Případ Sáblíková: Cyklistický svaz start v Riu potvrdil, ač tvrdí opak

Martina Sáblíková při tréninku v Riu de Janeiro. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

13 2016
Martina Sáblíková na olympijských hrách v Riu de Janeiro po všech peripetiích nestartovala. Český svaz cyklistiky podle jeho šéfa Mariána Štetiny udělal jedinou chybu, že zprávy o nominaci české cyklistky do Ria nedementoval. Redakce ale dostala k dispozici sérii dokumentů, které dokazují opak.

„Do poslední chvíle trénovala, v pondělí jsme jeli dvakrát časovkářský okruh a Martina po trati doslova letěla,“ říkal mrzutý trenér Petr Novák, když padla i poslední naděje na start jeho svěřenkyně na letních olympijských hrách v Riu.

Sáblíková se tak ve středu neobjevila na rampě, aby zápolila s nejlepšími cyklistkami světa. Ani zvláštní panel Mezinárodní sportovní arbitráže verdikt nezměnil.

Fotogalerie

Nebyla soupeřkou už trojnásobné olympijské šampionky Kristin Armstrongové, nejspíš teď na pár dní a možná i týdnů na kolo vůbec nesedne.

Ale čí to byla vina? Proč situace došla až tak daleko? Viník se hledá od začátku června, kdy se přišlo na to, že Sáblíková v Brazílii startovat nebude.

Až ve čtvrtek, po více než dvou měsících, promluvil obsáhle předseda Českého svazu cyklistiky Marián Štetina.

„Asi dvě sekundy po jejím dojezdu (na mistrovství světa v Richmondu) jsem zaznamenal ve všech médiích, že je nominovaná na olympiádu. Vina Českého svazu cyklistiky je jednoznačně v tom, že nedementoval zprávy, které někdo poskytoval novinářům o nominačních kritériích na olympiádě. Podle mého názoru ale fakt, že Český svaz cyklistiky nedementoval tyto informace, nezapříčinil, že Martina na olympiádě nestartuje,“ nechal se slyšet Štetina.

Jinou chybu nevidí. „Jestli se stala chyba svazu, tak ta, že nikdo nedementoval, že by Martina Sáblíková měla vyjeté místo,“ dodal.

Jenže svaz nejenže tyto zprávy nedementoval, on je podporoval, sám je tvořil.

Když svaz informuje o postupu na olympiádu

Hned po časovce v Richmondu vyšel na SVAZOVÝCH stránkách článek s názvem „Sáblíková si vybojovala letenku do Ria.“

Generální sekretář svazu Stanislav Kozubek zase psal na svůj Twitter: „Po Martině i Honza Bárta vybojoval místo pro časovku na LOH Rio de Janeiro. Češi v Richmondu zatím za jedna.“ Jeho vyjádření je k nalezení na Twitteru dodnes.

23.září 2015 v 21:35, příspěvek archivován: 12.srpna 2016 v 17:56

Po Martině i Honza Bárta vybojoval místo pro časovku na LOH Rio de Janeiro.Češi v Richmondu zatím za jedna! #Rio2016 #go4rio

O týden později pak v hodnocení celého šampionátu na svazových stránkách kromě jiného najdeme: „Jezdili aktivně, byli vidět a navíc kromě sedmého místa Michala Schlegela v závodě U23 zajistili Jan Bárta a Martina Sáblíková místa pro start v časovce pro české barvy na olympijských hrách příští rok v Rio de Janeiru.“

O startu české cyklistky pak dále svaz informoval i po vyhlášení Krále cyklistiky v listopadu, nebo několikrát v letošním roce.

Třeba 18. května se na facebookových stránkách svazu objevila fotka, kde Sáblíková pózuje s národním dresem s popiskem, že právě časovkářská kombinéza do Ria se pro českou šampionku připravuje. Jen týden nato Sáblíková vyhrála časovku do vrchu v závodě Visegrádské 4 a svaz znovu psal o tom, že bude v Riu startovat.

Znovu to byl i sekretář svazu Stanislav Kozubek, kdo všechny ujišťoval, že Česko má své místo v ženské kategorii na silnici. Na svůj Twitter vystavil domnělá kvalifikační místa pro olympiádu: „Silnice: 4 muži, 1 žena; MTB: 3 muži, 1 žena...“ A tak dále.

27.května 2016 v 15:20, příspěvek archivován: 12.srpna 2016 v 17:57

Czech cycling qualifying places @Rio2016_en Road: 4 men,1 woman MTB: 3 men,1 woman Track: 2 men BMX: TBC (probably 1 woman) @olympijskytym

Žádné pochyby, jestli to tak opravdu je.

Místo měla i v nominačních kritériích vydaných ČSC

„Mezinárodní cyklistická unie (UCI) vydala kvalifikační kritéria pro start na olympijských hrách. Neprodleně poté jsme tato kvalifikační kritéria nechali přeložit a vyvěsili je na webových stránkách Českého svazu cyklistiky,“ vrátil se Štetina k prokletým nominačním kritériím, o kterých se vedly dlouhé spory.

Jistě, nominační kritéria na webových stránkách visela od listopadu, ale byla v nich rovněž informace o startu Martiny Sáblíkové v Riu.

Co v dokumentu přesně stálo?

V ženské kategorii bylo jasně napsáno, že pro časovku Česko získalo jedno místo, které by na základě výsledků měla získat Martina Sáblíková. Následovala kritéria, která musela Češka splnit, aby byla právě ona vybrána – účast na dvou Českých pohárech, tři starty v mezinárodních závodech, vítězství v časovce na MČR, účast na zátěžových testech.

Tohle všechno splnila, přesto...

V případě neúčasti Sáblíkové pak jedno místo měla získat žena s nejlepší formou a nejvyšším umístěním v žebříčku UCI.

Martina Sáblíková pózuje s dresem pro olympijské hry v Riu.

Martina Sáblíková pózuje s dresem pro olympijské hry v Riu.

U silničního závodu pak stála věta: „Pro účast na silnici platí stejná kritéria viz. výše.“

Tyto dokumenty se na svazových stránkách objevily 18. listopadu 2015, nominační kritéria byla schválena 5. ledna 2016.

K dohledání jsou i další dva dokumenty, které potvrzují, že za kvalifikační proces je zodpovědný cyklistický svaz i národní olympijský výbor. Ve druhé kapitole Stanov ČSC se píše: „ČSC zajišťuje, organizuje a řídí státní reprezentaci České republiky a zastupuje českou cyklistiku v rámci jejich mezinárodních vztahů, úzce spolupracuje s UCI, UEC, ČOV, ČSTV – respektuje jejich statut a jejich pravidla pro organizaci soutěží, prosazuje v činnosti těchto organizací zájmy české cyklistiky i zájmy své.“

Když Štetina dostal dotaz, jestli by servis a aplikaci nominačních kritérií neměl zajišťovat svaz, řekl: „Servis? Ten spočíval v tom, že jsme dali překlad nominačních kritérií.“

Tím to pro něj skončilo.

Ale podle Olympijské charty, které na Stanovy navazuje, nemělo. „Aplikace kvalifikačních kritérií přísluší Mezinárodní federaci (tedy UCI), národním federacím (tedy ČSC) v nich sdruženým a N. O. V. (ČOV) podle oblastí jejich odpovědnosti,“ píše se v chartě.

„My řešíme veškeré nominace v momentu, kdy obdržíme nominaci od UCI. To je stejné jako s mistrovstvím světa. Když přijde, kolik máme míst, tak to začneme řešit. Takže se čekalo, dokud UCI nezveřejní kvalifikační kvóty,“ ohrazuje se Štětina, proč nezačali celou situaci řešit dříve.

Z toho vyplývá, že jakmile svaz zjistí, že nemá žádné místo pro svou reprezentantku, začíná situaci řešit. Ale to je už přece příliš pozdě.

Vyjádření vedení ČSC vyznívá v kontextu přiložených materiálů ještě prapodivněji.

Sáblíková i její trenér byli kvůli nemožnosti startu zklamaní:

Nejčtenější

Malé Nagano. Češi slaví zlato na Evropském olympijském festivalu mládeže

ZLATO J NAŠE. Český tým na Evropském zimním olympijském festivalu mládeže v...

Na led padaly helmy a hokejky. Siréna, která oznamovala konec zápasu, přitom zazněla až vzápětí. A...

Jižní a Severní Korea chtějí mít společné týmy i v Tokiu

Týmy Severní a Jižní Kereje nastoupili při slavnostním zahájení zimních...

Jižní a Severní Korea uvažují o tom, že i na olympijských hrách 2020 v Tokiu vytvoří v některých...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Říše lži lamentuje: Svět lže. A vnější nepřítel se jí hodí

Richard McLaren hovoří o ruském dopingu.

Neopodstatněná urážka. Do očí bijící hulvátství. Nepodložená obvinění z McLarenovy zprávy by...

Boxer Alojan a vzpěrač Sincraian dopovali a přijdou o medaile z Ria

Rumunský vzpěrač Gabriel Sincraian na olympijských hrách v Riu de Janeiro.

Ruský boxer Michail Alojan a rumunský vzpěrač Gabriel Sincraian přijdou kvůli dopingu o olympijské...

Odstoupil francouzský šéf vyšetřovací komise MOV, která řeší ruský doping

Guy Canivet

Francouz Guy Canivet, šéf vyšetřovací komise Mezinárodního olympijského výboru (MOV) zabývající se...

Najdete na iDNES.cz