obvinění z McLarenovy zprávy by...

Je to vzkaz, že dopovat se nevyplácí, říká čekatel na olympijský bronz

Zápasník Marek Švec skončil v olympijské soutěži do 96 kg těsně bez medaile.

Je to už víc než osm let, co po prohraném souboji o bronz na letní olympiádě v Pekingu zůstal...

ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta
ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta

Jak to u vás vypadá, když dáte dětičky na hlídání tátovi?

Najdete na iDNES.cz