Sobota 10. prosince 2022, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 10. prosince 2022 Julie

Měsíc do her: kdo se kvalifikoval do Ria? Kteří Češi mají ještě naději?

  7:00
Seriál kvalifikací se naplňuje, čas k plnění limitů brzy vyprší. Přesně za měsíc se rozhoří nad brazilským Riem oheň XXXI. olympijských her. Kdo na nich bude reprezentovat?

Olympijský stadion v brazilském Riu de Janeiru se sochou Krista Spasitele. | foto: Profimedia.cz

Bude jich nejméně sto. Tolik českých sportovců už má jistou účast v Riu. K nim mají brzy přibýt i golfistka Spilková a badmintonista Koukal.

A kdo ještě?

Na limity stále mohou dosáhnout atleti tento týden při mistrovství Evropy v Amsterdamu. Poslední příležitost dostanou v Soči také plážové volejbalistky Sluková-Hermannová v dodatečné světové kvalifikaci. O všechno hrají od úterý v Srbsku rovněž basketbalisté.

Dvanáctého července schválí Český olympijský výbor na svém pražském plénu nominaci na hry v Riu. Ale ještě týden poté může do ní připsat další sportovce, pokud by se pro ně uvolnilo místo.

Badmintonista Petr Koukal vede českou výpravu při slavnostním zahájení...

PŘED ČTYŘMI LETY. Vlajkonoš Petr Koukal přiváděl českou výpravu na Olympijský stadion v Londýně.

„Optimistickým odhadem je výprava se 130 sportovci, reálnějším 120,“ tvrdil letos v dubnu Martin Doktor, šéf české mise v Riu. Ale olympioniků bude nejspíš ještě méně.

Určitě nebude překonána rekordní účast 142 sportovců z Atén 2004. Naopak, půjde dost možná o nejmenší výpravu v historii České republiky. Tou bylo dosud 115 sportovců v Atlantě 1996.

Pokud se nekvalifikují basketbalisté, bude poprvé od Atlanty chybět zástupce kolektivních sportů. V Sydney 2000 se představili fotbalisté, na třech následujících hrách basketbalistky.

Nejpočetněji budou zastoupeni atleti, kteří zatím evidují 25 olympioniků. Třináct je kanoistů, deset cyklistů, tenistů i veslařů.

Češi se už na letošní hry s určitostí neprobojovali v boxu, fotbalu, házené, jezdectví, lukostřelbě, moderní gymnastice, pozemním hokeji, ragby, skocích do vody, skocích na trampolíně, šestkovém volejbalu, taekwondu, vodním pólu a zápasu.

Jak dopadli v dalších sportech?

Atletika

Limity je možné plnit od 1. května 2015 do 11. července 2016. Na seznamu pětadvaceti „limitářů“ je zatím čtrnáct mužů a jedenáct žen: Maslák (400 m), Holuša (1 500 m), P. Svoboda (110 m př.), Juška (dálka), Bába (výška), Balner, Kudlička (tyč), Staněk (koule), Frydrych, Vadlejch, Veselý (všichni oštěp), Gdula (50 km chůze), Helcelet, Sýkora (desetiboj), Hejnová, Rosolová (obě 400 m př.), Vrabcová (maraton), Hrubá (výška), Maláčová, Ptáčníková (obě tyč), Špotáková (oštěp), Šafránková (kladivo), Cachová, Klučinová (obě sedmiboj) a Drahotová (20 km chůze).

KAM AŽ DOLETÍ? Barbora Špotáková po jednom z hodů na republikovém šampionátu v...
Zuzana Hejnová na mítinku Zlatá tretra

V ODLIŠNÝCH ROLÍCH. Obě byly letos zraněné, ale zatímco oštěpařka Barbora Špotáková (vlevo) se po návratu ujala vedení ve světových tabulkách, překážkářka Zuzana Hejnová nadále odříkává starty.

Limit má splněný také čtvrtý oštěpař Jílek, každou zemi však mohou v disciplíně reprezentovat maximálně tři atleti, a protože je podle výkonu až čtvrtým Čechem, zůstává zatím mimo hru. Ještě to však může zvrátit.

Český atletický svaz požadoval, aby všichni majitelé limitů z minulé sezony potvrdili svoji výkonnost alespoň B-limitem také v roce 2016. Což se zatím nepodařilo Sekanové na 3000 metrů překážek.

Jednu z posledních příležitostí ke kvalifikaci na hry nabízí tento týden mistrovství Evropy v Amsterdamu, kde na Rio zaútočí například i běžkyně Mäki.

Badminton

Klíčem byl redukovaný žebříček k 5. květnu, z nějž postoupilo 38 mužů i žen. V ženách se na 22. místě kvalifikovala Gavnholtová. Naopak Koukal se dlouho pohyboval na samé hraně postupu, do Ria by se však měl podívat díky redistribuci deblové kvóty. Na oficiální potvrzení čeká.

Basketbal

Ženy budou poprvé od roku 2000 na hrách chybět. Muži se naopak ze 7. místa na loňském mistrovství Evropy probojovali na kvalifikační turnaj o olympijské hry, který je od úterý čeká v Bělehradu. Nejlepší dva týmy ze tříčlenné skupiny Česko, Japonsko, Lotyšsko tam změří v play-off síly s nejlepším duem ze skupiny Srbsko, Portoriko, Angola. Na hry projde jen vítěz. Největším favoritem je domácí Srbsko.

Čeští basketbalisté Tomáš Satoranský (vlevo) a Jiří Welsch si domlouvají akci.

NADĚJE STÁLE ŽIJE. Tomáš Satoranský (vlevo) a Jiří Welsch budou tento týden patřit k oporám týmu při kvalifikaci v Srbsku,.

Cyklistika

SILNICE: Časovku pojedou v Riu na základě výsledků loňského mistrovství světa a žebříčku World Tour dva čeští muži, reprezentační trenér Konečný nominoval Königa a Bártu.

Nominační místo Sáblíkové do časovky žen, o němž byl svaz přesvědčen, jí Mezinárodní cyklistická unie UCI nepřidělila, protože splnila pouze jedno ze dvou kvalifikačních kritérií (tím druhým bylo kvalifikovat se zároveň do hromadného závodu). O její start se nadále bojuje na funkcionářské i právnické scéně. Jedno místo pro časovku žen se sice údajně uvolnilo, ale v pořadí „náhradnic“ jsou před Češkou další cyklistky.

Pro silniční závod je česká kvóta čtyři muži, rozhodlo o ní loňské umístění v žebříčcích zemí World Tour a Europe Tour. Mezi startující čtveřicí musí být v Riu rovněž oba časovkáři, nelze nahlásit do jednotlivých disciplín odlišné závodníky. Nominováni byli König, Štybar, Vakoč a Bárta.

VÍTĚZ. Leopold König na republikovém mistrovství v Hodoníně.
Zdeněk Štybar během závodu Kolem Flander.
Petr Vakoč
Jan Bárta na trati republikové časovky v Hodoníně.

KVARTETO PRO RIO: nahoře zleva Leopold König a Zdeněk Štybar, dole zleva Petr Vakoč a Jan Bárta.

DRÁHA: Češi vybojovali podle olympijského světového žebříčku start ve sprintu a v keirinu, reprezentovat budou Kelemen a Ptáčník.

HORSKÁ KOLA: Rozhodl světový žebříček zemí k 25. květnu. Prvních pět zemí mělo právo na tři účastníky. Češi obsadili 4. místo, a tak se na hry mohou těšit Kulhavý, Cink a Škarnitzl.

Naopak ženy se nevešly mezi sedmnáct nejlepších zemí žebříčku UCI, které si zajistily start alespoň jedné závodnice. Přesto v Riu zastoupeny budou, při přerozdělování míst jim k tomu stačilo i 19. místo v pořadí zemí, na hry se díky tomu vrátí Kateřina Nash.

BMX: Česko zastoupeno nebude. Velkou šanci měla Hladíková, ale o postup ji připravil pád ve čtvrtfinále mistrovství světa, kvůli kterému musela vzdát. Do Ria by ji posunulo, kdyby toto čtvrtfinále jakkoliv dokončila.

Golf

Premiéra na hrách. V žebříčku k 11. červenci (maximálně čtyři golfistky na zemi) nebude mezi 60 postupujícími ženami chybět ani Spilková, nyní pětačtyřicátá.

Golfový turnaj Sberbank Golf Masters v Dýšině. Klára Spilková.

DEBUT. Klára Spilková by měla být při olympijské premiéře golfu.

Jachting

Místa pro Rio získali Fenclová, pátá na mistrovství světa ve třídě Laser Radial, a v evropské kvalifikaci také Teplý na Laseru.

Judo

Určující byl redukovaný světový žebříček k 30. květnu (maximálně jeden judista v kategorii na zemi). V každé váhové kategorii se kvalifikovalo 22 judistů plus dva další z každého kontinentu. Do Ria se probojovali exmistr světa Krpálek (3. místo do 100 kg), Petřikov (16. místo do 60 kg) a nakonec také Ježek (do 73 kg), který získal jedno z dodatečných dvou míst pro Evropu.

Kanoistika

RYCHLOSTNÍ: Na loňském MS vybojovali hry vicemistři světa Dostál (K1 1 000 m) a Fuksa (C1 1 000 m, na hrách pojede i 200 m), bronzový čtyřkajak Havel, Dostál, Trefil, Štěrba a osmý Šváb (K1 200 m). V dodatečné olympijské kvalifikaci si druhým místem zajistili postup i Radoň-Dvořák na C2 1 000 m.

Martin Fuksa na trati evropské pětistovky, kterou vyhrál počtvrté v řadě.
Kajakář Jiří Prskavec na mistrovství Evropy v Liptovském Mikuláši.
Kateřina Kudějová na mistrovství Evropy v Liptovském Mikuláši.

MISTRY SVĚTA UŽ BYLI. Dotáhnou to Martin Fuksa, Jiří Prskavec a Kateřina Kudějová i na olympijské stupně vítězů?

VODNÍ SLALOM: Češi získali na loňském mistrovství světa olympijské místo ve všech čtyřech kategoriích. V každé je povolena na hrách pouze jedna loď na zemi. O jejich obsazení rozhodla pětidílná domácí kvalifikace, ze které se do Ria probili mistři světa Prskavec (K1 muži) a Kudějová (K1 ženy), Gebas (C1 muži ) a Kašpar-Šindler (C2 muži), poraženi zůstali i stříbrný z londýnských her Hradilek a dvojnásobná šampionka Hilgertová.

Moderní pětiboj

Dvě místa pro Česko zařídili na posledním mistrovství Evropy čtvrtý Svoboda, obhájce olympijského zlata, a devátý Kuf. V ženách se mezi 36 postupujících vmáčkla po přerozdělení kvót na základě žebříčku jako poslední, šestatřicátá i Kodedová.

Moderní pětibojař David Svoboda slaví - právě získal na olympiádě v Londýně...

JÁ MÁM ZLATO! Tak slavil David Svoboda v olympijském Londýně 2012.

Plavání

BAZÉNOVÉ: Limity bylo možné plnit do 3. července, splnili je Micka (400 a 1 500 m v. zp.), Baumrtová (200 m znak a 200 m pol. závod), Závadová (200 a 400 m pol. závod), Svěcená (100 m motýlek) a Moravčíková (200 m prsa). Navíc se české plavkyně kvalifikovaly podle světových tabulek i do polohové štafety na 4x100 metrů, kde by měla Baumrtovou, Moravčíkovou a Svěcenou doplnit Seemanová.

Limit splnila také Horská na 200 m polohový závod, ale je v pořadí Češek až třetí a každou zemi mohou reprezentovat pouze dvě plavkyně na disciplínu.

DÁLKOVÉ: Coby desátá v pořadí zemí na olympijské kvalifikaci se do Ria a tím i na své čtvrté hry probojovala Pechanová, zatímco muži neuspěli.

SYNCHRONIZOVANÉ: Na už pátý start na hrách dosáhla v kvalifikaci čtyřicetiletá Bernardová, opět ve dvojici s Dufkovou.

Plážový volejbal

Poté, co se nekvalifikovaly ze světového žebříčku (po 24 párech), mohly Sluková-Hermannová postoupit z Kontinentálního poháru ve Stavangeru, kde však Česko vypadlo v semifinále s Nizozemskem. Druhá a třetí země ze Stavangeru nicméně ještě postoupila do závěrečné světové kvalifikace, která se koná od 6. do 10. července v Soči. Tady změří síly dvanáct zemí a v banku budou místa pro dva poslední ženské páry (po jednom na zemi).

Po míči se vrhají Markéta Sluková (vlevo) a Barbora Hermannová.

V SOČI O RIO. Poslední šancí na olympijské letenky je pro Markétu Slukovou (vlevo) a Barboru Hermannovou tento týden dodatečná olympijská kvalifikace v Soči.

Turnaj v Soči se hraje podobným stylem jako evropský Kontinentální pohár, jde tudíž o zápasy zemí na tři utkání, přičemž každou zemi reprezentují dva páry. Českými dvojkami zde opět budou Kolocová-Kvapilová.

Čeští muži se na hry nekvalifikovali.

Sportovní gymnastika

Z kvalifikace, konané přímo v Riu, si 32. místem zajistil start sportovní gymnasta Jessen, syn bývalé vicemistryně světa na kladině Říčné. Ženy neuspěly.

Sportovní střelba

Češi vystříleli pět míst, na hrách je obsadí Kostelecký v trapu, Nepejchal v malorážce vleže, Mazurová a Bruns (dříve Sýkorová) v malorážce 3 x 40 ran a Jahodová ve skeetu.

Stolní tenis

Po nevydařeném vystoupení Čechů v olympijské kvalifikaci zbývalo ještě 22 volných míst pro muže i pro ženy ze žebříčku k 5. květnu. Jako 21. se mezi postupující vešla Vacenovská. Při přerozdělení nevyužitých míst se však posléze dostalo i na Matelovou, Prokopcova a Konečného.

Šerm

Český návrat na hry po 20 letech. Ze žebříčku se kvalifikoval Choupenitch ve fleretu a vítězství v závěrečné pražské kvalifikaci posunulo do Ria kordistu Berana.

Tenis

Rozhodl žebříček k 6. červnu. Hry si podle něj zajistilo ve dvouhře 56 mužů i žen, vždy nejvýše čtyři na zemi. V redukovaném pořadí tak postoupili 7. Berdych, 45. Veselý, 47. Rosol, 11. Kvitová, 16. Plíšková, 27. Šafářová a 28. Strýcová.

PODÁNÍ. Tomáš Berdych servíruje ve wimbledonském utkání proti Alexanderu...
Česká tenistka Petra Kvitová ve wimbledonském souboji s Rumunkou Soranou...

OLYMPIJSKÉ MEDAILE JEŠTĚ NEMAJÍ. Tomáš Berdych a Petra Kvitová.

Ve čtyřhře mužů mohou každou zemi reprezentovat maximálně dva páry, to samé platí pro čtyřhru žen i smíšenou čtyřhru.

Přímo se kvalifikovalo deset nejlepších mužů i žen ze světového žebříčku čtyřhry, a ti si mohli vybrat jakéhokoliv partnera ze stejné země, který je evidován na světovém žebříčku dvouhry nebo čtyřhry. Dalšími páry do počtu 24 se staly ty s nejlepším kombinovaným umístěním. To vzniklo součtem lepšího umístění nahlášených tenistů buď ve dvouhře nebo ve čtyřhře. O zbylých osmi párech pro čtyřhru mužů i žen do celkového počtu 32 potom rozhodla Mezinárodní tenisová federace ITF.

Na základě těchto kritérií se přímo kvalifikovala desátá deblistka světa Hradecká, která si k sobě pochopitelně vybrala svoji stálou partnerku Hlaváčkovou. Druhý pár na základě nominace Českého tenisového svazu vytvořily Šafářová-Plíšková, které se kvalifikovaly jako celkově dvanáctý pár.

Čtrnáctým kvalifikovaným párem pro čtyřhru mužů jsou Berdych-Štěpánek, místo od ITF obdrželi i Rosol-Veselý.

Účastníci smíšené čtyřhry, ve které nastoupí v Riu pouze šestnáct párů, budou vybráni na základě kombinovaných umístění nahlášených dvojic (12 párů) a rozhodnutí ITF (4 páry) až 9. srpna z tenistů přítomných v Riu. Česko by měli reprezentovat Berdych-Plíšková, možná i druhý pár.

Triatlon

Podle světového žebříčku k 15. květnu se kvalifikovalo 40 mužů i žen. Jako osmá postupující byla mezi nimi i Frintová, muži zůstali mimo postupové posty.

Veslování

Na loňském mistrovství světa získali hry pro Česko skifařský šampion Synek, obhájkyně olympijského titulu Knapková a čtyřka lehkých vah Vraštil, O. Vetešník, Kopáč, J. Vetešník. V dodatečné kvalifikaci k nim přibyly vítězky dvojskifu žen Antošová, Fleissnerová.

Skifař Ondřej Synek slaví s českou vlajkou svůj čtvrtý titul mistra světa.
ZNOVU ZLATÁ. Skifařka Miroslava Knapková slaví na stupních vítězů v Poznani...

BUDE OPĚT CO SLAVIT? Ondřej Synek a Miroslava Knapková.

Vzpírání

Češi mají na základě žebříčku zemí z letošního mistrovství Evropy právo na jedno olympijské místo, které nejspíš obsadí Orság (nad 105 kg), bronzový evropský medailista z nadhozu.

Autor:
  • Nejčtenější

Prezident MOV Bach chce diskutovat o návratu ruských sportovců do soutěží

Prezident Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Thomas Bach vyzval k otevřené diskuzi o návratu ruských a běloruských...

Paříž nenašla místo důstojné ikonám NBA, olympijský basketbal míří do Lille

Basketbal na olympijských hrách v roce 2024 se bude hrát nejen v Paříži, ale také v Lille. Mezinárodní federace FIBA...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Miliony na účtu i exekuce. Zmapovali jsme majetky kandidátů na prezidenta

Premium Senátor Marek Hilšer vlastní v Praze dva byty. Přesto v metropoli bydlí v pronájmu ve dvoupokojovém bytě na Pohořelci....

Miliony na účtu i exekuce. Zmapovali jsme majetky kandidátů na prezidenta

Premium Senátor Marek Hilšer vlastní v Praze dva byty. Přesto v metropoli bydlí v pronájmu ve dvoupokojovém bytě na Pohořelci....

Takoví slušní lidé, říkali o nich. Rodině přitom vládl teror a nechutnosti

Premium Muž, který ten prosincový den přišel na místní oddělení VB Strašnice, vypadal velmi rozpačitě. „Ono se to bude zdát asi...

KOMENTÁŘ: Říše lži lamentuje: Svět lže. A vnější nepřítel se jí hodí

Neopodstatněná urážka. Do očí bijící hulvátství. Nepodložená obvinění z McLarenovy zprávy by rozcupoval každý normální...

Policie zatkla předsedu brazilských olympioniků. Je viněn z korupce

Brazilská policie zatkla předsedu národního olympijského výboru Carlose Arthura Nuzmana a obvinila ho z ovlivnění volby...

Jamajčané byli v Pekingu pozitivní na clenbuterol a MOV o tom mlčel

Mezinárodní olympijský výbor zatajil a dále nevyšetřoval pozitivní dopingové testy několika jamajských sprinterů na...

Odstoupil francouzský šéf vyšetřovací komise MOV, která řeší ruský doping

Francouz Guy Canivet, šéf vyšetřovací komise Mezinárodního olympijského výboru (MOV) zabývající se ruským dopingem, v...

Darujte vzpomínky: Vytvořily jsme vlastní fotoknihu i osobní kalendář
Darujte vzpomínky: Vytvořily jsme vlastní fotoknihu i osobní kalendář

Každý rok si lámeme hlavu s tím, co koupit našim blízkým k Vánocům. Kosmetika, láhev nebo svíčka jsou sice dárky, které neurazí, ale rozhodně...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...

Céline Dion oznámila, že trpí neléčitelnou nemocí, která vede k nehybnosti

Kanadská zpěvačka Céline Dion (54) svým fanouškům na sociálních sítích oznámila, že musí zrušit nebo přesunout své...