Doporučujeme

VESELÁ PARTA. V roce 2013 slavili čeští judisté úspěšné Grand Prix v Turecku. Zcela vpravo Alexandr Jurečka, uprostřed Lukáš Krpálek, vlevo Jaromír Ježek. | foto: Český svaz judo

Komu věnoval Krpálek zlato: zesnulému příteli, který sám chtěl do Ria

• 29
Zlatá medaile Lukáše Krpálka připomněla událost, která otřásla českým judem. Nový olympijský šampion věnoval titul kamarádovi Alexandru Jurečkovi, jenž loni tragicky zemřel. V Riu de Janeiru chtěli startovat spolu.

Jurečkovi kamarádi občas chodívají zavzpomínat k památníku, který je kousek pod vrcholem Lysé hory v Beskydech. Před odletem na olympiádu tam byl i Lukáš Krpálek.

„Slíbil jsem, že mu přivezu medaili. Strašně jsem ji pro něj chtěl vyhrát,“ řekl nový olympijský šampion.

Judistické zlato vybojoval Lukáč Krpálek, stříbrný je Gasimov z Ázerbajdžánu a...
VZPOMÍNKA NA SAŠU. Zlatý judista Lukáš Krpálek si na stupně vítězů vzal...

Lukáš Krpálek připomněl odkaz svého kamaráda během medailového ceremoniálu.

Olympiáda byla i Jurečkovým velkým snem. Před rokem v srpnu obsadil na mistrovství světa v Astaně deváté místo a věřil, že se probojuje i do Ria de Janeira.

Toho se však nedočkal. Na konci září utonul v Itálii při hloubkovém potápění, což byla jeho velká vášeň.

„Potápěl se v rámci kondičního soustředění. Byl to zkušený potápěč, ale bohužel mu asi selhala technika,“ uvedl tehdy generální sekretář judistického svazu Pavel Volek. „Byl skvělý kluk.“

„Kdykoliv člověk něco potřeboval, tak Saša vždycky přijel a pomohl, ať už to bylo třeba o půlnoci. Všichni judisti se budeme snažit dokázat, co jsi chtěl dokázat ty, ale už jsi to nestihl. RIP, můj druhý bráško!“ napsal Krpálek emotivní vzkaz na facebooku.

Na pohřeb se s Jurečkou přišly rozloučit stovky lidí. Oplakávali věčně usměvavého blonďáka se srdcem bojovníka a pravého sportovce.

Jen pár dnů nato nastoupil jiný český reprezentant Jaromír Ježek na mistrovství republiky v hmotnostní kategorii do 90 kilogramů, v níž Jurečka soutěžil. Na počest kamaráda se pral o dvě váhy výš než normálně. A vyhrál.

„Titul patří Sašovi,“ vysvětlil tehdy.

Ještě cennější titul ve čtvrtek zesnulému příteli věnoval Krpálek. Během medailového ceremoniálu, když hrála česká hymna, vytáhl fotku a kamarádův odkaz připomněl celému světu.

Podívejte se, co Krpálek říká o zlatém úspěchu:

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.