Sportovat, vítězit, milovat. Britský pár už má deset olympijských zlatých

KDYŽ DVA SE RÁDI MAJÍ... Britští dráhoví cyklisté Laura Trottová a Jason Kenny se zlatými medailemi v Riu | foto: AP

20 2016
Rio de Janeiro (Od našeho zpravodaje) - Na olympiádě v Brazílii se zrodil nejúspěšnější pár v historii her. Laura Trottová a Jason Kenny získali dohromady pět zlatých, celkem jich už v kariéře mají deset. Příběh dráhových cyklistů, kteří plánují po skončení her svatbu, uhranul nejen Velkou Británii, odkud pocházejí.

Ona je temperamentní a upovídaná, on plachý a nenápadný.

Ona jezdí omnium, on keirin, disciplíny z dráhové cyklistiky.

Ona vyhrála v Riu dvě zlata, on tři.

Laura Trottová a Jason Kenny. Nejúspěšnější sportovní pár olympijské historie.

Po skončení jejich závodů, tedy v úterý večer, by v medailovém pořadí zemí obsadili třinácté místo, daleko před Českem, ale i před hostitelskou Brazílií či Keňou.

„Je to neuvěřitelné,“ řekl Kenny. „A je hezké vítězit společně, samozřejmě.“

Před novináři je varoval Beckham

Jejich příběh se začal odvíjet před olympijskými hrami v Londýně. Trottová vzpomínala, že když poprvé Kennyho potkala, nelíbil se jí. „Opravdu ne. Kdybych s ním byla v pokoji, jen tak by tam seděl. Nepřišel by za mnou,“ vyprávěla Telegraphu.

Fotogalerie

Laura Trottová a Jason Kenny v Riu

Nakonec se ale dali do řeči. „Že mezi nimi dvěma něco je, to mi poprvé došlo, když mi Jason zavolal a řekl: Přivedu Lauru domů na slaninový sendvič,“ vybavila si jeho matka Lorraine.

Ptala se ho, jestli je Laura jeho přítelkyní. Popřel to. „Jen kamarádka.“

Pak přišla olympiáda. Oba tam vyhráli dvě zlaté. Pro Británii se stali většími hvězdami, než si sami uvědomovali. Tou dobou ještě veřejnost nevěděla, že tvoří pár, ale záhy se to změnilo. Fotoreportéři je zachytili, jak se líbají při sledování beachvolejbalového turnaje.

Před nimi tehdy seděl fotbalista David Beckham, který je varoval: Dávejte si pozor. „Myslel si, že by nás novináři mohli vyfotit.“

Měl pravdu.

Po Riu svatba. Po kariéře děti

Bulvár si úspěšný sportovní pár rychle oblíbil; ale ani zvýšená pozornost médií nevzala cyklistům elán a koncentraci. Perfektně se připravili na olympiádu v Riu - a na ní jen potvrdili svoji výjimečnost. Kenny získal celkově páté a šesté zlato, Trottová třetí a čtvrté. On je nyní spolu s Chrisem Hoyem nejúspěšnějším britským sportovcem, ona zase nejúspěšnější Britkou.

„Miloval bych ji, i kdyby jí to nešlo. Ale to zjevně není ten případ,“ řekl Kenny. „Podporujeme se tak, jako by to dělal každý jiný pár. Ale nejlepší na tom je, že můžeme soutěžit spolu a oslavovat spolu.“

„Jason si toho musí ode mě tolik vyslechnout... Zažíváme spolu naše vzestupy i propady. Ale protože si Jason prochází tím samým, co já, tak je to skvělé. Ví, co mi říct, protože má za sebou to samé,“ prohlásila Trottová.

Jejich odlišné povahy se výborně doplňují. Kennyho klid a rozvážnost vyvažuje roztěkanost a energičnost Trottové. „Kdyby oba byli jako Jason, kdo ví, jestli by se o něčem vůbec bavili. A chraň bůh před tím, mít doma dvě Laury!“ líčil Adrian, otec Trottové.

Na Vánoce 2014 se zasnoubili - na gauči doma v Cheshire při sledování seriálu EastEnders. Po olympiádě v Riu plánují svatbu. A pak, jednou, až ukončí kariéry, i děti.

Ale to je nejspíš ještě daleko. Však jí je teprve 24 let, jemu 28. Oba mohou závodit ještě dlouho - a na příštích hrách v Tokiu svou úctyhodnou sbírku ještě rozšířit. Už jako manželé.

„Kdybych měla za partnera někoho mimo cyklistický svět, bylo by to těžké. Všechno bych mu musela vysvětlovat od začátku!“ řekla Trottová.

Zato takhle? Takhle mohou sportovat, vítězit, milovat - a všechno společně.

Další z rubriky

Odstoupil francouzský šéf vyšetřovací komise MOV, která řeší ruský doping

Guy Canivet

Francouz Guy Canivet, šéf vyšetřovací komise Mezinárodního olympijského výboru (MOV) zabývající se...

Je to vzkaz, že dopovat se nevyplácí, říká čekatel na olympijský bronz

Zápasník Marek Švec skončil v olympijské soutěži do 96 kg těsně bez medaile.

Je to už víc než osm let, co po prohraném souboji o bronz na letní olympiádě v Pekingu zůstal...

Keňský olympijský funkcionář byl zatčen pod postelí v bytě plném bot Nike

Ben Ekumbo

Viceprezident Keňského olympijského výboru byl v pondělí zatčen kvůli podezření z rozkrádání....

Najdete na iDNES.cz