Doporučujeme

Karel Lavický skončil před čtyřmi lety na olympiádě v Lodýně na 36. místě. V Rio de Janeiru bude chtít vybojovat lepší výsledek. | foto: Archiv Karla Lavického

Olympiádu měl Lavický trávit v parku u Lipna. Teď rychle balí do Ria

• 0
S tím, že se v srpnu vydá do Jižní Ameriky, už moc nepočítal. Byl předběžně domluvený, že bude fungovat v olympijském parku na Lipně. Ve složité kvalifikaci mu účast v Riu unikla. Českobudějovický windsurfer Karel Lavický teď ale zažívá, že nic není stoprocentně jisté.

Norský svaz uvolnil jedno vyjeté místo a to zbylo na třicetiletého Jihočecha, který tak bude chtít v Riu zlepšit svou 36. pozici z Londýna. Teď pro něj začíná souboj s časem, aby stihl vyřídit administrativní záležitosti.

I přesto počítám, že máte radost, ne?
Samozřejmě. Sice je to hodně na poslední chvíli a mrzí mě, že se nepovedlo, abych si vyjel místo hned v přímé kvalifikaci, ale mám radost, že se to povedlo alespoň takhle.

V kvalifikaci vám postup do Ria utekl o jedno místo. Nepočítal jste přece jen s tím, že by na vás pozice zbýt mohla?
Ta kvalifikace byla docela složitá. Na jednom závodě na Mallorce mi to uteklo o jedno místo, ale teď se to pořadí čekatelů na uvolněné místo dělalo z mistrovství světa v roce 2015 a tam jsem byl níž. Šance, že se uvolní tolik míst, byla o trošku menší.

Nicméně, víte to už od minulého týdne, ne?
Já se to od toho norského závodníka dozvěděl někdy ve čtvrtek, nebo v pátek. Jenže norský svaz to musí oficiálně odříct, nahlásit to na mezinárodní jachtařskou federaci a ta potom místo přidělí další zemi, která je v pořadí. Všechno bylo potřeba trochu urychlit, ale Norové v tom byli trochu laxní. Český svaz jachtingu v tom velmi pomohl, urgoval to, aby se to oficiálně vědělo a bylo jasno. Je v tom spousta byrokracie.

Když vás o tom informoval sám závodník, víte i, proč se místo uvolnilo?
Některé země mají svoje národní kritéria. Závodník se třeba musí umístit například v top desítce na vybraných závodech, aby měl šanci na nějaký lepší výsledek. A to se mu nepovedlo. Nesplnil interní kritéria, aby ho zařadili do olympijské nominace.

Co teď tedy musíte řešit?
Hlavně je to vyřizování spousty formalit, vyplňování dokumentů, podepisování papírů a je potřeba řešit nějak logistiku. Jak se tam dostanu, kdy do Brazílie poletím a kde budu bydlet, protože tohle už má většina závodníků dávno zařízené dopředu.

Pomohou zkušenosti z předchozí olympiády?
Těch věcí je zhruba stejně. Teď je to ale potřeba vyřešit během týdne. Předtím jsem na to měl několik měsíců. V tomhle je to hektičtější. Jinak jsou to zhruba stejné věci.

A co příprava. Už jste měl v plánu něco jiného?
Bylo předdomluvené, že se zúčastním a budu fungovat v parku Rio - Lipno. Ale vlastně jsem přišel jen o možnost trénovat přímo v Riu na místě. Vyzkoušet si tam různé podmínky. To už teď nestihnu. Ale věřím, že před závody bude nějaký čas si to vyzkoušet. V tom by neměl být problém. Někdy to bývá naopak. V Londýně jsem na tom místě trénoval hodně a k nějakému dobrému výsledku mi to nepomohlo. V Riu budu startovat s čistou hlavou.

A z tréninku jste nevypadl?
Byl jsem v Itálii na Lago di Garda a teď jsem s maďarským týmem na Balatonu, takže trénuju pořád.

S jakými ambicemi do Ria pojedete?
On je to hodně specifický závod. Uvidíme, jaké tam budou podmínky, jak se to bude vyvíjet. Určitě bych chtěl zlepšit pozici z Londýna. Jedu tam jako náhradník. Nějaká svoje očekávání mám. Jsou tam určitě hodně náročné podmínky. Jsou tam proudy, mluví se o různých odpadcích ve vodě. Může to tam dopadnout jakkoliv a zajímavě.

Už jste někdy v Riu byl?
Před třemi lety jsme měli mistrovství světa asi 100 kilometrů od Ria. Byl jsem se podívat na místo, kde by se mělo závodit, takže určitou zkušenost s tím mám.

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.