Kuriozita v Riu. Olympijský maraton poběží poprvé v historii trojčata

3 2016
Jsou tři: Leila, Liina a Lily Luikovy. Všechny se narodily 14. října 1985, všechny jsou to drobné blondýnky s uhrančivýma modrýma očima a všechny sakra rychle běhají. No a teď mají v plánu společně přepsat olympijskou historii - chtějí být prvními trojčaty závodícími na olympijských hrách.

Dvojčata na olympijských hrách? Žádná novinka.

Pod pěti kruhy už v historii bojovalo celkem 188 dvojčat, z toho 127 bratrských, 53 sesterských a 8 smíšených. Těmi nejúspěšnějšími pak není nikdo jiný než slovenští bratři Hochschornerové, trojnásobní olympijští vítězové.

Ale trojčata?

To pod pěti kruhy ještě nebylo.

V Riu se o tuhle kuriózní premiéru postarají tři blonďaté dívky z Estonska. Od mládí milují sport. „Pořád jsme se hýbaly, tancovaly. I to nás dotáhlo k profesionálnímu sportu,“ říká Lily Luiková.

K běhání je ale dotáhla ta nejstarší – Liina, podle které mají všechny dispozice spíš pro dálkové běhy než pro sprinty.

A tak se jim ve čtyřiadvaceti všechny na estonské univerzitě v Tartu začaly věnovat pod dohledem trenéra Harryho Lemberga.

„Už po roce jsme měly doma skvělé výsledky. Myslely jsme si, že bychom mohly něčeho dosáhnout i za hranicemi, třeba se dostat na mistrovství Evropy nebo na olympijské hry,“ vzpomíná Lily.

Šly si za svým snem a před dvěma lety se staly prvními trojčaty na atletickém mistrovství Evropy v Curychu.

Ale tady pohádka nekončí. Rio v tu chvíli vlastně nebylo až tak daleko. Trojice si vytvořila vlastní slogan „Trio to Rio“ a sestry doufaly, že zvládnou zaběhnout olympijský limit, který byl stanoven na 2:45:00.

Povedlo se to Lily i Liině a čekalo se, jestli to zvládne i třetí Leila. Po maratonu v Hamburku už bylo jasné, že trojice bude v Brazílii kompletní.

Občas trénují každá jinde, ale zimu spolu tráví pravidelně v Keni ve vysoké nadmořské výšce. „Trénovat samotná je nuda,“ vysvětluje Leila Luiková.

Spolupracují všude, někdy i během závodů, kdy chvíli jedna druhé rozráží vzduch. A když náhodou jedna z trojice chybí, už to není ono. „Pokud jedna z nás nemůže závodit, chybí nám. Nejsme kompletní tým, jedna část chybí a my to cítíme,“ povídá Lily Luiková.

03.června 2016 v 07:25, příspěvek archivován: 03.června 2016 v 15:50

#triotorio on pildis, aga kes kurat need särgid disainis? Sama hästi võiks sponsorid rahapakke põletada. pic.twitter.com/x422iO5o1d

Samy ví, že svým vzhledem přidělávají vrásky na čele organizátorům i komentátorům. Kvůli své podobnosti dokonce můžou na dresu nosit kromě příjmení i své vlastní jméno. „Někdy se nás snaží rozeznat i podle čísel, protože máme stejné oblečení i podobnou techniku běhu,“ směje se Liina Luiková.

V tuhle chvíli všechny tři trénují v severní Itálii, ze které následně odletí přímo do Brazílie, kde rozhodně nebudou favoritkami. Olympijský rekord na loňských Hrách stanovila Etiopanka Gelanaová časem 2:23:7. Přitom nejrychlejší a zároveň nejstarší z trojice, Leila, má osobní rekord 2:37:12.

„Našim snem je medaile, ta by byla skvělá. Ale musíme žít v realitě, je velmi těžké konkurovat Keňankám. Zatím nejsme na jejich úrovni, ale za dva za tři roky? Uvidíme,“ doufá Leila Luiková.

Pro Rio je ale cíl jiný: doběhnout maraton společně až do cíle.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Odstoupil francouzský šéf vyšetřovací komise MOV, která řeší ruský doping

Guy Canivet

Francouz Guy Canivet, šéf vyšetřovací komise Mezinárodního olympijského výboru (MOV) zabývající se...

Keňský olympijský funkcionář byl zatčen pod postelí v bytě plném bot Nike

Ben Ekumbo

Viceprezident Keňského olympijského výboru byl v pondělí zatčen kvůli podezření z rozkrádání....

Boxer Alojan a vzpěrač Sincraian dopovali a přijdou o medaile z Ria

Rumunský vzpěrač Gabriel Sincraian na olympijských hrách v Riu de Janeiro.

Ruský boxer Michail Alojan a rumunský vzpěrač Gabriel Sincraian přijdou kvůli dopingu o olympijské...

Advantage Consulting, s.r.o.
KONSTRUKTÉR - LISOVACÍ NÁSTROJE

Advantage Consulting, s.r.o.
Zlínský kraj, Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 35 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz